• Ülke: Gürcistan
 • Şehir: Tiflis
 • SEN DE Paylaş
 • 14 Eylül 2017

Tiflis, Gürcistan’ın başkenti ve en büyük şehridir. Kura Nehri’nin kıyılarında uzanan şehir, yaklaşık 1,5 milyon nüfusa sahiptir. Tiflis, tarihsel öneme sahip geçmişini yansıtan ve Ortaçağ, Neoklasik, Yeni Sanat Akımı, Stalinist ve Modernist yapıların iyi bir sentezini içeren kendine has mimarisiyle tanınmaktadır. Gürcü efsanelerine göre şehir, 5. Yüzyılda Kral Vakhtang Gorgasali tarafından kurulmuştur. Kralı, avlanırken vurduğu sülünün sıcak bir su kaynağına düşerek haşlanması (ya da bir rivayete göre şifa bulması) neticesinde buraya bir şehir kurmaya karar verdiği anlatılır. Şehrin adı, Gürcü dilinde “sıcak, ılık” anlamına gelen tbili sözcüğünden gelmektedir.

 

Tiflis bugüne dek 29 defa yıkılıp yeniden yapılmış olmasına rağmen, ağaçlıklı dar yolları ve avlular etrafında inşa edilmiş çarpık evleri ile Eski Tiflis’in yerleşim düzeni büyük ölçüde el değmemiş durumdadır. Günümüzde Avrupa’nın en güvenli şehirlerinden biri olup, Gürcistan’ın büyümekte olan turizm sektörü sayesinde, seyahat için en çok tercih edilen yerler listelerinde sıklıkla yer almaktadır.

Gidelim de nasıl gidelim?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını çok seven, sevmekle de kalmayıp onlara tatlı mı tatlı bir vize muafiyeti imkanı sunan Gürcistan’a gitmek oldukça kolay. Bırakın vizeyi, pasaportun bile zorunlu olmadığı ülkeye, 15 TL’lik giriş harcını bile ödemeden bildiğiniz nüfus cüzdanınızla giriş yapabiliyorsunuz. Pegasus’un direkt Tiflis uçuşları ile yaklaşık 2 saatte Gürcistan’a inebilir, yok efendim ben kuru kuruya gitmem ille de macera isterim diyorsanız; Karadeniz turunuzu, Hopa’ya 12 km mesafede bulunan Sarp Sınır Kapısı’ndan karayolu ile Batum’a daha sonra da Tiflis’e geçerek sürdürebilirsiniz.

Gezilecek Yerler

Müze Sevenlere

 1. Chitaia Açık Hava Etnografya Müzesi, Kaplumbağa Gölü’nin kıyısında. Pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arasında açık. Gürcistan’ın çeşitli bölgelerinin özelliklerini yansıtan 70 adet ev ve hayır kurumu binası, 8000 adet ev tipi alet ve tasarım örnekleri bu müzede sergilenmektedir.
 2. Nümizmatik Müzesi, Kökeni M.Ö. IV. Yüzyıla dayanan madeni paralar, Kolha sikkeleri, antika paralar, Arap Dirhemleri, Gürcü kralları Asha-Girgi, I. Demetre, III. Giorgi’ye ait paralar, ve Türk, İran, Avusturya ve Polonya sikkeleri mevcuttur.
 3. Simon Janashia Müzesi, yüzbinlerce Gürcü ve Kafkas arkeolojik ve etnografik eserine ev sahipliği yapmaktadır. Gürcistan’ın materyal kültürünün Bronz Çağ’dan 20.yüzyıla dek gelişimini gösteren eserler burada sergilenir.

Şehri Keşfedelim!

Mtatsminda Yazarlar ve Halk Figürleri Tapınağı (Mtatsminda Dağı, Aziz David Kilisesi çevresindeki bahçe mezarlığında- Mamadaviti). Joseph Stalin’in annesi gibi pek çok ünlü yazarın naaşı bu tapınakta gömülüdür.

Eski Tiflis, eski tarz balkonları, antika kiliseleri, rüzgârlı sokakları ve büyüleyici dükkânları ile Eski Tiflis’te yürümenin keyfi paha biçilemez. Erekle Sokağ’nda terk edilmiş arabadan, Chardini Sokağı’ndaki sanat galerilerine ve Sioni Sokağı’ndaki modern sanat izlerine kadar pek çok seçmece manzarayla karşılaşmaya şimdiden hazır olun. Şık restoranları ve yeni sanat izleri taşıyan mimarisiyle Sololaki gibi alt mahalleler, kiliselerden camilere ve sülfür banyolarına kadar çeşitli bölümler yer almaktadır.

