Yeşilçam filmleri dahil, Avrupa görmüş kişi olmak her zaman önemli olmuştur. Şöyle bir Avrupa havası almadan bu dünyadan gitmek gerçekten de eksik yaşamak olur. Avrupa’nın bir ülkesinden dönen uçağın merdivenlerinden Hülya Koçyiğit gibi salınarak inmeyi hangimiz istemeyiz?

Vizesiz seyahatin Avrupa duraklarıyla hem bütçeleri fazla zorlamadan hem de meşakkatli olan vize işlemleriyle uğraşmadan Avrupa’nın birçok ülkesini ve güzelim şehirlerini gezmek mümkün.

Enfes mutfağı, sıcak insanları, ekonomik günlük hayatı ve köklü tarihi ile her gezginin rüyalarını süsleyen Balkan ülkelerinden pek çoğuna vizesiz gidebilirsiniz. Gidenlerin mutlaka bir daha gitmek istediği bu ülkeler ortak tarih ve kültür birliğinden dolayı bize diğer ülkelere oranla daha sıcak ve yakın gelir, gelecek gezi planlarımıza bir kez daha bu ülkeleri dahil eder, ikinci gidişimizde de aynı yakınlıkla karşılanmanın mutluluğunu yaşarız.

Dört bir tarafı ormanlarla kaplı Tiran’da ortak tarihi solumak ve “Gardaş hoş geldin.” diye karşılanmak için Arnavutluk’a, Priştina’nın İstiklal Caddesi olan Nene Tereza Caddesi’nde alışveriş yapmak ve eğlenceye doymak, Prizren’in her sokağında Osmanlı’dan kalma mimariye rastlamak, enfes sucuğu ile kendinize ziyafet çekmek için Kosova’ya, yemyeşil köylerinde huzur bulmak, Orta Çağ’dan kalma tarihi eserleri görmek ve Slav havası solumak için Beyaz Rusya-Belarus’a mutlaka gitmelisiniz.

Yazarları, müzisyenleri ve dansçılarıyla ünlü, karın en güzeline sahip masal ülkesi Rusya, tipik bir Sovyet ülkesi olan, hareketli gece hayatıyla eğlenceyi sabahlara kadar yaşayabileceğiniz Ukrayna, Avrupa’nın en keyifli ve şirin ülkelerinden biri olan Makedonya, komşucuğumuz Ermenistan gibi pek çok Avrupa ülkesinde nereleri gezmeli, nerede neler yenmeli, yerel alışveriş durakları hangi sokaklarda gibi bilmeniz gereken tüm bilgilere Avrupa gezi yazılarından ulaşabilirsiniz.