Trinidad ve Tobago-Diss Atan Topraklar

Her ülke biraz tatlı, biraz da belalıdır aslında. Karayipler’de bulunan Trinidad ve Tobago adalarından oluşan ülke Trinidad ve Tobago’da öyle. Popüler rap dinleyenlerin çoğunun adını Nicki Minaj şarkılarından duyduğu bu küçük ülke gerek doğal güzelliğiyle, gerek doğal kaynakları, gerekse tarihiyle birçok büyük ülkeyle yarışacak, hatta onlara bu konuda saldırabilecek rap deyimiyle diss atabilecek kadar dolu.

Cristopher Colombus tarafından 1498 yılında keşfedilen bu topraklar, 15. Ve 18. Yüzyıllar arasında İspanya tarafından yönetilmiş ve 19. Yüzyılda da yönetimi İngiltere’ye geçmiş. 1962 yılında kuruluşunu ilan eden Trinidad ve Tobago, özellikle İspanya’nın etkisini kültür olarak hala yaşıyor. Ülkede yaşan Çinliler, Hintliler, Orta Doğulular ve Latin Amerikalıların nasıl karma bir kültür yarattığını görmek ise görülmeye değer. Çok bilinmeyen ve gidilmeyen bir ülkeye gidip keşfetmek istiyorsanız gezi planınızın ilk sırasında Trinidad ve Tobago var!

Trinidad ve Tobago-3

Gidelim de nasıl gidelim?

Vize istemeyen ülkelerden biri olan Trinidad ve Tobago’ya gidiş her ne kadar 16 saate yakın olsa da bu yolculukta çok zorlanmayacaksınız. Çünkü bu ülkeye bir aktarmayla gitmek mümkün. Yolculuğunuza Atatürk Havaalanı’ndan New York uçağına binerek başlıyorsunuz. John F. Kennedy Havaalanı’nda indikten sonra Jet Blue’dan yapacağınız aktarma sayesinde, ülkenin başkenti olan Port of Spain’de bulunan Piarco Uluslararası Havaalanı’na varıyorsunuz. 2 uçak bileti yaklaşık olarak 2.600 TL’ye denk geliyor fakat başka hava yolu şirketlerinden alacağınız biletler sayesinde bilet maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Trinidad’ın mutlaka gezilmesi gereken şehri hiç kuşkusuz ki, Trinidad adasında bulunan, başkent Port of Spain. Bu şehirde hem doğayla hem de tarihle iç içe bir tatil geçirmeniz mümkün. “Ben daha çok deniz tatili yapıp yazın tadını çıkarmak istiyorum.’’ diyorsanız da gitmeniz gereken yer Tobago adası. Tobago’da hayallerinizin tatilini yaşamanız hiç de imkansız değil!

 • Port of Spain’de gezilecek yerler

Doğal güzelliğini mimari ve tarihi eserleriyle taçlandıran Port of Spain’de sakin ve bir o kadar da güzel bir tatil geçirmeniz mümkün. İşte Port of Spain’de mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Fort George
 • Queen’s Park Savannah
 • Maracas Bay
 • Dattatreya Temple and Hanuman Statue
 • National Museum and Art Gallery
 • Maracas Falls
 • Mohammed Ali Jinnah Memorial Mosque
 • Paschimkashi Hindu Mandir
 • Royal Botanical Gardens
 • Emperor Valley Zoo

 

Ne yiyip içelim?

Trinidad ve Tobago, diğer ada ülkeleri gibi deniz ürünlerine mutfağında çok yer veren bir ülke. Kızarmış köpekbalığı, uçan balık ve kırmızı balık mutlaka bu ülkede yemeniz gereken tatlar arasında bulunuyor. Pirinç ve tropikal meyvelerin de mutfakta kullanımı çok yaygın. Bunun yanında Trinidad ve Tobago halkının çok sevdiği hatta vazgeçemeyeceği tat olarak tavuğu görmeniz mümkün. Her adım başında bir tavuk restoranına rastlarsanız şaşırmayın. Şehirde mutlaka yemek yemeniz gereken restoranlar arasında ise The Waterfront Restaurant, Veni Mange ve El Pecos bulunuyor.

Nerede eğlenelim?

Ülke, nasıl eğlenmesi gerektiğini biliyor. Doğal olarak siz de çok eğleniyorsunuz. Ülke’ye gittiğiniz tarihler arasındaysa, özellikle Lenten Karnavalı’na mutlaka katılmalısınız. Trinidad ve Tobago’nun ev sahipliği yaptığı gelenekselleşmiş diğer altı festival de eğer takviminizle uyumluysa onları da kaçırmak olmaz. Bunların dışında biraz gece hayatının tadına bakmak istiyorsanız Red Lion Pub ve Smokey and Bunty’s Sports Bar’a uğrayabilirsiniz.

Ülke doğa sporlarına ve doğa turlarına çok elverişli, bu da sizin doğayla iç içe eğlenceli bir tatil geçirmenizi sağlayabilir. Su sporları ve tropikal ormanlarda yaşayacağınız olağanüstü deneyimler sizi bekliyor.

Nerede konaklayalım?

Port of Spain, konaklama açısından size sayısız alternatif sunan ülkelerden biri değil ve konaklama fiyatlarının çok uygun olmadığını da üzülerek söylemek zorundayız. Eğer düşük bütçeli bir konaklama planı yaptıysanız bir hotelde kalmalı ya da bir ev kiralamalısınız. “Bütçesi benim için önemli değil, güzel hizmet veren bir otel olmalı.’’ diye düşünüyorsanız seçiminizi Hyatt Regency Trinidad, Countyard by Marriott Port of Spain ya da Radisson Hotel Trinidad’dan yana kullanabilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Şehirde art arda dizili duran dükkanlar bütün ihtiyaçlarınızı karşılarken size mükemmel hediyelik eşyalar için de fikirler sunacaktır. Bu dükkanlardan alacağınız hediyelik eşyalar dışında, adaların meşhur olan tütünleri de farklı ve özel bir hediye seçeneği olabilir. Levin Trinidi ise uğrayabileceğiniz ve güzel hediyelikler bulabileceğiniz tatlı bir dükkan.

Trinidad ve Tobago-2

Bunları unutmayın!

 • Eğer aklınızda deniz tatili yapmak da varsa Atlantik Okyanusu’na bakan kısımları pek tercih etmemenizi öneririz. Halkın yerleşim için uygun bulmadığı bu kıyılar, çok rüzgarlı oluyor. Ayrıca bir köpekbalığıyla yan yana yüzmeniz de olasılıklar dahilinde.
 • Trinidad ve Tobago’da, özellikle kalabalık yerlerde gezerken, cüzdanınıza dikkat etmenizde fayda var.
 • Yılın her ayı gitmek için uygun olsa da ülke, haziran ve temmuz aylarında yağışlı oluyor. Eğer yağmurun tatilinizi olumsuz etkileyeceğini düşünüyorsanız planınızı bu aylar dışında bir ayda yapabilirsiniz.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Port of Spain

Konuşulan Diller: İngilizce, Hintçe, Fransızca, İspanyolca

Para Birimi: Trinidad ve Tobago Doları

Saat Farkı: -7

Telefon Kodu: 1-868

 

Summary
Yazı
Trinidad ve Tobago-Diss Atan Topraklar
Açıklama
Her ülke biraz tatlı, biraz da belalıdır aslında. Karayipler'de bulunan Trinidad ve Tobago adalarından oluşan ülke Trinidad ve Tobago’da öyle.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.