Tatile Giderken Alınması Gerekenler – Kontrol Listesi

Muhtemelen zaten yaptınız. Ancak tekrar kontrol etmekte her zaman fayda var. Pasaport, banka/kredi kartı, varsa ehliyet. Sürekli hareket halinde olacağınızı, çeşitli denetleme noktalarından geçeceğinizi hatırlayın ve bunları hem kolay ulaşabileceğiniz hem de güvenli noktalara yerleştirin.

Acil durumlarda kullanmak için bu “önemliler”in diyelim, yanına bir miktar nakit para da yerleştirin. Türk parasını birçok ülkede bozduramıyorsunuz, bu sebeple yanınızda yedek avro yahut dolar mutlaka bulunsun.

Yola çıkmadan çok iyi yerleştiğinizden emin olun (valizi aşırı doldurmaktan kaçının)

seyahat-cantasiÇanta yerleştirmede her şey bir şekilde gerekirmiş diye düşünülebiir. Ancak çoğunu kullanmayacaksınız. Hafif bir çantanız olmasına özen gösterin ve de bunu yaparken iyi düşünün. Çantayı doldurmadan önünüze koyun, sonra eksiltin.

Seyahatinizin amacını gözden geçirin. İnternette milyonlarca liste var. Bunların birçoğu da tam takım listeler. İşinize yaramayacak birçok şey içinde var.

 

İyi bir sırt çantası edinin ve aşınızı unutmayın!

Bu gerçekten önemli. Yolculuğa adım attığınız andan itibaren sadece o ve siz varsınız. Eğer uzun süreli bir seyahate çıkıyorsanız kaliteli bir sırt çantasına yatırım yapmanın vakti gelmiş demektir.

Daha fazla bilgi için seyahat için sırt çantası seçme rehberine bakabilirsiniz.

Eğer gelişmekte olan ülkelere veya tropik ülkelere gidiyorsanız bu maddeyi es geçmeyin. Üzülürüz.

İlinizin Türkiye Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü’nü arayarak randevu alıyorsunuz. Telefonda zaten nereye gideceğinizi ve ne kadar kalmayı planladığınızı soruyorlar. Ona göre aşıları ayarlıyorlar. Gerisi randevu saatinde orada olmak. Ve bitti!

Önemli nokta aşıları seyahat tarihinizden 10 gün önce yapmanız.

 

Seyahat sigortanızı unutmayın

“Ne sigortası yahu, bana bir şey olmaz” demeyin ve seyahat sigortası ve yanlış bilinenlere bir göz atın.

 

Doğru fiş ve adaptörleri aldığınızdan emin olun
Her ülkede ne yazık ki bizim kullandığımız girişler olmuyor. Gitmeden mutlaka elektrik sistemlerini öğrenin. Uluslararası hepsi bir arada adaptör/fiş setinden edinmek isteyebilirsiniz.

Ayrıca birçok kalacağınız hostel vb yerde yeterli enerji sağlayıcı olmayabilir bu sebeple küçük bir üçlü priz almayı eksik etmeyin. Bunlara ek olarak seyahat ile ilgili teknolojik bilgiler edinmek isteyebilirsiniz.

Back-up

Biliyoruz, biliyoruz çok sıkıcı! Ama inanın hiper önemli! İstemeyiz ama olur mu olur; hırsızlık olur kaza olur. Dünya bu dönüyor. O çektiğiniz muhteşem fotoğrafları vs kaybetmek istemezsiniz. Bunu da biliyoruz. Siz siz olun Dropbox, Microsoft’s Onedrive, Google Drive veya iCloud Drive’a bir göz atın.

 

Telefonunuza seyahat uygulamaları yükleyin

Eğer bir akıllı telefona sahipseniz işinize yarayacak 20 mobil uygulamaya göz atmanızı tavsiye ederiz. Seyahatinize uygun olanları yola çıkmadan yüklemeyi unutmayın. O pek sevdiğimiz “sonra yaparım” cümlesi o en gerekli anda “ah ya keşke evdeyken yapsaydım” cümlesine dönüşmesin.

 

Yerel örfleri, adetleri ve dili araştırın

Abartın demiyoruz ama ufak önemli atlanmayacak bilgileri edinin. Utanç içine düşmek yahut kendinizi kıstırılmış hissetmek istemezsiniz. Bu konunun inanılmaz geniş bir yelpazeye sahip olduğunu asla aklınızdan çıkarmayın. “Hiçbir şeyi pazarlık etmeyen almayın”dan tutun “çay teklif ediliyorsa sakın reddetmeyin”e kadar uzanıyor. Kimi zaman sadece sevgililere söylenen bir kelime de olabilir “merhaba”. Size şaşkınlık ve öfke ile bakan gözlerle karşılaşmanızı istemeyiz.

 

Acil durumlar için notlar

Ev telefonu, acil durumda ulaşılacak kişilerin simleri ve telefonları, kredi kartınızın çalınma ihtimaline karşın bankanızın 24 saat ulaşılabilir telefonu vb barındıran bir listeniz mutlaka olsun. Gerekirse kendinize e-posta atın. Ama yapın.

 

Günlük için defterinizi unutmayın

Ben günlük tutmam’lardan olabilirsiniz, mühim değil. Ancak seyahatiniz kısa dahi olsa normal rutininizin dışında olacağınız için çok fazla şey ile karşılaşacaksınız. Ve emin olan bir kısmından fazlasını da unutacaksınız. Hatta bu kısım tam da arkadaşınıza söylemek istediğiniz restoran olabilir. O sebeple her zaman bir defter ve kaleminiz olsun.

 

Seyahat müzik listesi hazırlayın

Özellikle gittiğiniz ülkede uzun otobüs, tren yolculuklarınızın en büyük eşlikçisi olacak. Yelpazenizi geniş tutun. Eğer bir albümü baştan sonra dinleyenlerden değilseniz mutlaka kendi listelerinizi oluşturun. Seyahatinizi bu dinlediğiniz parçalarla hatırlayacaksınız. Her biri diğerinden farklı listeler hazırlamak çok iyi oluyor.

Seyahate Çıkmadan Önce Listenize Eklemeniz Gereken Yol Şarkıları yazımızı okuyabilir ve bizlere eşlik edebilirsiniz.

Yanınıza yeterli para aldığınızdan emin olun

Dönüş bileti almak için bir yerde çalışmak zorunda kalmak yahut birinin size para göndermesini bekleyenler arasına katılmak istemiyorsanız, ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu iyi hesaplayın. Bazı ülkelerde kredi kartı kullanamayabilirsiniz. Hatta yerel yolcukları nakit para ile halletmeniz gerekebilir.

Summary
Yazı
Tatile Giderken Alınması Gerekenler - Kontrol Listesi
Açıklama
Muhtemelen zaten yaptınız. Ancak tekrar kontrol etmekte her zaman fayda var. Pasaport, banka/kredi kartı, varsa ehliyet.
Yazar
Etiketler

“Tatile Giderken Alınması Gerekenler – Kontrol Listesi” için bir cevap

  1. orçun diyor ki:

    kulak tıkaçlarını da unutmamak lazım 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.