Tunus-Kuzey Afrika’daki Mükemmel Akdeniz Esintisi

Akdeniz deyince içimiz ısınır, yüzümüzde bir tebessüm belirir. Gerek coğrafi özellikleri gerekse bu coğrafya da yaşayan insanlar farklıdır; sıcaktır. Bulunduğu coğrafyanın hakkını fazlasıyla veren ülkelerden biri Tunus. Tarihi, doğal güzellikleri, kültürü ve insanları sizi içine çekmeyi başarıyor.

Tarih boyunca Fenike, Roma, İspanya, Osmanlı İmparatorluğu ve Fransa gibi devlere ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulu Tunus. 1881 yılında Osmanlı’dan Fransa’ya geçen Tunus, 1956 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Geçmişi ve Müslüman kültürünü sentezleyen ülke Tunus’a gitmek için bir bahaneye ihtiyacınız yok. Akdeniz’in tarih ve tatil kokan ülkelerinden biri sizi bekliyor. Hem de vizesiz olarak!

Tunus (3)

Gidelim de nasıl gidelim?

Tunus ne kadar tatlı bir ülke olduğunu daha ulaşımdan kendini belli ediyor; Tunus’a giderken aktarma yapmanıza gerek yok! Turkish Airlines ve Tunis Air sayesinde, 2 saat 50 dakikada, Tunus’un başkenti olan Tunus şehrine ulaşabiliyorsunuz. Tunus Air’ın bilet fiyatları daha uygun olsa da indirim dönemlerini takip edip Turkish Airlines’tan da Tunus biletinizi daha uygun fiyatlara alabilir ve daha rahat bir yolculuk gerçekleştirebilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Bir ülkeye gittiğinizde, gezdiğiniz yerler tatil kalitesini belirliyor. Bu yüzden, gerek tarihi mekanlara yakınlığı gerek ise ülkenin kalbi olan başkent Tunus mutlaka gezmeniz gereken şehir. Başkent Tunus genellikle kültürel tatiller için seçilen bir şehirken mükemmel plajlarıyla tam puan alan Hammamet de deniz tatili yapmak isteyenlerin kesinlikle uğraması lazım gelen bir yer.

 

 • Tunus’ta(başkent) gezilecek yerler

Tarihi eserlerini, mimarisini ve ülkenin kültürel değerlerini size açık bir şekilde anlatan bir şehir Tunus. Gezdiğiniz her yerde tarihin nefesini yanı başınızda hissedebiliyorsunuz. Başkent gibi başkent anlayacağınız. Ayrıca Fransa kültürünü en iyi şekilde yansıtan mimarisi ve mükemmel manzarasıyla ünlü Sidi Bou Said’in 1 saat uzaklıkta olması Tunus’u daha mükemmel kılan etkenlerden. (Eğer Sidi Bou Said’e uğramak isterseniz TCM trenine binip kolaylıkla ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.) Tarihi, modernliğiyle harmanlayan şehir Tunus’ta mutlaka görmeniz gereken yerler:

 

 • Bardo Müzesi
 • Zitouna Camii
 • Catacombs
 • Cathedral of St. Vincent de Paul
 • Sidi Youssef Camii
 • Former Islamic Schools
 • Cathedral of St. Luis (Sidi Bou Said)
 • Denizcilik Müzesi (Sidi Bou Said)
 • Tofet Tapınağı (Sidi Bou Said)
 • Byrsa Tepesi (Sidi Bou Said)

 

 • Hammamet’te gezilecek yerler

Hammamet, kızgın kumlara uzanıp güneşlenmek isteyenler için mükemmel bir lokasyon. Ülkenin en çok turist çeken kentlerinden biri olarak sayabileceğimiz bu şehirde gezmeniz gereken yerler:

 • George Sebastian Villa
 • Carthageland Hammamet
 • Hammamet Beach

Ne yiyip içelim?

