Vizesizlik Şartları – 2

Pasaportumuzu çantaya atıp, biletimizi alıp yollara düşmemizi ve yeni coğrafyalar keşfedip yeni kültürlerle tanışmamızı sağlayan vizesiz ülkelerin vizesizlik şartlarını inceleme devam ediyoruz. Şu anda Vizesizlik Şartları serimizin ikinci yazısını okuyorsunuz. Eğer vizesiz ülkelere adım atacaksanız ilk yazımıza da göz atmanızı ve seriyi takipte kalmanızı öneririz. 🙂

Dominika: Bir ada ülkesi olan “Dominika nerededir?” diye sorarsanız hemen söyleyelim. Dominika, denizinin rengine, güneşinin parıltısına hayran olduğumuz Karayipler’de bir ülke. Ülkenin kuzeyinde Guadeloupe, güneyinde ise Martinique var. Bu iki adanın da Fransa sömürgesi olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Türk vatandaşları ülkeye girişte 21 günlük bir vize alabiliyor. Fakat bu sırada başvuru formunu doldurmak, dönüş biletinizi ve çalıştığınızı belgelemek zorunlu. Ülkeden çıkışta ise 21$ gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Dominik Cumhuriyeti: “Dominik Cumhuriyeti’nde yaşam cidden televizyonlarda gösterildiği gibi zor mu?” diye düşünmeyin. Bu Karayip ülkesine gittikten sonra dert, tasa kalmıyor orası kesin. Havalimanında vize alınabilen ülkelerden biri olan Dominik Cumhuriyeti 30 gün boyunca ülkede kalabilme imkanı veriyor. Dominik’e girişte 10$, çıkışta ise 20$ vermeniz gerekiyor. Ayrıca ülkeye girerken konaklama belgelerinizi, gidiş ve dönüş biletlerini, seyahat sigortanızı görevlilere göstermeniz oldukça önemli.

dominik cumhuriyeti_Ancient village Altos de Chavon

Ekvador: Başkenti Quito olan Güney Amerika ülkesi Ekvador nerededir? Evet tahmin ettiğiniz gibi ülke ismini ekvator çizgisinden almakta. Kuzeyinde Kolombiya doğusunda ve güneyinde Peru olan ülkenin batısında ise Büyük Okyanus vardır. 2011 yılından beri Türk vatandaşlarına vize uygulamayan Ekvador’da 90 gün boyunca vizesiz olarak kalınabilmekte. Yalnız, çoğu ülkede olduğu gibi, belgelerinizin tam olduğuna ve pasaportunuzun en az 6 ay daha geçirli olduğuna emin olmalısınız.

El Salvador: Kahvesiyle meşhur olan Orta Amerika ülkesi El Salvador, Amerika ana karasının nüfus yoğunluğu en fazla ülkesi. 90 gün boyunca vizeden muaf bir seyahat sunan El Salvador’a aktarmalı uçuşlarla ulaşmak mümkün. Ülkede iç savaştan kaynaklı karışıklıkların yaşandığını belirtmemizde ve bu konuda dikkatli olmanızda fayda var.

Endonezya: Endonezya nerede söylememize gerek var mı? Açıkçası sanmıyoruz. Bu hayaller ülkesinin haritadaki yerini çoktaaan ezberledik. Güneydoğu Asya’nın rüyalarımızı süsleyen ülkesi Endonezya özellikle Bali adasıyla ünlü. Havalimanından alınan ücretsiz Endonezya vizesi, 30 gün boyunca ülkede ikamet etmenizi sağlıyor. Bir de havayolu şirketlerinin zaman zaman yaptıkları kampanyaları takip edip ucuz Endonezya uçak bileti buldunuz mu tamamdır! Bu arada Endonezya uyuşturucu maddeler konusunda oldukça hassas bir ülke. Sınırdan bu tarz maddeler sokmaya çalışan 14 yabancı uyruklu turistin 2014-2015 yılları arasında idam cezası aldığını belirtmeden geçmeyelim.

Endonezya

Ermenistan: Doğuda sınır komşumuz olan ve zaman olarak bir hafta sonu bile gitmeye elverişli olan Ermenistan’ın havalimanlarında 120 günlük Ermenistan vizesi almak mümkün. Ülkeye girişte uçak biletleri çıktılarınızı, seyahat sigorta belgelerinizi ve konaklama detaylarınızı bulundurmanızda yarar var.

