Bakkala Diye Çıkıp Uruguay’a Gitmek İçin 5 Neden

Hangimiz kimi zaman ceketimizi ve küçük sırt çantamızı alıp rüyalarımızdaki ülkeye doğru yollara düşmek istemiyoruz ki? Eğer “Bu ülkenin doğası güzel, diğerinin yaşam standartı iyi, bir diğerinin ise eğlence hayatı zirvede. Hangisini seçeceğimi bilmiyorum.” diyenlerdenseniz Güney Amerika’da bulunan tatlı ülke Uruguay biletlerine bakmaya başlayabilirsiniz. Çünkü istediğiniz her şey hatta daha fazlası Uruguay’da var. İşte, bakkala diye evden çıkıp uzaklar ülkesi Uruguay’a gitmek için çok geçerli 5 neden!

 

1- Doğa

sailing-in-uruguay-1364907-640x480Uruguay, Güney Amerika’nın en küçük ikinci ülkesi. Böyle olmasına rağmen ülke, doğal güzelliklerin memleketi. Atlantik Okyanusu’nun kıyısında bulunması da az çok bu konu hakkında bize fikir verir gibi. Yeşille buluşmak için şehirden çok uzağa gitmenize gerek yok, ülkenin büyük kısmı ağaçlarla dolu. Huzuru bulmak için herhangi bir ara sokağa girmeniz yeterli. İki yana dikilmiş ağaçlar ve rengarenk evler Uruguay’ı Uruguay yapanlar arasında. 1995 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne alınmış olan Rio de la Plata Nehri üzerine kurulmuş olan Colonia del Sacramento, bu güzellikleri dünya gözüyle görebileceğiniz, mutlaka görülmesi gereken bir nokta.

 

2- Yüksek Yaşam Standartı

Uruguay’da yaşayan insanlar arasında yüksek bir gelir dağılımı farkı yok. Bu da insanların huzur içinde yaşamasını sağlayan başlıca nedenlerden. Ücretsiz sağlık hizmeti, yüksek bütçeler ayrılan eğitim sistemi, insan haklarına verilen önem ile ülke aslında tam bir ütopya. Bu arada dünyada 8 saatlik çalışma düzenini ilk uygulayan ülkenin de Uruguay olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Irkçılık ise ülkenin lugatında yer almayan bir kelime. Trafiksiz, sokaklarında ücretsiz wi-fi olan, basın özgürlüğü konusunda dünyanın en önde gelenlerinden ve insanı insan olduğu için seven bir ülkeye kim gitmek istemez ki? Hepsi Uruguay’da var! Son olarak ülke başkanının bir çiftlikte yaşadığını, maaşının %90’ını ihtiyacı olanlara bağışladığını ve işe bisikletle gidip geldiğini de söylemezsek Uruguay yarım kalır.

 

3- Uruguay Mutfağı

casapueblo-uruguay-2-1523911-639x426Sebzeyi severiz ama et sofralarımızın reddemeyeceğimiz, hastası olduğumuz kralı. Karın doyurmanın yeterli olmadığı ve lezzetli yemeklerle dolup taşan Türk Mutfağı’nı göz önüne aldığımızda tabii ki mutfağımıza olan özlemimizi az da olsa giderecek bir yere gitmeliyiz. Bu maddeyi de Uruguay karşılıyor. Büyük porsiyonlar, bol et tüketimi, tadı damakta kalacak leziz yemekler için Uruguay doğru adres. Bu arada ülkede lahmacun ve mangal kültürünü yaşamayı sürdüreceğinizin garantisini veriyoruz. Parilla isimli özel mangallar Güney Amerika’nın birçok ülkesinin olduğu gibi Uruguay’ın da vazgeçilmezlerinden. Ermeniler’in getirdiği ve ülkede “leymecun” olarak bilinen lahmacun da Türk yemeklerine olan özlemi dindirecek, inkar edilemeyecek bir güç niteliğinde.

 

4- Eğlence Hayatı

euforio-1497943-640x480Kuzeyinde Brezilya, batısında Arjantin olan bir ülkeden bahsediyoruz; Uruguay tabii ki eğlenceli olacak! Ülkede sabahın ilk ışıklarına kadar canlı müzik yapan, Latin danslarıyla daha çok enerjik hissetmemizi sağlayan gece kulüpleri var. Bunun yanında her yıl Şubat ayında gerçekleştirilen Carnival in Montevideo ve Ocak ayında gerçekleştirilen Fiesta Gaucha gibi festivaller de ülkede ne kadar eğlenebileceğinizin somut kanıtı.

 

 

5- Farklı Kültürler

Uruguay çok göç alan ülkelerden bir tanesi. Daha öncede söylediğimiz gibi bu ülkede ırkçılık yok, herkes barış içinde yaşıyor. Kolaylıkla vatandaşlık veren bu ülke, yabancıların mülk edinebilmesi için de Uruguaylılar’a ne şart koştuysa farklı ülke insanlarına da aynı şartları öne sürüyor ve bu da birçok milletten insanın gelmesine olanak veriyor. Durum doğrudan ülkede farklı kültürlerin yaşamasını sağlıyor. Güney Amerika ve İspanyol kültürüyle harmanlanmış Uruguay’da diğer kültürler ise toprakların zenginleşmesinin başlıca nedeni.

Summary
Yazı
Bakkala Diye Çıkıp Uruguay’a Gitmek İçin 5 Neden
Açıklama
İstediğiniz her şey hatta daha fazlası Uruguay’da var. İşte, bakkala diye evden çıkıp uzaklar ülkesi Uruguay’a gitmek için çok geçerli 5 neden!
Etiketler

“Bakkala Diye Çıkıp Uruguay’a Gitmek İçin 5 Neden” için bir cevap

  1. kemal diyor ki:

    guzelmis

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.