Tek Başına Yurt Dışı Seyahatine Çıkanlara Küçük İpuçları

Tabii ki arkadaşlarınızla, sevgilinizle ya da ailenizle seyahat etmenin tadı çok başka, yeri çok ayrı! Zaten yazımızın başlığında da “tek başına” diyor; dikkatinizi çekeriz. Tek başına demek karamsar bir şekilde yalnız olmak demek değil kesinlikle. Gayet doğal olarak, insanlar bazen tek başına kafa dinleme ihtiyacı duyduklarında, hiç kimseye, hiçbir programa uymadan özgürce seyahat etmek isteyebilir Evliya Çelebi misali. Hem de ister 20’lerinde, ister 60’larında olsun, hangi yaşta denemek isterse ya da denemeye fırsat bulursa… Herkes için çok keyifli, eğlenceli ve farklı bir deneyim olacak bu geziden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç noktayı bir araya getirdik.

1) Güvenlik

Pasaport, cüzdan, cep telefonu gibi en önemli eşyalarınızı aynı yerde taşımaya özen gösterin ki ihtiyaç duyduğunuzda kolayca kontrol edebilesiniz. Yakınlarınızdan birine kimlik ve pasaportunuzun fotokopilerini bırakabilir ya da taratıp kendinize mail atabilirsiniz. Kalabalık yerlerde olmaya dikkat edin. Kendinizi rahatsız hissettiğiniz ortamlardan uzaklaşın ve yardıma ihtiyacınız olduğunda yardım etmesini isteyeceğiniz kişiyi kendiniz seçin. Size yardım etmeyi teklif eden insanlara dikkatli yaklaşın. Rahatsız olduysanız, yardıma ihtiyacınız varsa kesinlikle bağırmaktan çekinmemeli ve tepkinizi göstermekten korkmamalısınız. Bir yere giderken yola çıkmadan önce varış saatinizi hesaplayın ki ona göre hareket edin. Hava kararmadan gideceğiniz yerde olmanızda fayda var.

yurt-disina-seyahat

2) Konaklama

5 yıldızlı oteller yerine, hostelleri, küçük pansiyonları ya da konuk evlerini tercih ederseniz, yeni insanlarla tanışma fırsatı bulabilir, bulunduğunuz şehrin yaşam tarzını, insanlarının genel tavrını yakından gözlemleyebilir ve gezinizi buna göre şekillendirebilirsiniz. Tabii bu durum aynı zamanda tasarruf etmenizi de sağlayacak. Huzur mu istediniz, gidin sahilde bir bungalovda, deniz dalgalarını dinleyerek uyuyun ya da daha hareketli ve renkli bir gece mi geçirmek istediniz, gece kulübünden çıktıktan sonra bulduğunuz bir pansiyona girin. Seçim yapmakta belki de hiç olmadığınız kadar rahatsınız artık.

3) İletişimde kalmak

İnternet paketi, tek başına seyahatin olmazsa olmazlarından. Elinizde kocaman şehir haritaları ile dolaşma derdi yerine Google Maps’i kullanarak istediğiniz yere çok rahat gidebilir ya da herhangi bir acil durumda ihtiyacınız olan bilgiye anında ulaşabilirsiniz. Bunun için uluslararası veri sağlayıcılarını kullanabilirsiniz, emin olun ki bu size en fazla 30 $’a mal olacaktır. Ayrıca telefonunuza ya da tabletinize Skype, Viber gibi programları yüklerseniz wifi üzerinden aileniz ve sevdiklerinizle ücretsiz görüşebilirsiniz.

4) Keyifli bir yemek

Yemek yemek için barı olan restoranları tercih ederseniz eğer yeni birileriyle tanışıp, sohbet etmek için daha çok şansa sahip olursunuz. Ayrıca ortak kullanım masaları olan restoran ve kafeler de iyi bir seçenek bunun için. Bunun yanı sıra yemek yemek için daha sakin saatleri seçerseniz bulunduğunuz ortamdaki çalışanlar ve diğer yalnız kişilerle sohbet edebilme imkanınız artar. O şehirle ilgili bilmediğiniz, ilginç şeyler, yapmanız gerekenler, uğramanız gereken mekanlar, o sırada olan konserler, festivaller hakkında tüyolar da alabilirsiniz bu sayede.

5) Parayı kontrol edebilmek

Para çekmek için sadece binaların dışındaki ATM’leri kullanmanızda ve sadece gündüz saatlerini tercih etmenizde yarar var. Aynı zamanda alım ve satım yapmak için döviz büroları yerine ATM’leri tercih ederseniz daha kazançlı olur. Yanınızda çok fazla para bulundurmak yerine o gün ihtiyacınız olan kadar çekmeniz ve yanınızda kredi kartı bulundurmanız size kolaylık sağlayacaktır. Çantanızda sizi idare edecek yiyecekler bulundurmak ve toplu taşıma kullanmak da harcamalarınızı büyük ölçüde azaltacaktır.

yurt-disina-seyahat2

6) Hislerinize güvenin

Seyahatinizde sadece kendinizden sorumlusunuz, tüm kararları siz veriyorsunuz. Herkese güvenebilir ya da hiç kimseye güvenmeyebilirsiniz. Bunun için hislerinize güvenmeniz çok önemli. Sonuçta siz tek başına seyahat edebilecek kadar kendine güvenen bir bireysiniz ve nerde, ne yapmalı, nerede kalmalı, hangisi sizin için daha iyi olur gözlemleyerek karar verebilirsiniz.

Summary
Yazı
Tek Başına Yurt Dışı Seyahatine Çıkanlara Küçük İpuçları
Açıklama
Tek başına demek karamsar bir şekilde yalnız olmak demek değil kesinlikle. Gayet doğal olarak, insanlar bazen tek başına kafa dinleme ihtiyacı duyduklarında, hiç kimseye, hiçbir programa uymadan özgürce seyahat etmek isteyebilir Evliya Çelebi misali.
Yazar
Etiketler

“Tek Başına Yurt Dışı Seyahatine Çıkanlara Küçük İpuçları” için bir cevap

  1. Hira diyor ki:

    Ben ingilizce bilmiyorum vê tek Basima avusturya viyanaya 2 gunlugune gitme karari aldim, bazen cok cilginca ve eglenceli, bazen gercek bir sorumluluk , bazende inanilmaz bir korku veriyor bu durum 🙈 Sizce kararimdan donmeliyim ??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.