Ukrayna-Babushka’ların Galip Geldiği Mistik Yer

Ukrayna’ya gidince insanın “Tam bir Rus memleketi” diye düşünesi gelir, sonra bir anda burada farklı bir şeyler olduğunu hissedip vazgeçer. Oldukça doğru bir tespit yapmış olsa da, sebebini ancak iyice bir gezince idrak eder. Bir Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna, yüz yıllara yayılan zengin kültürel mirasına sahip çıkarak gösterdiği hızlı gelişimle, bugün Türkler de dahil olmak üzere, birçok etnik grubun oluşturduğu dinamik bir enerjiye ev sahipliği yapıyor.

Kuzeydoğu Avrupa deyip de aldanmamak gerek. Biraz daha zorlasa neredeyse Akdenizli olabilirmiş Ukrayna. Mesela deniz sefası mı yapmak istiyorsunuz? Hemen Odessa’ya, Karadeniz kıyısındaki sahil kentine iniyorsunuz. Peki doğa yürüyüşü? Onu da Karpat Dağları’nda gerçekleştiriyorsunuz. Sonra da bir güzel kayak yapıyorsunuz. Her spora, her tür uğraşa yer açıyor Ukrayna. Kendine has bitki örtüsünün oluşturduğu geniş yeşil alanları, ormanları ve de sınır tanımayan gece hayatıyla alışkanlık yapan bir ülke. Rusya’nın tek yumurta ikizi gibi görünse de, canlı doğası ve sıcakkanlı karakteriyle Ukrayna’nın gönüllerdeki yeri başkadır.

ukrayna-kiev

Gidelim de nasıl gidelim?

O değil de, Ukrayna’nın en cazip tarafı sanıyoruz ki vize istememesi. Tatile çıkmanız bir uçuşa bakar. Türkiye’den Ukrayna’ya aktarmalı ve ekonomik uçuşlar olduğu gibi, yaklaşık 2 saatin altında süren direkt uçuşlar da var. Türk Hava Yolları ve Ukraine International Airlines’in karşılıklı olarak Kiev, Lviv ve Kharkiv ile İstanbul ve Antalya arasında uçuşları olduğu gibi Pegasus ile İstanbul’dan Lviv ve Kharkiv’e gitmek mümkün.

Diyelim ki aceleniz yok ve aheste aheste yol almak istiyorsunuz. O zaman İstanbul’dan Odessa’ya kalkan deniz otobüsü ile gitmek ilginç bir deneyim olabilir.

Nereleri gezelim?

Ukrayna’nın tarihi zenginliği ile birleşen doğasının muhteşem manzaralarına kendinizi hazırlayın. Sanatı ve mimarisiyle içinde bir hazine barındıran başkent Kiev seyahat listenizin başında yer alsa da, Ukrayna’nın diğer şehirlerine de mutlaka uğrayın. İstanbul’un komşusu, “Karadeniz’in incisi” Odessa, yumuşacık havası ve sıcak deniziyle özellikle yaz aylarında tüm güzelliğini gösteriyor. Chernihv ve Kamyanets-Podilsky ise Ukrayna’nın en eski yerleşim yerlerinden olduğu için tarihi atmosferiyle meşhur. Tabii ki ülkenin en büyük ikinci şehri olan Lviv’in Orta Çağ manzaralı sokakları da es geçilmemeli.

 • Kiev’de gezilecek yerler

Karadeniz’e dökülen 2000 km uzunluğundaki Dinyeper nehrinin iki yakaya ayırdığı başkent Kiev’in kuruluş yılları 5. yüzyıla kadar dayanıyor. Şehrin her yerinde heybetli anıtlarını göreceğiniz efsanevi dört kardeş, Kinin, Shchek, Khoriv ve kız Lybid, 1500 yıl önce buraya gelerek Kiev’i kurmuşlar.

Mimarisiyle hayran bırakan kiliselerin kentine ve Dinyeper nehrinin şahane manzarasına kuşbakışı bakma imkanı tanıyan Caves Monastery Complex’ini, ihtişamlı yapısıyla dünya tarihi mirası listesinde bulunan Saint Sophia Katedrali’ni, büyüleyici gece ışıklandırmasına sahip 1051 yılında inşa edilen UNESCO’nun dünya mirasına aldığı Pechersk Lavra’yı ve Slav mitolojisindeki ana tanrıça Beregeginia’nın ve denge sağlamak için karşısında bulunan Baş melek Mikail’in devasa heykellerini görmeden Kiev’i gezdim diyemezsiniz.

 • Nezalezhnosti (Bağımsızlık) Meydanı ve Kreschatik Caddesi
 • Park of Glory ( Zafer Parkı)
 • National Museum of the History of the Great Patriotic War
 • Altın Kapı (Zoloti Vorota)
 • Kresçatnik Caddesi Ve Opera Binası
 • Michael’s Catherdar (Golden Kubbeli) Aziz Michael Katedrali
 • Çernobil Müzesi
 • Podol-Kardeşlik Tepesi
 • Andreski Spusk (Andrei Yokuşu)
 • Kiev Doğu ve Batı Sanatları Müzesi
 • Vladimirskaya Gorka Parkı

Lviv’de gezilecek yerler

Ukrayna’nın gururu, dünyanın kültür mirası! Ukrayna’nın en büyük ikinci şehri olan Lviv’in ünü sadece büyük olmasından kaynaklanmıyor elbet. Üç yüz yılı aşkın bir süre Batı Ukrayna’nın kültür başkenti olma misyonunu başarıyla götüren bu şehrin şiirsel atmosferi, onu aynı zamanda UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine de sokmaya hak kazandırmış. Lviv, tek başına Ukrayna’yı sevme nedeniniz olabilir.

