Tatilde Gelen Fotoğraf Çekme İsteği

Haydi, itiraf edelim bu zamana kadar hayatımızda en az bir kez Japon turistlerin fotoğraf sevdasına dair biz de birkaç bir şey söyledik, hatta belki dalga geçtik. Fakat dünyayı keşfe çıktığımızda da fotoğraf makinelerini, telefonlarımızı elimizden bırakmadık, ülkeye dair ne varsa ölümsüzleştirdik. Mimari eserler, heykeller, yemekler, ülkenin insanları belki de yollar… Açıkça söyleyelim biz bu yolda Japon turistlere hak veriyoruz. Gezilen görülen yerleri hatta o ambiyansın içinde kendimizi fotoğraflamak şart. Peki neden bunu yapıyoruz dersiniz?

 

Anılar Biraz Hain

1

Melankolik tabirle nedenlerden biri tam olarak bu! Yaşadıklarımızdan hatırlananlar, zamanın geçmesiyle ters orantılı. Şimdi bütün ayrıntılarını hatırladığımız bir olayın birkaç ay sonra sadece ana hatları kalıyor. Hal böyle olunca ne görürsek fotoğraflamak, her anı dondurup fotoğraflar ya da videolar yardımıyla zamanda yolculuk yapmak bize kalıyor.

Kendi zaman makinemizi o minik fotoğraflar ve videolar yardımıyla yaratıyoruz yani. Hem belki dünyayı gezmek uğruna çıktığımız bu yolda o ülkeyi bir daha hiç göremeyeceğiz, nereden biliyoruz? Anıları teknoloji yardımıyla daha vefalı kılmak şart!

 

O Ülke Bizim Perspektifimizle Güzel

2

Her insanın yaşadıkları, hayattaki birikimleri ve deneyimleri farklı. Bu da bir olaya bambaşka açılardan yaklaşmamıza neden oluyor. Biri için sadece mimari eser olan bir bina, diğeri için tarihe yön veren eserlerden biri olabiliyor üstüne orada yaşadıklarımızla sadece bize ait anılar biriktiriyoruz. Yani evet, ülke ve şehir tanıtımlarının dışında bir şey üretebilmek ve gittiğimiz yer ile kendimizi sentezlemek biraz bize kalıyor. Çektiğimiz fotoğraflar hatta videolar eşliğinde gördüğümüz soyut şeyleri bizden başka kimse göremiyor. Haliyle o anki düşüncelerimizde bir karede kendini saklıyor.

 

Tarih Denilen Şey Elimizde

3

Tarihini, gitmeden önce, kitaplarda ya da internet sitelerinde okuduğumuz ülkelere gittikten sonra artık dışarıdan bakan bir göz olmuyoruz. Tersine, biz de o tarih sayfalarında yerimizi alıyoruz.

 

Artı olarak, orada çektiğimiz videolar ve fotoğraflar eşliğinde biz de tarihin bir kanıtına sahip oluyoruz. Bu söylediğimiz de tarih sayfalarına yazılsın. Tüm gezginler tarihin bir parçası!

 

 

Huzuru Saklamak da Mümkün

4

Başkasının çektiği fotoğraflarda bile huzur bulmamızı sağlayan manzaraları bir de gidip gördüğünüzü ve kendinizin fotoğrafladığını düşünün. Bunun bir tarifi yok.

 

Çektiğimiz o fotoğrafa her baktığımızda hissettiğimiz huzur, oradayken hissettiğimize çok çok yakın olacak! Şimdi biz fotoğraf ve video çekmeyelim de ne yapalım?

 

Summary
Yazı
Tatilde Gelen Fotoğraf Çekme İsteği
Açıklama
Haydi, itiraf edelim bu zamana kadar hayatımızda en az bir kez Japon turistlerin fotoğraf sevdasına dair biz de birkaç bir şey söyledik, hatta belki dalga geçtik.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.