Üsküp’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Dünyanın herhangi bir yerinde Balkanlar’daki ruhu kolay kolay bulmak zor. Tarihin bizi belirli bir noktada birleştirmesi, kültürel benzerliklere hatta bugüne kadar gelmiş eserlere neden olmuş. Balkanlar’da bulunan ülkeler içtenliği, sevecenliği, yardımseverliği, tarihi ile canımız ciğerimiz ama Makedonya’ya karşı hepimizin, diğer ülkelere kıyasla, daha yoğun duyguları var. Bu tatlı mı tatlı ülkenin mutlaka gezilmesi gereken şehri hiç kuşkusuz ki başkent Üsküp. Peki Üsküp’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir? İşte cevabı!

 

Milenyum Haçı

Hıristiyanlığın 2000. yılında yapılmış olan haç, 66 metrelik uzunluğuyla dünyanın en büyük haçı olma özelliğini taşıyor. Dünyanın “en”lerini görmek isteyenlere duyurulur.

 

 

Taş Köprü

Macedonian's capital city Skopje. Old stone bridge

 

Fatih Sultan Mehmet döneminden Roma Köprüsü üzerine yapılmış olan Taş Köprü, Vardar Nehri’nin üzerinden geçiyor ve Üsküp’ün iki yakasını birbirine bağlıyor. 214 metre uzunluğunda olan ve 12 ayağı bulunan köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da biliniyor. Taş Köprü, Üsküp gezinizde kesinlikle görmeniz gereken bir yapı çünkü bu köprü şehrin sembolü.

 

 

Büyük İskender Heykeli

monument-to-alexander-the-great-in-skopje-1-1203148-639x455

 

Şehrin merkezinde yani Makedonya Meydanı’nda bulunan Büyük İskender Heykeli şehrin önemli heykellerinden biri. Heykeller şehrinde bu heykele selam vermeden gezinizi tamamlamayın.

 

 

 

Üsküp Kalesi

Stone fence on citadel, watchtower, Skopje, Macedonia

 

Doğa olaylarının ve geçen zamanın sillesini birkaç kere yemiş Üsküp Kalesi’nin 5. yüzyılda yapıldığı düşünüyor fakat olan depremler yüzünden kale farklı tarihlerde yeniden inşa edilmek durumunda kalmış. Son olarak Osmanlı döneminde inşa edilen yapı şehri yukarıdan izlemek isteyenler için olmazsa olmaz.

 

 

Rahibe Teresa Müzesi
Nobel Barış Ödülü sahibi Rahibe Teresa’nın vaftiz edildiği kilise yerine yapılan ve 2009 yılında ziyaretçilere açılan bu müze tarihin önemli isimlerinden biri hakkındaki tüm detayları sizinle paylaşmaya hazır.

 

 

Üsküp Şehir Müzesi

1963 yılında olan depremden büyük zarar görmüş olan Eski Tren İstasyonu’nda bulunan Üsküp Şehir Müzesi’nde dikkatinizi çekebilecek sergilerle karşılaşabilirsiniz.

 

 

Saat Kulesi ve Sultan Murad Cami

Church St. Demetrius of Salonica in Skopje - Macedonia

 

Üsküp’ün en eski camilerinden biri olan bu yapı Sultan Murad tarafından yaptırılmış. Osmanlı döneminin görülmeye değer eserlerinden biri olan Sultan Murad Cami’nin bahçesinde bulunan ve “Ottoman Clock Tower” olarak da bilinen Saat Kulesi de mutlaka görmeniz gerekenlerden.

 

 

 

Türk Çarşısı ve Kapan Han

Tarihi birleşmenin izlerini taşıyan Türk Çarşısı içerisinde bulunan ve 15. yüzyılda Gazi İsa Paşa tarafından yaptırılan hanın üzerine inşa edildiği varsayılan bu tarihi han da Osmanlı izlerini taşıyor. Gitmişken hanın alt katındaki lokantalarda bir ziyafet çekmenizi öneririz.

 

 

Kanyon Matka

Lake in Canyon Matka, Macedonia

 

Üsküp’ün doğal güzellikleriyle buluşmak isteyenleri Kanyon Matka kollarını açmış bekliyor. Tarihi doluluğunun yanında doğayla da iç içe olan Üsküp bir de buradan görülmeye değer.

Summary
Yazı
Üsküp’te Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler
Açıklama
Makedonya’ya karşı hepimizin, diğer ülkelere kıyasla, daha yoğun duyguları var. Peki Üsküp’e gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler nereleridir? İşte cevabı!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.