Tuvalu-Okyanusun Ortasında Bir Ülke

Öyle bir ülke düşünün ki doğuda mı batı da mı olduğunuzu bile kolaylıkla anlayamıyorsunuz. Etrafınızda sudan başka hiçbir şey yok. Tenha, sakin hatta ıssız bir ada… Belki bugüne kadar adını bile duymadığınız bir ülke; Tuvalu.

9 mercan adasından oluşan Tuvalu, dünyanın; en küçük dördüncü, en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir. Avustralya ve Hawaii arasında kalan ülke, doğu konumundadır. Deniz seviyesine yakın olan yüksekliği nedeniyle adaları sular altında kalma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu cennete gitmek ve hayatınızdan biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız bavulunuzu hazırlayın; Tuvalu sizi bekliyor!

Tuvalu-2

Gidelim de nasıl gidelim?

Tahmin edebileceğiniz gibi ülkemizden, vizesiz olarak gidebileceğiniz, küçük ülke Tuvalu’ya direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye; Fiji’nin başkenti Suva’dan aktarma yaparak ulaşmanız mümkün. 3 aktarma sonrasında ulaşabileceğiniz Tuvalu’ya, söylememize çok gerek olmasa da, Tuvalu’ya varmak için yüklü bir ulaşım bütçesi ayırmanız gerektiğini de söylemek isteriz.

Nereleri gezelim?

Funafuti Uluslararası Havaalanı’nda başlayacak maceranızda mutlaka gezmeniz gereken yer, hiç kuşkusuz ki, ülkenin başkenti Fongafale’dir. Ülkenin kalbinin attığı bu yerde devlet binalarını kolaylıkla bulabilir ve doğayla iç içe bir tatil geçirebilirsiniz.

  • Fongafale’de gezilecek yerler

Ülkenin başkenti Fongafale 4.000 nüfuslu küçük bir şehir. Akarsu ve dağların olmadığı bu şehirde yerel halkın kültürünü kolaylıkla tanıyabilir, palmiye ağaçlarının gölgesinde okyanusa karşı keyif yapabilirsiniz. Ülke mimari ve tarih bakımdan yoksul olsa da(hatta bu konuda gezecek yer bulmakta bile zorlanacaksınız) mükemmel sahilleri sayesinde harika bir tatil sizi bekliyor. İşte Fongafale’de mutlaka görmeniz gereken yerler: Funafuti Conservation Area, Tuvalu Philatelic Bureau, Tuvalu National Library ve Funafuti Marine Conversation Area.

tuvalu_8

Ne yiyip içelim?

Ülkede Çin, Hint ve İtalyan mutfaklarının yansımalarını açık bir şekilde görmeniz mümkün. Bunun dışında tropikal iklim yaşayan diğer ülkeler gibi tropikal meyvelerle mutfakta sıkça karşılaşabilirsiniz. Hindistan cevizi, muz ve deniz ürünleri Tuvalu Mutfağı’nın olmazsa olmazları. Bu ülkede mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında ise, muzla yapılan yemekler, pulaka, ekmek ağacı meyvesi ve uçan balık var.

Nerede eğlenelim?

Ülke küçük ve bunun yanında doğal güzelliklerle dolu. Hal böyle olunca doğanın kucağında, doğa sporlarıyla eğlenceli anlar yaşamanız hiç zor olmuyor. Fongafale’de scuba diving ve snorkelling yapabileceğiniz gibi ülkenin geleneksel oyunu olan te ano’yu da mutlaka şehirde yaşayan insanlarla oynamalısınız.

Nerede konaklayalım?

Fongafale konaklama bakımından çok ucuz bir şehir. Size zengin bir otel listesi sunamasa da hosteller ve konuk evleri memnun kalabileceğiniz konaklama deneyimleri sunabilir. Başkent Fongafale’de kalabileceğiniz mekanlar arasında Filamona Guesthouse ve Hideaway Guesthouse bulunuyor.

Tuvalu-1

Alışveriş için nereye gidelim?

Şehirde yerlilerin yaptığı el yapımı eşyalar, bu mükemmel tatilden size kalan somut nesneler olacaktır. Ayrıca bu eşyalar, hediye bekleyen arkadaşlarınız için de güzel hediye çeşitleri olabilir.

Bunları unutmayın!

  • Tuvalu, genel olarak güvenli bir ülke olsa da gece karşılaşabileceğiniz sarhoşlara karşı dikkatli olmanızı öneririz.
  • Ülkede meydana gelen fırtınalar felaketlere yol açabiliyor. Böyle bir durumdan haberdar olursanız, yüksekliğin fazla olduğu yerlere gitmeniz karşılaşacağınız olası zor durumları engelleyecektir.
  • Tatil için, mevsimsel olarak en uygun zaman aralığı mayıs ve ekim ayları arasındadır.

Tuvalu-3

 

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Fongafale

Konuşulan Diller: Tuvalyanca, İngilizce

Para Birimi: Tuvalu Doları, Avustralya Doları

Saat Farkı: +9

Telefon Kodu: +688

Summary
Yazı
Tuvalu-Okyanusun Ortasında Bir Ülke
Açıklama
9 mercan adasından oluşan Tuvalu, dünyanın; en küçük dördüncü, en az nüfusa sahip ikinci bağımsız ülkedir. Avustralya ve Hawaii arasında kalan ülke, doğu konumundadır.
Yazar
Etiketler

“Tuvalu-Okyanusun Ortasında Bir Ülke” için bir cevap

  1. Serhat ÖZTÜRK diyor ki:

    Valla Denizi Doğası Mükemmel Harika Gezilebilecek Yer Diyebilirim.Para Olsa Buraya Gidip Geleceksin Haksız mıyım ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.