Ürdün-Orta Doğu’nun Güneşi

Orta Doğu’nun eski medeniyetlerin beşiği olduğunu hepimiz biliyoruz. Tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerine rağmen Orta Doğu ülkeleri niyeyse gezi listemizde genellikle hep alt sıralarda yer alıyor. Belki de bu konuda biraz önyargılıyız. Bu önyargıyı kırıp Orta Doğu’nun güneşi olabilecek bir ülkeyle tanışmak isterseniz tanıştıralım; Ürdün!

Antik çağlardan beri insanların yaşam sürdüğü topraklar üzerine kurulu Ürdün. Hatta ilk amfitiyatro da bu topraklar üzerinde kurulmuş. 1. yüzyıldan 5. yüzyıla kadar Roma işgali altında kalan Ürdün, Müslümanlığın Arap yarımadasında yayılmasıyla birlikte Müslümanların eline geçmiş. Bundan uzun yıllar sonra, 1526 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyet alanına giren topraklar, 1. Dünya Savaşı’nda kaybedilmiş. Tarihi bugünle buluşturan ülke Ürdün, kesinlikle gezi listenizin ilk sıralarında olmayı hak ediyor, bizden söylemesi.

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak ziyaret edilebilen Ürdün’ün başka bir güzelliği de kolay gidilebilmesi. Ülkeye Türk Hava Yolları ve Ürdün’ün havayolu şirketi Royal Jordanian Airlines ile direkt olarak uçmak mümkün. Royal Jordanian Airlines’ın uçak biletleri Türk Hava Yolları’ndan daha uygun fiyatlı. Türk Hava Yolları ile uçuş 3 saatte sürüyorken, Royal Jordanian Airlines 2 saat 15 dakikada Ürdün’e varıyor. Karar aşamasında bu tür bilgilere dikkat etmekte fayda var.

Nereleri gezelim?

Geçmişi ve bugünü aynı anda yaşayacağınız Ürdün’de gezilip görülmesi gereken çok yer var. Ülkedeki hiçbir şeyi atlamak istemeyeceğinizden eminiz. Petra/Wadi Musa’da antik kenti gezebilir, eşsiz bir coğrafyayı tanıması şansı yakalayabilirsiniz. Aqaba’da tarih ve kültürü kumsallarla birleştirebilir bir yaz tatili bile yapabilirsiniz. Gitmişken Ölü Deniz’i de atlamamanızı öneririz. “Bunların hepsini yapmak isterim ama bir, iki günlüğüne kaçacağım bir tatil olacak.’’ diyenlerdenseniz mutlaka gitmeniz gereken şehir, başkent Amman.

ürdün1Amman’da gezilecek yerler

Hayal edilenin aksine Amman içine kapanık bir şehir değil. Gençlerin özgürce dolaştığı, halkın özgürce yaşadığı şehirlerden biri. Müslüman bir ülke olmasına rağmen Ürdün’de din baskısının yaşanmadığını açıkça görüyorsunuz. Geçmişle bugünün eşsiz birleşmesini görebileceğiniz başkent Amman’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Kraliyet Otomobil Müzesi 
 • Citadel
 • Roma Amfitiyatrosu
 • Ürdün Müzesi
 • Çocuk Müzesi
 • Ahl Al Kahf
 • Jebel Al Weibdeh
 • Kharrana Kasrı
 • Ulusal Arkeoloji Müzesi
 • Darat Al Funun
 • Rainbow Street
 • Kral Abdullah Camii
 • Kral Hüssein Bin Talal Camii
 • Ürdün Popüler Kültür Müzesi

Ne yiyip içelim?

Ürdün’de çok uzağı olduğumuz bir mutfak yok. Elbette ki kültürel farklılıklarımız oldukça fazla ama damak zevklerimizin birbirine benzediğini söyleyebiliriz. Ürdün’de sebze de et de bolca tüketiliyor. Bunun yanında nohutun mutfaktaki önemi büyük. Maklouba, freeloh, mansaf ve dolma yemeniz gerekenler arasında. Ayrıca ülkede “Türk kahvesi’’ olarak anılan ama yapılışı bakımından içtiğimiz kahveyle hiçbir ilgisi olmayan kahveyi de denemenizi öneririz. Amman’da ülkenin yerel tatlarını daha yakından tanımanızı sağlayacak restoranlar ise Beit Sitti, Abu Jbara ve Mawal.

Nerede eğlenelim?

Amman’ın gece hayatı oldukça eğlenceli. Geç saatlere kadar açık olan barlar ve gece kulüpleri keyifli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bunun yanında, ülke alkol konusunda komşuları gibi baskıcı bir politika izlemiyor ve ülkede alkol satışı da içimi de yasal. H2O Pool and Lounge ve Murphy’s Pub, Amman’da gidebileceğiniz mekanlardan.

ürdün

Nerede konaklayalım?

Her ne kadar Ürdün Dinarı değerli olsa da, başkentte çok ama çok uygun konaklama seçenekleri sizleri bekliyor. Üstelik memnun ayrılacağınızdan da emin olabilirsiniz. Amman Pasha Otel, Farah Otel ve Canary Hotel, Amman’da size gönül rahatlığıyla önerebileceğimiz hem uygun fiyatlı hem de iyi hizmet veren otellerden.

Alışveriş için nereye gidelim?

Eğer sevdiklerinize Ürdün gezisinden bir armağan almak istiyorsanız mutlaka Amman Çarşısı’na uğramalısınız. Burada birçok kültürel güzel nesneyle karşılaşmanız mümkün. Bunun yanında City Mall ve Mecca Mall da alışveriş ihtiyacınızı karşılayacak alışveriş merkezleri.

Bunları unutmayın!

 • Ürdün, Orta Doğu’nun en huzurlu ülkelerinden biri olsa bile komşuları hep savaş halinde ve zor durumlarda Ürdün Hükümeti komşu halklara kapıyı açabiliyor.
 • Eylül, ekim, nisan ve mayıs aylarında ülkeye ziyaretinizi gerçekleştirebileceğiniz en uygun dönemler.

Önemli Bilgiler

Başkent: Amman

Konuşulan Diller: Arapça, İngilizce

Para Birimi: Ürdün Dinarı

Saat Farkı: 0

Telefon Kodu: +962

Summary
Yazı
Ürdün - Orta Doğu’nun Güneşi
Açıklama
Orta Doğu’nun eski medeniyetlerin beşiği olduğunu hepimiz biliyoruz. Tarihi, kültürü ve doğal güzelliklerine rağmen Orta Doğu ülkeleri niyeyse gezi listemizde genellikle hep alt sıralarda yer alıyor.
Yazar
Etiketler

“Ürdün-Orta Doğu’nun Güneşi” için bir cevap

 1. Bilal özdemir diyor ki:

  Bende bu hafta ürdüne gidiyorum kısmetse önerileriniz nedir en cok merak ettigim gece hayatini seviyorum tavsiyeleriniz nedir tsk ederim….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.