Zambiya-Belgesel Toprakları

Hadi itiraf edelim, hepimiz vahşi yaşam ve doğa harikalarını anlatan belgesellere bayılırız. Televizyonda bir takıldık mı saatlerce bırakamaz, yayın akışında bunlarla ilgili ne var ne yoksa izleriz. Bu güzellikleri ve doğallığı yerinde görmek, hayatımızda keşfetmediklerimizi keşfetmek ister, bu isteklerimizin bir gün gerçekleşmesi için iç çekeriz. Daha fazla beklemenize gerek yoktur belki? Çünkü Zambiya var!

Zambiya, eski adıyla Kuzey Rodezya, 1924 yılına kadar Birleşik Krallıklar’ın sömürgesinde yaşamış, denize kıyısı bulunmayan bir Afrika ülkesi. 1964 yılında bağımsızlığını ilan eden bu ülke, bugün bize doğanın koynunda doğal yaşamaya dair ders veriyor. Belgesellerde imrenerek baktığınız hayatları ve toprakları dünya gözüyle görmek için Zambiya sizi bekliyor!

Gidelim de nasıl gidelim?

Türkiye’den vizesiz olarak gidilebilen ülkelerden biri olan Zambiya’ya ne yazık ki direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye tek aktarmayla gitme seçeneğiniz bulunduğu gibi iki aktarma yaparak da gitmeniz mümkün. İstanbul’dan Dubai’ye, oradan da Zambiya’nın başkenti Lusaka’ya ulaşabilirsiniz. Dubai üzerinden yapacağınız tek aktarmalı uçuşla 11 saat 45 dakika sonra Lusaka’dasınız. Tabii, ne kadar süre aktarma uçağınızı bekleyeceğiniz aldığınız uçak biletlerine göre değişiyor. Bu da ülkeye ulaşım sürenizi doğrudan etkileyen bir etken.

Nereleri gezelim?

Zambiya’nın bazı bölgelerinde tarih öncesine dair kalıntılar, kafatasları bulunsa da ülkeye asıl gitme nedeniniz doğayı ve doğal yaşamı gözlemlemek olmalı. Denize kıyısı bulunmasa bile ülkede sudan yoksun kalmayacağınız garanti çünkü ülke tam bir şelaleler cenneti.

Zambiya’da mutlaka gezmeniz gereken yer başkent Lusaka. Bu şehirde, doğanın bütün muhteşem yansımalarını görebilirsiniz. Bu arada Zambiya’ya gitmişken dünyanın en görkemli şelalelerinden birini görmeden dönmek olmaz! Ülkenin en önemli şelalesi Victoria, Livingstone kentinde bulunuyor. Başkent Lusaka’dan Livingstone’a ulaşım ise çok kolay. Yaklaşık 3 saatte bir kalkan küçük uçaklarla bir saatte Livingstone’da oluyorsunuz. “Yok ben ülkeyi göre göre şehir değiştirmeyi tercih ederim.’’ derseniz trenle ulaşım seçeneği de mevcut.

Zambiya1Lusaka’da gezilecek yerler

Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama başkent Lusaka, doğaseverler için tam bir cennet. Şehirde doğayla iç içe geçireceğiniz bir tatil sizi bekliyor. Ayrıca doğal yaşamlarını ve kültürlerini tanımak için sabırsızlanacağınız bir halk var.  İşte Lusaka’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Lower Zambezi National Park
 • Zambia National Museum
 • Zintu Toplum Müzesi
 • Cathedral of the Holy Cross Lusaka
 • Kalimba Reptile Park
 • Munda Wanga Environmental Park
 • Chilenji
 • Chaminuka Game Reserve
 • Parays Game Ranch

Ne yiyip içelim?

