Valiz Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çok seyahat ediyoruz. Öyle böyle değil, bayağı seyahat ediyoruz. Ediyoruz da valiz dayandıramıyoruz. Bir bakıyoruz tekerleği kırılmış, bir bakıyoruz fermuarı bozulmuş, bir bakıyoruz diğer valizlerin hışımına uğramış. Yeni valiz alma vakti gelmiş. Peki yeni bir valiz alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Valiz Ağırlığı

Boyutu ne olursa olsun, kalıbının valizi olsun. Bazı valizler var ki boş iken bile yeterince ağır. Eğer öyle bir valiz beğenirseniz koşarak uzaklaşın. Lakin eşyalarınızla doldurduğunuzda yerinden kalkmaz bir hal alabilir o valiz.

Tekerlekler

 

valiz tekerlegi

Çekçekli bavul hayat kurtarır. Genelde 2 tekerlekliler iş görüyor, fakat 4 tekerliklinin rahatına vardığınızda “2 tekerlekli de neeemiş?” diyebilirsiniz. Tabii tekerleklerin uzun ömürlü olması için bağlantı yerlerine ve parçalarına dikkat edin. Valiz alacaksanız, şöyle bir evirip çevirin, altını üstüne getirin valizin. Çünkü bir valizi genellikle ilk tekerlekler terk eder.

Dış Kısım

 

valiz dis kisim

 

O nasıl tatlı bir renk, o nasıl güzel bir desen? Derken dışı çatladı bile valizin. O yüzden valiz seçerken dış kabuğuna dikkat etmelisiniz. Eğer dışı sert kapaklı bir valiz istiyorsanız, güvendiğiniz markalardan şaşmayın. Çünkü ince olanlar kırılıyor, kalın olanlar da ağır oluyor. Eğer, kumaş bir dış tercih ediyorsanız, su ve nem geçirmemesine dikkat edin. Ama şunu da unutmayın körüklü olmadıklarından esneme payları olmuyor.

Körüklü Valizler

 

En sevdiğimiz… Tam valiz doldu derken “körüklü” sıfatını kazandıran fermuarları açıyorsunuz, valiziniz genişliyor. Özellikle tatil dönüşleri için mükemmel. Çünkü nasıl oluyorsa tatile giderken sığdırdığımız eşyalarımız dönüşte asla sığmıyor. Veeee imdadımıza körüklü valizler yetişiyor.

Dikişler

 

Valiz alırken mutlaka dikişlerine de bakın. Bazen aklımızın almayacağı kadar eşya doldurduğumuz o valizlerin hayatta kalabilmesi için dikişlerinin sağlam olması gerekiyor.

Çekçek Kısmı

 

valiz cekcek kismi

 

En önemli kısım. Çekçekli valizler olmasa halimiz nice olurdu. Tabii çekçekler elimizde kaldığında da halimiz içler acısı oluyor. Elimizde kalmaması için valiz alırken çekçeklerini bir kaç kere açıp kapayın, valizi sürmeyi deneyin. Çekçeğin yüksekliğinin boyunuza uygun olup olmadığını test edin. Çekçekler herhangi bir takılma veya kayma yapıyorsa olay yerini terk edin. Ve tabii ki hayli ağır olan valizinizi çekçeklerinden çekip kırılmasına davetiye çıkarmayın.

 

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.