Sülfür Hamamları, hamam bölgesi Abanotubani olarak adlandırılır ve Meteki Köprüsünün güneyinde yer alır. Zemin seviyesindeki ufak kubbelerinden kolayca tanınabilir. Burada çeşitli rahatlık düzeyleri sunan çok sayıda küçük hamam mevcuttur. Hamamlar nispeten ufak olup,  buralarda havuz sırasının size gelmesi için bir süre beklemek durumunda kalabilirsiniz. Kaplumbağa Gölü (Kus Tba), Tiflis’in yamaç eteklerinde yer almaktadır. Ailelerin hafta sonlarında çokça tercih ettiği bir bölgedir. Gölde su bisikleti kiralamak ve yüzmek mümkündür. Dağ ve şehir manzarasını bir arada sunuyor olmasıyla, sıcak yaz günleri için ideal bir mekândır. Saburtalo bölgesinden kırsal bölgeye Etnografya Müzesinden geçerek yapacağınız bir saatlik bir yürüyüş veya merkezden yapacağınız 10-15 dakikalık bir fayton gezisi sizi oldukça mutlu edecek.

Narikala Hisarı, bir zamanlar muhteşem olan bu hisarın şimdilerde ufalanmış olan yıkıntıları, Betelmi Kilisesinin ve büyüleyici botanik bahçelerinin üst tarafında uzanmakta ve aşağısında kalan şehre ait panoramik bir görüntü sunmaktadır. Fakat unutmayın: Bu oldukça sarp bir tırmanış olacak, her ne kadar korkulukların veya herhangi bir kuralın olmaması bazıları için özgürleştirici bir durum olsa da, adımlarınızı atarken fazladan dikkat etmeniz gerekebilir. Burayı ziyaret etmenin en iyi yolu teleferikle  gelmek, bu sayede yalnızca 1 Lari ödeyerek şehrin muhteşem manzarasını izlemenin heyecan verici deneyimini yaşayacaksınız. Ayrıca dönüşte aşağıdaki cami ve hamamlara doğru yürümenin de keyfini çıkarabilirsiniz.

Botanik Bahçesi, Narikala Hisarı’nın yanındaki Tsavkisis-Tskali geçidinde yer alan Gürcistan’ın ulusal botanik bahçesi yalnızca bir bitki koleksiyonu değil, aynı zamanda içinde yapay bir şelalenin de bulunduğu güzel bir parktır.

Alışveriş Yapalım!

Nehir kenarında Cumartesileri kurulan bit pazarı (“Dry Bridge Market”, “Dry Overpass” ve çevresindeki bölgelerde) kılıçlar, müzik aletleri ve elektronik eşyalar dâhil olmak üzere antika eşya veya takı alışverişleriniz için en iyi yerlerden birisi. Pazarlık etmeniz tavsiye edilir. Gürcüce veya Rusçayı çok az konuşabiliyor olsanız bile, satıcının mobil telefonunun ekranını kullanarak onunla antika pazarlığı yapmanın tuhaf deneyimini yaşamanız mümkün.

Altın, gümüş, değerli taş ve diğer mücevherler- Pek çok yabancı turist Gürcistan’a takı ve mücevher almak için gelmektedir, çünkü fiyatlar uygun ve takıların kalitesi üst düzeydedir.

Sanat Eserleri & Tablolar- Pirosmani, Gigo Gabashvili, David Kakabadze, Lado Gudiashvili, Korneli Sanadze, Elene Akhvlediani, Sergo Kobuladze, Simon Virsaladze, Ekaterine Baghdavadze, Maka Kiknadze-Kipiani gibi Gürcü sanatçılar, burada eserleriyle ünlüdürler.

Gürcü Mutfağını Keşfedelim!

 • Khinkhali – Et, patates, mantar gibi malzemeler ile doldurulmuş Gürcü böreği. Sıkıştırılmış hamurlu bölümünü yememeye (bunu yapmak kabalık ve basitlik olarak görülebilir) dikkat edin.
 • Pkhali – Nar taneleriyle kaplanmış sebzeli ezme.
 • Kachapuri – İçi çoğunlukla peynir ile doldurulan yuvarlak Gürcü ekmeği.
 • Mtsvadi – Şişe dizilerek ızgara edilmiş et.
 • Kababi – Doğranmış ve kurutulmuş, şiş üzerinde kızartılmış et. Gürcistan’da genellikle ince bir ekmeğe sarılmış biçimde servis edilir.

Gürcü Mutfağı Restoranları

Dzveli Saxli, Sanapiro Sokağı No: 3. (Mtkvari nehri üzerinde). 12:00-24:00. Geleneksel Gürcü müziği canlı çalınır ve program her akşam 6’da başlar, ama burası aynı zamanda hafta sonları bit pazarı dönüşünde sessiz bir öğle yemeği yemek için de çok uygun bir yer.

Shemoikhede Genatsvale, etrafındaki restoranların tümünden daha ucuz ve lezzetli yemekler mevcuttur.

