Yeni Nesilin Az Masraflı, Bol Sohbetli Konaklama Trendleri

Y kuşağı olarak dünyaları keşfetme arzusuyla yanıp tutuşurken peşimizden gelen Z kuşağını anlatmaya gerek yok sanırım. Uçarı kaçarı, ayakları yere basmayan, her fırsatta gezi planları yapanlar olarak bir anda hooop yola koyulabiliyoruz. Öyle dört yıldızlı, beş yıldızlı, on yıldızlı da olmasına gerek yok konakladığımız yerlerin. Gezmek olsun yeter ki, kaldırım taşında bile yatarız. Böyle delicesine gezmek isteyen yeni nesilin konaklama seçeneklerinin arasında neler olduğuna bakalım.

Konukseverlik Ağları (Hospitality Exchanges)

couchsurfing

Ücretsiz konaklamanın en iyi yollarından biri olan konukseverlik ağları ile gideceğiniz yerde sizi ağırlayıp misafir ederler. Tüm dünyadan gezginler, diğer gezginleri ücretsiz olarak evlerinde ağırlıyor. Negzel değil mi? Yatak masrafı olmadan gittiğiniz yerin kültürünü birebir orada yaşayan insanların evinde kalarak tanıma fırsatı buluyorsunuz. CouchSurfing olarak geçiyor adı. 5 milyondan fazla üyesi var dünya üzerinde. Özellikle yurt dışında güvenli ve bedava konaklamanın en güzel yolu. Yeni nesil olarak işi biliyoruz.

Ev Değiş Tokuşu (Home Exchange)

ev degis tokusu

 

Ev değiş tokuşunda ise bildiğiniz evler değişiyor. Kulağa biraz ilginç geldiğinin farkındayız. Hele de titiz insanlar için hayli gerçekleşmesi zor bir seçenek ama “çok da fifi” diyenler şöyle gelsin. Hem zaten evler karşılıklı değiştiği için empati kurmak zor olmayacaktır. Kimse kimsenin evini dağıtmasın. Amerika’da ve Fransa’da hayli yaygın bu sistem; İstanbul, Bodrum, Marmaris ve Muğla gibi şehirlerde oldukça yaygın.

Günlük Ev Kiralama

gunluk ev kiralama

Bu seçenekte de parasını verip evi kiralıyorsunuz. Gözü arkada kalacak bir ev sahibi yok, rahaaaaat rahat dağıtın. Geziniz sırasında ev havasını da yaşamak istiyorsanız bu seçenek tam sizlik. Bunun oda kiralama versiyonu da mevcut. Fiyat olarak da daha avantajlı. Wimdu, AirBnB, Roomorama ve Flipkey gibi platformlar üzerinden evini veya odasını kiralayanları bulabilir, siz de evinizi veya odanızı kiraya verebilirsiniz. Hem kiraladığınız evin sahibi ile de sohbet etme, ondan fikirler alma şansınız da oluyor. Bu devirde kim kime bedavadan danışmanlık verir?

Hostel

hostel

Düşük bütçeli gezginler için ideal bir seçenek olan hosteller, fiyat/performans konusunda en iyilerden. Öğrenci yurtları gibi bir odada 4-12 kişi kalıyorsunuz, bunu da ekleyelim. Çocuklu aileler için pek uygun değil. Hostellerin en güzel yanı pek çok insanla tanışma ve sohbet etme fırsatı buluyor olmanız. Yılların gezginleri ile karşılaşmanız sürpriz olmaz. Onların hayat hikayelerini, yol hikayelerini dinlerken şevke gelip evi barkı satıp her an gezme hayalleri kurabilirsiniz. Aman diyelim, kontrolden çıkmayın.

Çadır

cadir

Doğayla iç içe bir konaklama alternatifi olan çadırda konaklayarak, kulağınızda doğanın sesini, suyun sesini hissedersiniz. Bireysel takılacağınız gibi pek çok kamp alanı seçeneğinden birini seçerek diğer çadırcılarla da kalabilirsiniz. Konforlu bir çadır almanızı öneriyoruz. “Ben özgürüm” edasıyla tatiliniz zehir olmasın.

İşte yeni nesil konaklama trendleri beyle şeyler. Az masraflı, çok sohbetli, çok insanlı konaklamalar… Öyle “içkim havuza gelecek” tripleri olmadan, mütevazi ve şahsına münhasır konaklama isteyenler ve hayatın tadını hayatla iç içe kalarak çıkarmak isteyenler için en eğlenceli alternatifler.

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.