Fas: Kazablanka, Rabat gibi şehirleriyle aklımızı başımızdan alan Fas, Türk vatandaşlarını 90 gün boyunca vizeden muaf tutmakta. Fas turu araştırıp, inceleyip rengarenk atmosferine aşık olduğumuz ülke nerededir sorusunun yanıtını biliyoruz ve doğal olarak okyanusları ve boğazları birleştiren bu ülkeye bir kez daha hayran oluyoruz. Bu arada Fas’a giriş ve çıkışta verilen formların eksiksiz doldurulması oldukça önem taşıyor. Ayrıca ülkeye 100.000 Dirhem (yaklaşık 9.000£) nakit paranın sokulması ve çıkarılması yasak.

Fiji: Resmi adı Fiji Adaları Cumhuriyeti olan Pasifik’in doğa harikası ülkesi Fiji, 90 gün boyunca vizeden muaf bir şekilde yeryüzündeki cenneti yaşamamızı sağlıyor. Dünya haritasında küçücük bir yeri olan ama mükemmel bir tatil sunan Fiji vizesini almak kolay olsa da belgelerinizin eksiksiz ve pasaportunuzun minimum 6 ay geçerlilik süresi olduğuna dikkat etmelisiniz.

19254387 - tropical paradise beach at sunset with hammock

Filipinler: Güneydoğu Asya’nın tatil cenneti Filipinler vize konusunda da manzaralarının verdiği huzuru veriyor. Filipinler’de 30 gün boyunca vizesiz olarak ikamet etmek mümkün. Yalnız Filipinler’in belli bölümlerinde şiddetli tayfunlar görüldüğünden Haziran ve Aralık ayları arasında hava durumunu takip etmekte fayda olduğunu hemen hatırlatalım.

Filistin: Acının dinmediği topraklar olan Filistin normal şartlar altında vize uygulamamaktadır. Fakat ülkede İsrail işgali var olduğundan sınırlar dahilinde İsrail vizesi alınması gerekmektedir. Ayrıca iç karışıklıklara karşı gereken önlemlerin alınmasının gerekliliğini de belirtmeden geçmeyelim.

Guatemala: Bir Orta Amerika ülkesi olan Guatemala nerededir? Eğer ülkenin komşuları bilmiyorsanız öğrendikten sonra hemen Guatemala uçak biletlerine bakacağınızdan eminiz. Guatemala kuzeyde Meksika, doğuda Honduras ve Belize, güneyde ise El Salvador ile komşu. Yani evet, 90 gün boyunca vizesiz bir tatil sunan Guatemala’dan diğer vizesiz ülkelere de geçiş yapmak mümkün.

24964977 - sunset on lake atitlan with volcano in background

Güney Afrika Cumhuriyeti: Kültürü, doğal güzellikleri ve tabii ki tarihiyle bambaşka bir deneyim sunan Güney Afrika Cumhuriyeti uçak biletlerine belirli aralıklarla bakıyoruz, itiraf edelim. Ne mutlu bize ki ülkenin sınır kapılarından vize alıp 30 gün boyunca Güney Afrika Cumhuriyeti’nde seyahat etme şansımız var. Her Afrika ülkesine gidişte olduğu gibi Sağlık Bakanlığı tarafından önerilen aşıların yaptırılması ise elzem.

Güney Kore: Güney Kore filmleri, dizileri ve tabii ki yemekleriyle başımızı döndüren, büyük hayran kitlelerine ulaşmış bir ülke. Hepsi bu kadar mı? Tabii ki değil. Ülkenin kültürü, mimari eserleri ve tarihi gidip yerinde görülmeli. 1973 yılında imzalanan “Vize Muafiyeti Antlaşması”yla 3 ay vizesiz olarak ziyaret edilebilen Güney Kore, sevecen insanlarıyla kollarını açmış bizi bekliyor. Hemen Güney Kore uçak biletlerine bakmaya başlayabilirsiniz.

Gürcistan: 2015 yılına kadar 90 gün, Haziran 2015 itibariyle 1 yıl vizesiz olarak kalabileceğiniz Gürcistan’ı diğer vizesiz ülkelerden ayıran en önemli özellik ülkeye nüfus cüzdanıyla bile giriş yapabiliyor olmanız. Tabii bu şekilde giriş yapıyorsanız, ülkeye giriş ve çıkışta size verilen formu eksiksiz bir şekilde doldurmanız ve ülke sınırları dahilindeyken yanınızdan ayırmamanız gerekiyor. Ayrıca ülkeye 30.000 TL üzeri nakit parayla giriş ya da çıkış yapacaksanız konu hakkında gümrüğe bir beyanda bulunmanız olmazsa olmaz.

Summary
Yazı
Vizesizlik Şartları - 2
Açıklama
Hangi ülke vizesiz? Hangi ülkede vizesiz olarak kaç gün kalabiliyoruz? Vize istemeyen ülkelerin vize politikaları hakkında bir yazıya ihtiyaç olduğunu düşündük ve uzun uzun yazmaya karar verdik.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.