Cafe Gabriadze, önceden popüler “Sans Souci” mekânı olarak işletilen bu gösterişli lokanta(mekân sahibi baş kukla oynatıcısı Gabriadze’dir), uzun bir onarım ve yenileme sürecinden sonra yeniden açılmıştır. Garip ve bohem bir dekor ve klasik Gürcü yemeklerinin yaratıcı taklitleri (Lobio’yu bir deneyin!) ile bu lokantanın yemekleri, standart khachapuri ve khinkhali akşam yemeği seçeneklerinden bir gömlek daha üstündür.

Caravan, doğuyla batıyı sentezleyen dekorasyonu, Gürcü klasikleri ile Ortadoğu yemeklerini bir potada eriten menüsü ve raflarına dizilmiş gezi rehberleri ile bu yer, yolculuk temalı bir edebiyat kafesidir.

Nerelerde Konaklayalım?

Gürcistan’da çoğu sokağın Latin harfleriyle yazılmış adları bulunmadığından, kalınacak yerlerin ve özellikle araba kiralama servislerinin yerini net bir şekilde gösteren bir harita indirmeniz ve hep yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Sokak adları genellikle Kiril alfabesiyle yazılmıştır.

Art Hostel, eski Tiflis’te sülfür hamamlarının yanında ve Özgürlük Meydanı metro istasyonuna beş dakika yürüme mesafesinde yer alan bir pansiyondur. Bu pansiyon aynı zamanda bir müze görevi de yapmaktadır, çünkü sanatçılar tarafından işletilen ve onlara ait pek çok benzersiz esere de ev sahipliği eden bir yerdir.

Lucky Pansiyon,  Özgürlük Meydanı’nın hemen yanında, Tiflis’in göbeğindedir. Rustaveli Metro İstasyonuna 3 dakika yürüme mesafesinde bulunur. Pansiyon personeli İngilizce, Gürcüce, Lehçe, Rusça ve Arapça bilmektedir. Kendi yemeğinizi hazırlayıp yemek istiyorsanız, burası tam size göre. Hemen solda taze bir mahalle fırını, bir de taze meyve sebze satan bir manav var. Diğer tarafta ise hesaplı bir süpermarket bulunuyor.

İbis Style Tbilisi, Özgürlük Meydanı’na 1 dk  yürüme mesafesinde yer alan bu otel hem uygun fiyatta konaklamak hem de otel rahatlığında bir konforu talep edenler için idealdir. Şehrin bir çok tarihi ve turistik alanına yürüme mesafesinde olduğu için de tercih edilen yerlerden birisidir. Mayıs 2017 ayında açılmış olması da bir çok hizmeti dolu dolu alacağınızı göstermektedir.

Çevresinde Gidilecek Vizesiz Ülkeler

Erivan, Ermenistan – Marshrutka minibüsleri (yolculukları yaklaşık 6-7 saat, fiyatları 30 Laridir), taksi (en pahalısı, 160 Lari) veya 20:20’de kalkan (yol yaklaşık 11 saat sürer) ve 3. sınıf biletleri 38 Lari, 2 .sınıf biletleri 57 Lari tutacak olan tren ile gidebilirsiniz.

BaküAzerbaycan – Gece treniyle (her gün 17:30’da hareket eder, diğer sabah 08:10’da varır. 4 ranzalı 2. sınıf bilet 59 Lari, 2 ranzalı 1. sınıf bilet ise yaklaşık olarak 120 Lari’dir.) veya Ortachala terminalinden otobüsle (her gün 16:00’da hareket eder, diğer sabah 05:00’da varır ve 30 Lari’dir) ulaşabilirsiniz.

Önemli bilgiler

 • Başkent:Batum
 • Konuşulan Diller:Gürcüce, Rusça, Ermenice, Türkçe
 • Para Birimi:Lari (GEL)
 • Saat Farkı:+1
 • Telefon Kodu:+995
 • Kayak Tesisleri : Gudauri ve Bakuriani
 • Yamaç paraşütü bölgeleri : Gudauri ve Kazbeyi’nde, yıl boyunca devam eder.
 • Ulusal Parklar : Mestia-Svaneti, Borjomi-Haragaili, Tevali-Gurjaani.
Etiketler

“Tiflis – Gürcistan” için 2 cevap

 1. engin diyor ki:

  Yaptiginiz geziler hakkinda bilgilendirmeler yapmaniz cok guzel. oncellikle tesekkur ederiz. Bunun yanisira gittiginiz yerlerde yaptiginiz harcama tutarlarini, yiyecek,konaklama , alışveriş , eğlence, ulaşım v.s. yaninher turlu giyat bilgisini de yaniniza not alip paylasirsaniz guzel olur. Ayirca her butceye uygun tavsiye edebileceginiz yerlerin tlfn numarasi,internet adresi v.s. bilgileri de paylasirsaniz harika olur.

 2. MUSTFA diyor ki:

  GÜRCİSTANIN BAŞKENTİ BATUM DEĞİL TİFLİSTİR..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.