Avustralya’dan ve Büyük Okyanus’un içine serpiştirilmiş adaları içine alan ülkelerden oluşan, en hiçbirine benzemeyen kıtadır Okyanusya. Asya’nın güney ve güneydoğusunda, Antarktika’nın kuzeyinde ve Büyük Okyanus ile Hint Okyanusu’nun arasında bulunan Okyanusya, ismini telaffuz ettiğimizde bile içimize ferahlık veren bir yer.

Vizesiz gidilen ülkeler arasında Okyanusya ülkeleri de yer alıyor. Neden sadece filmlerde izleyelim, kartpostallarda görelim ve uzaktan uzaktan hayran kalalım ki? Cook Adaları’ndan bahsediyoruz. Masmavi deniz, incecik kumlar, yeşille çevrili bir alan, bir cennet. Cook Adaları’na vizesiz giderek kendinize harika bir hediye verebilirsiniz.

Muhteşem tropikal adalarında tatil yapmanın ve konaklamanın Maldivler, Seyşeller ve Bahama’daki adaları gezmek kadar keyifli ve çok daha ucuz olduğu Fiji de Okyanusya’ya vizesiz gidilebilen yerler arasında.

Bir kısmı Yeni Zelanda’ya bir kısmı Okyanusya’ya bağlı bir ada olan Niue ise masmavi denizin ve enfes doğanın kucağında huzuru vizesiz gezinin nimetleriyle bulabileceğiniz muazzam bir yer.

Büyük Okyanus’un güneyine sırtınızı verin, ayaklarınızı uzatın, işte Palau’dasınız. Hindistan cevizi ağaçları ve yağmur ormanlarıyla kaplı tepelerinde “Gerçek doğa bu!” diyeceğinize ve günlük hayatın stresini maviş denizin diplerine göndereceğinize emin olabilirsiniz.

Polinezya’da bulunan adalar topluluğundan oluşan bir ülke olan Samoa, yine dokuz tane mercan adasından oluşan Tuvalu da “Tatile nereye gidiyorsun?” sorusu sorulduğunda en havalı ve mavi cevabı verebileceğiniz vizesiz gidilen yerler arasında yer alıyor, sınırda vize uygulaması gibi bir farkla.

Yemeklerin sıcak taş üzerinde pişirildiği, sofralardan Hindistan cevizi sütünün eksik olmadığı, doğal yaşantısı ve güzellikleriyle benzersiz bir yer olan Vanuatu da vizesiz gidebileceğiniz Okyanusya cenneti olarak harika bir seçenek.

Gezisini doğadan, doğaldan, keyiften ve maviden yana kullanmak isteyenler için Okyanusya kesinlikle eşsiz bir tercih.