 • Şehir Meydanı
 • Ulusal Müze
 • Dzyga Kültür Merkezi
 • Şehir Kalesi
 • The Ivan Franko Opera House

 

Ne yiyip içelim?

Ukrayna’da her öğününüze eşlik edecek olan ekmeklerin pek bir lezzetli, pek bir estetik olduğunu kabul edelim. Ardındansa çorbaları geliyor. Kırmızı pancar ve et ile yapılan Borsch çorbası ve lahanalı Kapusniak çorbası yemeğe başlamak için mükemmel bir ön hazırlık. Ardından da bizim mantımızı andıran Varenyky’nin ve Rus kültüründen gelen Deruni’nin tadına baktınız mı, buranın mutfağına aşina oldunuz demektir. Yeri gelmişken, ülkede domuz eti ve yağı kullanıldığından tercih etmeyenlerin sipariş vermeden önce garsondan bilgi almasını öneririz.

Nerede eğlenelim?

Ukrayna gecelerine ayak uydurmak için ekstra enerjiye ihtiyaç duyacağınız kesin gibi. Namını tüm dünyaya salmış olan Ukrayna gece hayatı, sabahın ilk ışıklarına kadar son hız devam ediyor.  Birbirinden farklı karakterde olan mekanların bazılarında giyiminize özen göstermeniz gerektiği gibi, kapıda yapılan yüz beğeni testini de geçmeniz lazım. 4 katında da farklı hizmet veren lüks Arena Complex, ışık oyunlarıyla göz dolduran devasa büyüklükteki Crystal Hall, ağırlıklı olarak yerli halkın tercihi Forsage Club, eğlenceli atmosferi ile Shooters, Art Club 44, Buddha Bar, Votka Bar, Delux Bar ve daha sayısız mekan keşfetmenizi bekliyor.

Nerede konaklayalım?

Ukrayna’nın en cazip yönlerinden biri de, kimi zaman Dinyeper nehri kenarında kimi zaman da tarihi binalarda ve şehrin merkezinde konaklama imkanı sunuyor olması. Gecesi 10-40 dolar arası olan hostellerde konaklayabileceğiniz gibi, merkez bölgelerde kiralık oda ve daireler de bulabilirsiniz. Fiyatları gayet makul.

Orta halli otellerin fiyatları 50-100 Dolar arası değişirken, yüksek standartlarda lüks hizmet sunan otellerin fiyatlarıysa sahip olduğu konfor oranıyla doğru orantılı olarak artıyor. Kiev merkeze çok yakın olan Hyatt Regency Kiev Otel, yine şehrin göbeğindeki Radisson SAS Hotel, Dnipro Hotel ve Premier Palace Hotel, tarihi bölgedeki Natsionalny Hotel’in yanı sıra farklı lokasyonlardaki Faraon Hotel, ,Podol Plaza Hotel ve President Hotel tercih edilebilir.

Alışveriş için nereye gidelim?

Eğer Kiev’deyseniz, Diyeper nehri ile Andreevsky arasında kalan tarihi cadde üzerinde küçük sanat galerileri, geleneksel el yapımı işler, ahşap ürünler, kilim, doğal taşlar, deriden yapılmış ürünler ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Shevchenka Bulvarı ve Krasnoarmeyskaya Caddesi gibi merkezler büyüklü küçüklü dükkanlarıyla günün her saati cıvıl cıvıl. Andriivskij Uzviz ise zarif Ukrayna sanatına ait eserlere ulaşabileceğiniz yegane adres.

Bunları unutmayın!

 • Ülkenin batısında kalan Zakarpattia bölgesinde 15. ve 18. yüzyıllar arasında yapılmış olan ahşap kiliseler bulunuyor. Yok olmaya yüz tutmuş bu ilginç yapıları mutlaka ziyaret edin.
 • Ülkenin en büyük hava limanı olan Brispol, başkent Kiev’de bulunuyor ve şehre yaklaşık 40 km uzaklıkta. Şehir merkezine ulaşım ise Marshrukta denilen minibüslerle ya da Sky Bus denilen otobüslerle yapılabiliyor.
 • Taksilerde taksimetre bulunmuyor. Bu yüzden binmeden önce mutlaka pazarlığınızı yapın.
 • Kiev’de kapalı mekanlarda sigara içmek serbest, fakat sokakta içmek yasak.
 • Pasaportunuzu yanınızda bulundurmaya özen gösterin.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Kiev

Konuşulan Diller: Ukraynaca ve Rusça

Para Birimi: Grivna

Saat Farkı: Yok

Summary
Yazı
Ukrayna-Babushka’ların Galip Geldiği Mistik Yer
Açıklama
Ukrayna'ya gidince insanın "Tam bir Rus memleketi" diye düşünesi gelir, sonra bir anda burada farklı bir şeyler olduğunu hissedip vazgeçer.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.