Ülkede genel olarak sebze ağırlıklı bir beslenme şekli var. Mısır ve fasulye ise Zambiya halkının çokça tükettiği sebzelerden. Çok lezzetli bir mutfak olduğunu söyleyemesek de, ülkenin mutfağını tanımak adına deneyebileceğiniz lezzetler; ndiwo, nsima, umunani ve tatlı içecek maheu. Zambiya’nın yerel alkollerinin de tadına bakmak isterseniz öncelikle ucwala ve masese’yi deneyebilirsiniz. Four Seasons Bistro, Zambiya Mutfağı’nı size mükemmel hizmetle sunacak olan bir restoran. Yerel tatları pek beğenmezseniz de, üzülmeyin. Lusaka’da dünya mutfağından da tatlar sunan restoranlar mevcut. Son olarak, ülkede kahve dükkanları oldukça meşhur. Bir soluklanmak istediğinizde bu dükkanlardan birine uğrayabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Eşsiz doğal güzelliklerin ülkesi Zambiya’da eğlenmek istiyorsanız kendinizi doğaya ve festivallere bırakın! Doğal yaşam turlarına katılabileceğiniz, safari yapabileceğiniz (Hatta mutlaka yapmalısınız.) ve ülkenin doğal yaşamını yerinde görebileceğiniz gibi, doğal yaşam parklarına ve bunlara bağlı eğlence alanlarına da gidebilirsiniz. Bu alanlardan bazıları; Chaminuka Game Reserve ve Parays Game Ranch. Bahsettiğimiz gibi, Zambiya tam bir festivaller ülkesi. Ülkede hemen hemen her mevsim bir festival bulmak mümkün. Kazanga (Haziran- Ağustos), Kuomboka (Mart- Nisan), Ncwala (24 Şubat) ve Kulamba (Ağustos) gidip yerel halka kaynaşabileceğiniz ve eğlenebileceğiniz festivaller arasında.

Nerede konaklayalım?

Lusaka’da lüks oteller bulabileceğiniz gibi orta sınıf oteller ve daha uygun bütçeli konuk evleri de bulmanız mümkün. Özellikle şehrin kalbinin attığı Kahire Caddesi’nde bulunan oteller, şehrin diğer lokasyonlarındaki konaklama seçeneklerine göre daha pahalı. Konaklama konusunda bir sorun yaşamanızın çok düşük bir ihtimal olduğu Lusaka’da iyi hizmet veren ve konakladığınıza pişman olmayacağınız seçenekler; Cresta Golfview, Eight Reedbuck Hotel, Chita Lodge ve StayEasy Lusaka.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ülkenin başkenti Lusaka’dan, tatilinizden hatıra kalacak bir şeyler almadan dönmek olmaz. Şehirde özellikle pazar günleri hediyelik eşyalar satılıyor. Yerel kültüre ait objeler bulabileceğiniz mekanlar Sweto pazarı, Arcades Shopping Mall ve Pakati Sunday Market. Bu pazarların dışında, sokaklarda tezgah açmış halkı hemen hemen her gün görmeniz mümkün.

Bunları unutmayın!

 • Zambiya, HIV virüsünün çokça bulunduğu bir ülke. Bu nedenle dikkatli olmakta ve gerekli önlemleri almanızda fayda var.
 • Ulaşım aracı bulmakta zorlandığınız dönemlerde otostop yapabilirsiniz. Bu Zambiya’da çok popüler. Yalnız, sizi aracına alan sürücülerle de ufak bir pazarlık yapmanız gerekecek. Çünkü onlar da bu hizmetlerinin karşılıklarını maddi olarak bekliyorlar.
 • Ülkede şebeke suyu yerine ambalaj su tüketmenizi öneririz. Yerel yerlerde su bulmanız güçleşebilir. Bu nedenle şehir merkezlerinden gerekli miktarda su almanız yararlı olacaktır.
 • Ülke, gece saatlerinde tehlike arz edebiliyor.
 • Ülkeye her mevsim gitme imkanınız var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Lusaka

Konuşulan Diller: İngilizce, Nyanja, Bemba, Lunda, Tonga, Lozi, Luvale, Kaonde

Para Birimi: Zambiya Kwachası

Saat Farkı: -1

Telefon Kodu: +260

Summary
Yazı
Zambiya - Belgesel Toprakları
Açıklama
Zambiya, eski adıyla Kuzey Rodezya, 1924 yılına kadar Birleşik Krallıklar’ın sömürgesinde yaşamış, denize kıyısı bulunmayan bir Afrika ülkesi.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.