Vizesizlik Şartları – 1

Birbirinden farklı kültürler tanımanın, hiç bilmediğimiz sokakları karış karış gezmenin, yepyeni insanlarla tanışmanın ve tabii ki bunların yanında vize istemeyen ülkelere seyahat etmenin hastasıyız, biliyorsunuz. Vizesiz Geziyorum olarak yola çıkış noktamız, vize uygulamalarıyla önceden uğraşmayıp, direkt bavulumuzu alıp çıkabilmekti. Gezdiğimiz ülkeleri ve deneyimlerimizi anlattığımız yazılara ek olarak, tüm vizesiz ülkelerle ilgili detaylı bilgiye sahip olabileceğiniz yazılar da mevcut vizesizgeziyorum.com’da (Eğer tek tek incelemek isterseniz vizesiz ülkeleri gözden geçirebilirsiniz). Peki ya vizesiz ülkelerin vize politikaları? Bu konuyla ilgili bir yazıya ihtiyaç olduğunu düşündük ve uzun uzun yazmaya karar verdik. Şu anda ilkini okuduğunuz, 6 bölümlük bir yazı serisi sizleri bekliyor. 🙂

japanese-garden-in-wroclaw-1380892

Andorra: İspanya ve Fransa arasında kalan ve Pirene Dağları’nın eteklerine kurulmuş küçücük bir devlet olan Andorra’ya yaptığımız ziyaretlerde, Türk vatandaşları olarak, 90 gün vizeden muafız. Yalnız buna rağmen bir sorunumuz var ki ülkede ne yazık ki havalimanı bulunmuyor ve Andorra’ya ulaşmak için İspanya ya da Fransa üzerinden karayolu kullanmanız gerekiyor. Yani evet, bize vizesiz olsa bile ucuz alışveriş cenneti Andorra’yı ziyaret ederken Schengen vizesiz bir şart.

Arjantin: Tangosu, tarihi eserleri, mükemmel yemekleri ve tabii ki rengarenk yapısı, kültürüyle akanımızı kaynatan Arjantin’de de 90 gün vizesiz olarak kalabiliyoruz. Havalimanında, ülkeye girişte vize alabileceğimiz ülkeye giderken nerede konaklayacağınızı ve ne zaman döneceğinizi belgeleyen Arjantin uçak bileti çıktılarınızı almayı ihmal etmemelisiniz.

Arnavutluk: Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunan ve vizesi olarak gidebileceğimiz Karadağ, Kosova ve Makedonya ile komşu olan Arnavutluk’ta da 90 gün süreyle vizeden muafız. Bize yakın olmasından da kaynaklı pasaportumuzu ve çantamızı alıp birkaç gün kaçabileceğimiz bir ülke Arnavutluk. Kapıda vizenin alındığı Arnavutluk’a giderken de yukarıda bahsettiğimiz belgeler yanınızda taşımanız önemli. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da indiğinizde bu belgeleri görmek isteyebilir.

33945832 - scene with kruja castle near tirana in albania

Azerbaycan: Kardeş ülke Azerbaycan’ın vize politikasında atlanmaması gereken birkaç nokta var. Öncelikle hava yoluyla mı, kara yoluyla mı gideceksiniz? Eğer hava yoluyla ülkeyi ziyaret edecekseniz Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’nda 30 günlük vizenizi alabiliyorsunuz. Fakat ülkeye kara yoluyla giriş yapacaksanız önceden ülkemizde bulunan dış temsilciliklerden vize almanız gerekiyor.

Bahamalar: Dünya haritasında nokta gibi görünenen Bahamalar tam anlamıyla hayallerin tatil ülkesi. Peki Bahamalar nerede ve ne kadar süreyle vizesiz kalabiliyorsunuz? Hemen söyleyelim Küba’nın kuzeyinde yer alan ve cenneti vaat eden adalardan oluşan ülke Bahamalar’a maksimum 8 ay vizeden muaf olarak kalınabiliyor. Bahamalar uçak biletleri, konaklayacağınız otelin belgelenmesinin dışında, pek çok ülkenin zorunlu tutmadığı seyahat sigortasını da zorunlu tutuyor Bahamalar. Ülkeye giderken Amerika’dan aktarmalı uçacaksanız Amerika’dan transit vize almanız gerekiyor.

Bahreyn: Arap Yarımadası’nın kaçamak yeri Bahreyn’de geçmiş ve bugünün buluştuğu günler sizleri bekliyor tabii ama ülkeye gittiğinizde öncelikle sınır kapısından vize almak şart. 15 günlük olarak verilen vizeyi ihtiyacınız halinde 15 gün daha uzatma şansınız var. Yakınlığından dolayı Bahreyn uçak bileti için işlemlerinizi ucuz bir şekilde halledebilmeniz de bu ülkenin bir avantajı sayılabilir.

Barbados: Barbados hakkında bilgi vermeye “Karayipler’in İngiliz rüzgarı bol ada ülkesi Barbados’ta Karayipler’in tüm mükemmelliğini yaşayacağınız kesin” diyerek başlayalım. Rihanna’nın ülkesi Barbados, birkaç yıl önce turist sayısını yükseltmek için bir reklam çalışması yapmıştı. Rihanna’nın reklam yüzü olduğu bu kampanya başarıya ulaşmıştı da. 90 gün vizesiz olarak kalabileceğiniz Barbados’a gitmeden ziyaretimize dair belgelerin dışında seyahat sigortanızın da olması iyi olacaktır. Amerika ya da Kanada’dan yapılan transit uçuşlarda transit vizeniz olmalı. Barbados’a Frankfurt aktarmalı gidiyorsanız yine transit vize gerekli fakat Schengen vizeniz varsa buna gerek yok.

