Vanuatu-Organik Hayatlar

Gelişmekte olan dünyada doğadan yavaş yavaş kopuyoruz. Bu durum, doğaya olan özlemden tutun da sağlıksız yaşama kadar upuzun bir liste oluşturuyor. Dünyada hala doğal yaşayan ülkeler olduğunu bilmek ise bize mutluluk veren nedenlerden biri oluyor. O mutluluk kaynaklarımızdan biri ise Vanuatu.

Avustralya’nın 1750 kilometre doğusunda bulunan Vanuata’da milattan önceki yıllara dair bulunan eşyalar bu toprakların çok eskiden insanlar tarafından keşfedildiğini kulağımıza fısıldasa da, tarih bu adanın İspanyollar tarafından keşfedildiğini söylüyor. İngiltere ve Fransa’nın İspanyol kaşifler tarafından keşfedilen Vanuatu’da hak iddia etmeleri üzerine ülke uzun yıllar boyunca bu devletlerin himayesinde kalmış. 1970’li yıllarda bağımsızlık için savaşmaya başlayan Vanuatu’nun çabaları 1980 yılında sonuç vermiş ve ülke bağımsızlığına kavuşmuş. “Organik hayatların yaşandığı topraklarda organik bir tatile varım.’’ diyorsanız istikameti Vanuatu!

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemize Avustralya’dan bile uzak olan ve pek popüler olmayan bu ülkeye, Türkiye’den direkt uçuşlar tahmin ettiğiniz üzere bulunmuyor. Güney Kore, Avustralya, Yeni Zelanda ya da Singapur’dan yapacağınız aktarma sayesinde Vanuatu’ya ulaşmanız mümkün. Ülkeye gitmeniz için en az iki aktarma yapmalı ve küçük bir servet değerindeki bilet parasını gözden çıkarmalısınız çünkü tek yön alacağınız uçak biletlerinin fiyatı 10.000 TL’yi geçebiliyor. Eğer imkanınız varsa, mutlaka görmeniz gereken bu ülkeden uzak diye vazgeçmek olmaz!

Nereleri gezelim?

Vanuatu’nun mutlaka görmeniz gereken şehri başkent Port Vila’dır. Ülkenin en çok turist çeken ve en canlı ülkesi de burasıdır. Hem tarihe hem doğal güzelliklere hem de insanların doğal yaşamlarına şahit olacağınız bu şehir size huzur verecek.

Vanuatu4Port Vila’da gezilecek yerler

Ülkenin başkenti Port Vila’ya ülkenin en eğlenceli ve dolu şehri desek yanılmış olmayız. Her attığınız adımla doğaya daha çok yaklaştığınızı ve hayatta olduğunuzu hissedeceksiniz. Gezmeye, keşfetmeye ve denize doyamayacağınız bir tatile hazır olun! İşte Port Vila’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

  • Mele Cascades
  • Ekasup Village
  • The Summit Gardens Vanuatu
  • The Vanuatu Cullturak Centre
  • İririki Island
  • Rainbow Botanic Gardens

Ne yiyip içelim?

Vanuatu halkı yiyeceklerini doğal şartlar altında yetiştirdiği yani organik yiyecekler yedikleri için bu ülkenin yemeklerinin tadına doyamayacaksınız. Hindistan cevizi suyu ve kremanın hemen hemen her yemekte olduğu; sebze, tropikal meyve ve eti birleştirdikleri Vanuatu Mutfağı’nda mutlaka deneyimlemeniz gereken tatlar arasında lap-lap, tuluk, sebzeli çörek var. Vanuatu’nun meşhur bifteğini de yemeden dönmemelisiniz. Bu ülkeden başka bir yerde, bir daha bu kadar lezzetli bir biftek deneyemeyebilirsiniz. Port Vila’da bulunan The Stonegrill Restaurant ve Elan ülkenin lezzetlerini tatmanız için en iyi seçenekler arasında.

Nerede eğlenelim?

Dünya mirasları listesinde adını yazdıran doğa harikalarının buluştuğu ülkenin eğlencesi de doğayla iç içe oluyor haliyle. Port Vila’da dalıştan yamaç paraşütüne kadar, hemen hemen her doğa sporunu yapabilir, safariye bile çıkabilirsiniz. Bunun yanında Wet N Wild Zorbing ve Edge Vanuatu size tatilinizin en eğlenceli anlarını yaşatacak aktiviteler olabilir. Birkaç bar ya da gece kulübü gezmek isterseniz de Jojo Beach Club, The Wild Big Bar ve The Raggae Bar ilk tercihleriniz arasında yer almalı.

Nerede konaklayalım?

Ülkenin kalbi olan başkent Port Vila’da konaklama seçenekleri çok uygun. İyi hizmet veren temiz otellerde çok düşük bütçelere kalmanız mümkün. Üstelik konaklayacağınız yer okyanusun dibinde bile olabilir! Port Vila’da hizmetinden memnun kalacağınız, önerebileceğimiz yerler; Traveller’s Budget Motel, Ripples on the Bay ve Grand Hotel and Casino.

Alışveriş için nereye gidelim?

Port Vila’da sevdiklerinize hediye almak için mükemmel yerlerle karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz. Pandanus Vanuatu, Gallery Blong Vanuatu ve Fung Kuei bu dükkanlardan sadece bazıları. Ayrıca alışverişe çıkmak istiyorsanız Port Vila Markets’e de mutlaka uğramanızı öneririz.

Bunları unutmayın!

  • Ülkede tropikal iklim hüküm sürüyor. Yılın dokuz ayı sıcak ve yağmurlu olan Vanuatu’ya aralık ve nisan ayları arasında gitmemenizi öneririz. Bu aylar yağan sağanak yağışların yanı sıra oluşabilecek kasırgalar da ihtimaller dahilinde.
  • Vanuatu’ya gitmek için en uygun aylar mayıs – ekim arasıdır.
  • Vanuatu volkanik bir ülke olduğundan, adını yaşadığı depremlerle de duyurabiliyor. Bu durumu göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Port Vila

Konuşulan Diller: İngilizce,Fransızca, Bislama

Para Birimi: Vanuatu Vatu

Saat Farkı: +8

Telefon Kodu: +678

Summary
Yazı
Vanuatu - Organik Hayatlar
Açıklama
Doğal yaşayan ülkeler olduğunu bilmek ise bize mutluluk veren nedenlerden biri oluyor. O mutluluk kaynaklarımızdan biri ise Vanuatu.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.