Turks ve Caicos Adaları-Değerli Taşları Kıskandıracak Kıyılar

Hafiften dalga sesi, ayak bastığınız kızgın kumlar ve hücrelerinize kadar ısıtan güneş… Bu ambiyansı düşününce bile yüzümüzde bir tebessüm oluşuyor. Bir de bahsettiğimiz şartları, bu alanda, dünyanın en popüler yerlerinden birinde yaşadığınızı düşünün. Deniz, kum ve güneş birbirine hiç bu kadar yakışmamıştı belki de. Evet, Karayipler’deki Turks ve Caicos Adaları’ndan bahsediyoruz. Bu arada adı sizi yanıltmasın bu adalarla hiçbir bağlantımız yok. Turks ve Caicos Adaları hala İngiliz himayesinde bulunan topraklar.

1492 yılında, yeni dünyayı keşfetmek için yola çıkan Cristopher Colombus tarafından ayak basılan topraklar, tahmin edersiniz ki, o vakitten sonra pek eskisi gibi kalamamış. Yerli halkın gitgide azalan nüfusu ve adaların 18. yüzyılda korsanların uğrak noktası haline gelmesi, toprakların ıssızlaşmasına neden olmuş. Başlıca geçim kaynağı turizm olan ülke, 1980’li yıllarda kendini dünyaya tanıtmaya ve yavaş yavaş bir turizm cenneti olarak anılmaya başlamış. Pırlantaları, zümrütleri, yakutları, dünyanın en kıymetli taşlarını kıskandıracak güzellikteki bu ülkeye gitmek için daha fazla beklemenize gerek yok; hazırlıklara hemen başlayın!

Turks ve Caicos Adaları-1

Gidelim de nasıl gidelim?

Karayipler’de bulunan Turks ve Caicos Adaları’na ulaşmak zor gibi gözükse de, aslında çoğu ülkeden daha kolay bir yolculuk sizi bekliyor. Öncelikle ülkeye New York üzerinden yapabileceğiniz tek aktarmayla ulaşmak mümkün. New York’tan, ülkenin en popüler ve en güzel adası olan Providenciales’e, Jet Blue Airline sayesinde kolaylıkla gidebilirsiniz. 14 saatlik bir uçuşun ardından Turks ve Caicos’tasınız!

Nereleri gezelim?

Turk ve Caicos’un her adasının ve her şehrinin birbirinden muhteşem olduğunu söylemek başlıca görevimiz. Ülkenin başkenti Cockburn Town’da hükümet binaları ve harika su sporları deneyimlerinden başka görecek ve yapacak pek bir şeyiniz yok. Gitmişken başkente de uğramanızı önersek de ülkede mutlaka gezmeniz gereken ada Providenciales.

 • Providenciales’de gezilecek yerler

Umuyoruz ki bu adada tarihi içinize çekecek bir tatil planlamıyorsunuzdur. Eğer öyleyse büyük bir hayal kırıklığına uğrayacaksınız demektir. Provideciales’te tarihe dayalı pek bir şey yok. Plaj ve doğa bazlı bir tatil düşünüyorsanız ise doğru yerdesiniz. “Cennetten kopup gelmiş ada’’ hissi veren Providenciales’te mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Grace Bay
 • Chalk Sound
 • Taylor Bay
 • Our Lady of Divine Providence
 • Long Bay Beach
 • Leeward Beach
 • Sapodilla Bay
 • Bid Rock Point Trail
 • Princess Alexandra National Park
 • Cheshire Hall
 • The Hole
 • Anna’s Art Gallery

Ne yiyip içelim?

İki takım adadan oluşan bir ülke olan Turks ve Caicos Adaları’nın mutfağı deniz ürünlerine ve tropik meyvelere dayanıyor. Lezzetli şeyler yiyeceğinize emin olabilirsiniz. Ülkede ihracatı en fazla olan ürünlerden ıstakozu, ıstakozdan yapılan yemek türevlerini ve yerel içki rum punch’ı da mutlaka denemenizi öneririz. Ülkenin çoğu restoranın bulunduğu Providenciales’te yerel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz restoranlar arasında ise Thursday Fish Fry, Coco Bistro, Chinson Grill Shack ve Island Conch Bar and Grill var.

Nerede eğlenelim?

Providenciales’in ülkenin en turistik yeri olmasından dolayı eğlencesinin bol olduğunu söyleyebilsek de, yapacağınız doğa aktiviteleri yanında gece hayatının pek lafı olmuyor. Dalış, sörf, yelken gibi sporların yanında balık tutmanın tadına bir de bu ülkede bakabilirsiniz. Eşsiz bir deneyim olacağından hiç şüpheniz olmasın! Bunların yanında ada turlarına ya da helikopter turlarına da imkanınız olursa katılmanızı öneririz. “Bunların hepsini zaten yapacağım ama gece hayatının da içinde bulunmak istiyorum.’’ diyenlerdenseniz Havana Club önerebileceğimiz bir mekan. Ayrıca, adada birkaç casino da bulunuyor.

Nerede konaklayalım?

Turks ve Caicos Adaları’nın, özellikle de Providenciales’in, bir turizm cenneti olduğunu, yılın her ayı turist çektiğini ve ülkenin para biriminin ABD Doları olduğunu düşünürseniz ülkede konaklamanın pahalı olduğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Buradaki bütün oteller lüks hizmet vereceklerine anlaşmış gibiler. “Konaklama bütçesi önemli değil, gözden çıkardık ama en pahalısı da olmasın.’’ diyorsanız Ports of Call Resort, Ocean Club Resort ya da Alexandra Resort beklentilerinizi karşılayabilecek konaklama seçenekleri arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Providenciales alışveriş konusunda zengin bir ada. Yerli halkın yaptığı el emeği ürünler ve mücevherler sizi sizden alabilir. Yerel hediyelik eşyalar alabileceğiniz bazı dükkanlar arasında ise Local Cullah ve Graceway Gourmet var.

Turks ve Caicos Adaları-3

Bunları unutmayın!

 • Ülkede siyasetten konuşmanızı pek önermeyiz. Özellikle Kanada’yla birleşme konusunda ada halkı çok hassas.
 • Turks ve Caicos Adaları, suç oranı düşük bir ülke olsa da tedbiri elden bırakmamakta ve değerli eşyalarınızı yanınızdan ayırmamakta yarar var.
 • Her ne kadar şebeke suyu damıtılsa da ülkede ambalaj su tüketmenizi öneririz.
 • Ülkede çıplaklık yasa dışı bir durum.
 • Karayipler’de ve ekvatoral bölgede bulunan Turks ve Caicos Adaları her ay ziyaret edilebilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Cockburn Town

Konuşulan Diller: İngilizce, Haiti Creole, İspanyolca

Para Birimi: ABD Doları

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-649

 

Summary
Yazı
Turks ve Caicos Adaları-Değerli Taşları Kıskandıracak Kıyılar
Açıklama
Pırlantaları, zümrütleri, yakutları, dünyanın en kıymetli taşlarını kıskandıracak güzellikteki Turks ve Caicos Adaları'na gitmek için daha fazla beklemenize gerek yok; hazırlıklara hemen başlayın!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.