16243667 - tropical sunset at moorea, french polynesia

Belarus: Tertemiz sokakları, tarihe tanıklık etmiş şehirleri ve hareketli gece hayatıyla dikkatimizi çeken Belarus’ta 90 gün kalınabilmekte. Belarus’un başkenti Minsk’te bulunan havalimanında doldurulan formun ardından vizeniz hemen veriliyor fakat Belarus seyahat sigortasını mecbur kılıyor. Türkiye’den çıkışta seyahat sigortası yaptırmadıysanız Belarus’ta havalimanında bunu yaptırmanız gerekecektir. Konaklama ve ulaşım belgelerinizi göstermeniz gerekeceğini bir kez daha hatırlatalım.

Belize: Orta Amerika’nın doğa harikası, tatlı ve biraz da belalı ülkesi Belize’ye yapılan seyahatlerde 90 güne kadar vize uygulanmıyor. Ülkeye ulaşırken Amerika ya da Kanada’dan yapılacak aktarma uçuşlarında transit vize gerekiyor. Belize’ye girerken üzerinizde ne kadar para bulunduğunu sorabilirler. Fakat hırsızlık Belize’de sıkça görünen bir şey o nedenle turistik gezileriniz sırasında tüm paranızı yanınızda taşımamanızı, kartlarınız sayesinde giderlerinizi sağlamanızı öneririz.

Bolivya: Güney Amerika’nın tüm güzelliklerini bir bünyede buluşturan Bolivya’da 90 gün vizesiz olarak kalınabiliyor. Ülkeye ulaşmak için aldığınız Bolivya uçak biletiyle, genellikle Kolombiya’nın başkenti Bogota’dan geçmeniz gerekiyor fakat Kolombiya da vizesiz bir ülke olduğundan bu bir sorun değil. Kolombiya’ya ulaşmak için İngiltere ya da İspanya’dan aktarma yapmanız gerekiyor. İspanya transit vize istemiyor fakat İngiltere’den gidecekseniz transit vize almanız şart. Bu arada “Bolivya nerede?” diye soracak olursanız ülke Şili, Paraguay, Arjantin, Peru ve Brezilya ile komşu. Tüm bu ülkelerin vizesiz olarak gezilebilecek olması da ülkenin sunduğu ayrı bir mükemmellik.

60675983 - uyuni hot spring in bolivia

Bosna-Hersek: İstanbul’dan yaklaşık 2 saatte ulaşılabilen, zamanda yolculuk yaptıran ülke Bosna Hersek bizden bizden 90 gün süreyle vize istemiyor. Avrupa Birliği’ne üye olacağı zamana kadar rahat rahat gidilebilir. Havalimanındaki pasaport memurlarından vize alıp ülkede bol bol gezebilirsiniz. Üstelik Bosna Hersek yeme-içme, otel fiyatlandırması konularında da bütçenizi zorlamayacak bir ülke.

Botsvana: Belgesellerdeki hayatlara şahit olunabilecek bir Afrika ülkesi olan Botsvana’yı ziyaret etmek için vize gerekmiyor. Victoria Şelalesi gibi bir doğa harikasını sunan Botsvana’ya Türk vatandaşları 90 gün boyunca kapıda alacakları vizeyle ülkede kalabiliyor. Afrika kültürünü yaşamanın vizesiz yolunun olması ne kadar güzel!

Brezilya: Karnaval ülkesi, hemen hemen herkesin görmek istediği Brezilya 90 güne kadar vizeden muaf tutuyor ve vizesiz gidilen ülkeler arasında yerini alıyor. Üstelik ülkeye direkt uçuşlar bulunduğundan transit vize için başvuru yapmanıza da gerek kalmıyor. Yalnız, Brezilya hakkında bilgi vermek gerekirse gasp, hırsızlık oranı epey yüksek bir ülke olduğunu söylememiz gerekir. Bu nedenle dikkatli olmanızda fayda olabilir.

brezilya

Doğu Timor: Pek tabii öncelikle aklımızda bir soru beliriyor: Doğu Timor nerede? Güneydoğu Asya’da bir ada ülkesi olan Doğu Timor’un başkenti ise Dili. Doğu Timor ulaşım hakkında biraz bilgi vermemiz gerekirse ülkeye Türkiye’den direkt uçuş bulunmuyor ama olsun. Bu tarih ve kültür kokan ülkenin sınır kapısında 30 günlük vizeyi kolaylıkla almak mümkün.

Summary
Yazı
Vize Uygulamaları - 1
Açıklama
Hangi ülke vizesiz? Hangi ülkede vizesiz olarak kaç gün kalabiliyoruz? Vize istemeyen ülkelerin vize politikaları hakkında bir yazıya ihtiyaç olduğunu düşündük ve uzun uzun yazmaya karar verdik.
Etiketler

“Vizesizlik Şartları – 1” için bir cevap

  1. DANYAL TOPATAN diyor ki:

    Bir sorum olacak, Bahamalar’a ABD üzerinden aktarmalı giderseniz Transit Vize almanız gerekir yazıyor. Peki ya Kanada üzerinden gidersek yine transit vize almak gerekli mi? Malum Türkiye’den Bahamalar’a direkt uçuş yok. Tüm uçuşlar aktarmalı haliyle. Peki transit vize olmadan hangi ülkelerden aktarmalı gidebiliriz? Mesela Avrupa üzerinden gidilebilir mi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.