Akdeniz esintileri Tunus Mutfağı’nda da kendini gösteriyor. Bu ülkede temelde uzak olmadığımız tatlarla buluştuğumuzu söyleyebiliriz. Tabii ki, her ülke gibi, Tunus’un da kendine özgü müthiş lezzetleri mevcut. Örneğin; Tunus’un biber salçası harisa’yı denemeden dönmemelisiniz. Hemen hemen her sokakta satılan Panini Sandviçler de çok lezzetli. Ayrıca, Tunus’ta içeceğiniz nane çaylarını başka ülkelerde deneyimlemeniz imkansız. Başkent Tunus’a yakın olan Sidi Bou Said şehrinde de eşsiz lezzetteki balıkları mükemmel bir manzara eşliğinde tadabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Müslüman bir ülke olan Tunus gece hayatı bakımından zengin bir ülke değil ama bu orada eğlenemeyeceğiniz anlamına gelmiyor! Başkent Tunus’ta doğa turlarına ve spor aktivitelerine katılabilirsiniz. Blanko Kitesurfclub, başkentte eğlenceli organizasyonlara imza atan bir yer; eğlenmek istiyorsanız buraya uğramanızı tavsiye ederiz. Hammamet’te ise Fruguia Park neşe dolu bir gün geçirmenizi sağlayabilir.

Nerede konaklayalım?

Eğer Tunus’a gidecekseniz konaklama bütçenize çok büyük miktarlar ayırmanıza gerek; Tunus bu bakımdan gayet ucuz bir ülke. Başkent Tunus’ta konaklama seçenekleri, turizm merkezi Hammamet’te göre daha sınırlı. Hotel Du Parc, Carlton Hotel Tunis başkentte kalabileceğiniz temiz ve iyi hizmet veren oteller arasında. Hammamet de ise uygun bütçeli bir konaklama istiyorsanız, Hotel Green Golf ve Hotel Dar Hayet paranızın karşılığını fazlaca alacağınız oteller.

Alışveriş için nereye gidelim?

Tunus’un sokak aralarında kurulan pazarlar, yerel ürünler bulmanızı sağlayabilir ve size farklı hediye seçenekleri sağlayabilir. Bunun yanında, başkent Tunus da Hammamet de çok turist çeken kentler olduğundan hediyelik eşya satan dükkanları bulmakta çok zorlanmayacaksınız.

Bunları unutmayın!

 • İngilizce, Tunus’ta az bilinen bir dil. İletişim kurmanızı kolaylaştırmak açısından giderken yanınızda Fransızca sözlük götürmenizde fayda var.
 • Tunus’ta pazarlık olmazsa olmaz bir şey. Eğer aldığınız şeye fazladan para ödemek istemiyorsanız pazarlık yapmanız şart. Yalnız, taksiciler sizinle pazarlık masasına oturmak isterse buna kanmayın, bunun yerine taksimetreyi açmasını söyleyin. Emin olun ki sizin için daha karlı olacaktır.
 • Eğer deniz tatili yapacaksınız mayıs ya da eylül ayında gitmenizi öneririz. Bu aylar da hem fiyatlar daha düşük oluyor hem de çöl sıcaklarına maruz kalmamış oluyorsunuz. “Ben kültürel bir tatil yapacağım. Denizle kumla işim olmayacak.’’ diyenlerdenseniz sizin için en uygun olan zamanlar ise ilkbahar ve sonbahar ayları.

Önemli Bilgiler

Başkent: Tunus

Konuşulan Diller: Arapça, Fransızca

Para Birimi: Tunus Dinarı

Saat Farkı:-2

Telefon Kodu: +216

Summary
Yazı
Tunus-Kuzey Afrika’daki Mükemmel Akdeniz Esintisi
Açıklama
Akdeniz deyince içimiz ısınır, yüzümüzde bir tebessüm belirir. Gerek coğrafi özellikleri gerekse bu coğrafya da yaşayan insanlar farklıdır; sıcaktır.
Yazar
Etiketler

“Tunus-Kuzey Afrika’daki Mükemmel Akdeniz Esintisi” için bir cevap

 1. yalçın soysevinç diyor ki:

  ilk yurt dışı seyahatimiz buraya yapmıştık…mutlaka gidin ucuz ve güzel bir yer ….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.