Önce internetten vizesiz ülkeler nelermiş araştırmalar yapıldı, eşe dosta soruldu, yeterince heyecanlandıktan sonra şartlar yerine getirildi ve macera dolu bir yurt dışı gezisi için uçağa binildi! Sizi mutluluktan havalara uçuracak uçakları tanımak, ünlü uçakların hikayelerini bilmek, hangi hava yolu firmalarının hangi uçakları kullandığını öğrenmek hatıralarla ve yeni keşiflerle dolu gezinize çok daha anlam katmaz mı?

Merak etmeyin, “Uçaklar nasıl uçar?” konusunu anlatmayacağız size, bilmekten keyif alacağınız ve tercihlerinizde size yardımcı olacak hikayeler/bilgiler paylaşacağız. Siz de uçak tiplerini tanıyacak, özellikleri ve hikayeleriyle genel kültürünüzü arttırıp yakınlarınıza hava atacak, hayalini kurduğunuz ülkeye henüz gitmeden bile bilgi hanenize birkaç tik atarak uçuşa geçmenin keyfini yaşayacaksınız.

Örneğin 1968 yılında ticari yolcu uçağı olarak havada süzülen, 1998 yılına dek gelişip güzelleşerek ilk kez bu yıl yolcu taşıyan Boeing 737-800 ile uçmak için hangi hava yolu firmasından bilet almak gerektiğini biliyor musunuz? Ya da ilk uçuşuna Galler Prensi ve Prensesi’nin katıldığı Airbus 320 ailesinin yeni nesil uçağı Airbus 320-200 ile uçmanın güvenini hissetmek istemez miydiniz? Daha bitmedi! Airbus serisinin küçük kardeşi, yüksek navigasyon donamıyla donatılan, gökyüzündeki minik kuşlar gibi çevik ve bir o kadar temkinli Airbus 319-100 ile sessiz, uğultusuz ve konforlu bir uçak yolculuğuna ne dersiniz?
Uçak deyip geçmeyin, hangi ülkeye gideceğiniz kadar nasıl bir uçakla uçacağınızı bilmek de sizi keyifli, güvenli ve bilgili hissettirir. Özel bir tatil özel uçaklarla çok daha ayrıcalıklı hale gelir. Tatil güzel, vizesiz ülkeler zaten bir harika, hadi o zaman herkes havaya! (Uçağa demek istedik.)