Üsküp Gezi Rehberi

Size Üsküp’ü alternatif gezebilmeniz için mini bir rehber hazırladık. Ana turistik merkezleri ve mekanları gezerken kaçamak yapmak isteyenlere, ara yollara sapmayı sevenlere…

 

Sıra Dışı Heykeller

üsküp-heykeller

Üsküp’ün merkezine serpiştirilmiş tuhaf heykellerin yoğunluğunu hissetmeden edemeyeceksiniz. Nereye gittiğinizin, nerede durduğunuzun bir önemi yok! En az iki heykel çevrenizde belirecek. Hatta zaman zaman sayıları yirmiye çıkacak. Bazı heykeller, eski ve önemli Makedonyalıların hatırlanması için yapılmış. Ancak birçoğu alışveriş yapan genç kadınlar, taçlı köpekler gibi ne ifade ettiği anlaşılmaz yapıtlar. Bu heykeller şehirle ilgili hafızanızda en net kalacak, Üsküp deyince aklınıza ilk gelecekler şeyler olacak. Heykellere kayıtsız kalamayacaksınız!

 

Eski Tren Garı

eski-tren-gari

 

Merkezi bir konumda bulunan gar 1963 depreminde yıkılmış. Günümüzde ise Üsküp Kent Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Herkesin ilgisini çeken binanın bir kısmı hala harabe durumunda. Sanki olaydan sora hiç onarılmamış, ilgilenilmemiş gibi bir görüntüsü var. Çevresinden şöyle bir baktığınızda baştan başa duvar göreceksiniz. Girişi sağ tarafında. Etrafını dolanırken ne ile karşılaşacağız derseniz; şehrin ortasında büyük bir karmaşa, etrafa saçılmış objeler, kalıntılar, duvarlarda street art işleri ve kimsesizlerin barınakları.

 

Debar Maalo

Burası şehirde gidilebilecek en iyi yerlerden biri. Üsküp’ün merkezine pek uzak olmasa da tamamen farklı bohem mahallesinde bulunuyor. Caddeler sessiz, tüm bölge sıcak, samimi bir atmosfer veriyor. Yoğun ve hareketli şehir merkezinden kaçıp, sessiz ve keyifli zaman geçirmek için harika bir bölge. Şehirde bulabileceğiniz en güzel kafe ve restoranların hemen hepsi burada bulunuyor. Her gittiğiniz yeni kafe için “burası çok daha güzel” dediğinizi duyar gibiyiz.

 

Kafe Kültürü

Hazır Debar Maalo’dan bahsederken lafı geçmişken Üsküp’ün olağanüstü kafe kültüründen bahsedelim. Her sokakta hem ucuz hem de inanılmaz lezzetli kafeler içebileceğiniz bir sürü kafe ile karşılaşacaksınız. Günün hangi saati olursa olsun hemen her kafe çılgıncasına hareketli olacak. Belli başlı birkaç kafe adı tabi ki verebilirdik ama inanın hiç lüzumu yok. Gittiğiniz her kafeden mutlu ayrılacaksınız.

 

Sokak Kitapçıları

DSC_0055

Merkezden çok uzaklaşmadan Vardar Nehri boyunca birkaç sokak kitapçısı bulabilirsiniz. Eski kitaplar, haritalar, dergiler, çizgi romanlara göz atabilirsiniz. Hatta şanslıysanız Makedon dilinde olmayan bazı taşlara da rastlayabilirsiniz. Nehrin ve ağaçların sesleri ile eski kitap kokusunu birleştiği, şehrin kalbinde harika bir kaçamak olacak.

 

Sokak Sanatı

Üsküp ile ilgili bir hayal kırıklığı varsa o da sokak sanatının şehre yayılmamış olması. Şehirde sokak sanatı yok değil, var. Ancak bunun için derinlere girmek, karıştırıp, arayıp bulmak gerek. Yukarıda söylemiştik eski istasyon çevresinde, AKSC bölgesinde, Partizanski Odredi ve Saint Clement bulvarlarının köşesinde oldukça örneğe rastlayabilirsiniz.

 

Yeşil Pazar

Bir şehre gidip de pazarını görmemek olmaz. Yeşil pazar Üsküp’te taze meyve, sebze, ev yapımı peynir, inanılmaz lezzetli zeytinyağı ve baharata rastlayabileceğiniz bir yer. Özellikle yemek işini evde çözenlerdenseniz sizin için çok ideal olacak. Ve tabi ki Balkanlar’da olduğumuzu unutmayalım. Kokusuyla sizi kendine çeken börek stantları vazgeçilmeziniz olabilir.

 

Summary
Yazı
Üsküp Gezi Rehberi
Açıklama
Size Üsküp’ü alternatif gezebilmeniz için mini bir rehber hazırladık. Ana turistik merkezleri ve mekanları gezerken kaçamak yapmak isteyenlere, ara yollara sapmayı sevenlere...
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.