Tacikistan-Hiç Benzemiyor Değiliz

Tarih sayfalarında, geçmişte bir yerlerde karşılaşsak da geçen zaman ve değişen dünya yollarımızın ayrılmasına neden oluyor. O ülkelerden biri de Tacikistan. Batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan gibi Türk kültürüne yakın olan ülkelerin aksine Tacikistan’ın çoğunluğu Türk kültüründen etkilenmemiş. Tabii öyle deniyor. Kültürlerin birbirini ne kadar etkilediğini gidip görmek lazım.

Geçmişte Pers İmparatorluğu’na ev sahipliği yapan topraklar daha sonra Sovyetlerin etkisiyle Tacik Sovyet Sosyalist Cumhuriyet olarak ad ve duruş değiştirmiş. 1991’de bağımsızlığını kazanan Tacikistan, bağımsızlık sonrasında çıkan savaş nedeniyle Orta Asya’nın en yoksul ülkelerinden biri olmaya devam ediyor. “Orta Asya toprakları gidip görülesi bir de Tacikistan’a gideyim.’’ diyenlerdenseniz, ülke için hazırlıklara başlayabilirsiniz.

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidilebilen ülkelerden biri olan Tacikistan’a ulaşım oldukça kolay. Türk Hava Yolları sayesinde İstanbul’dan, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’ye 4 saat 35 dakikada varabiliyorsunuz. Biletinizi gidiş dönüş aldığınızda ulaşımda daha karlı olduğunuzu da belirtelim.

Nereleri gezelim?

Uçaktan Duşanbe’de indikten sonra çok uzaklara gitmeyin çünkü gezmeniz gereken şehir tam da sınırları içinde bulunduğunuz şehir. Denize sınırı olmayan, dağlar ve yükseltilerle çevrili Tacikistan’da mutlaka görmeniz gereken yer, ülkenin en gelişmiş şehri aynı zamanda da başkenti olan Duşanbe.

Duşanbe’de gezilecek yerler

Farklı kültürlerden etkilenen Tacikistan, kendine karma bir kültür yaratmış. Bunu Duşanbe sokaklarında açıkça görmeniz mümkün. Mimarisi, doğa manzaraları, kültürü ve sanat eserleriyle Duşanbe sizi bekliyor. İşte başkent Duşanbe’de mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Ulusal Tacikistan Müzesi
 • Rudaki Park
 • Ismaili Centre
 • Palace of Nation
 • Hisor Fortress
 • Pamir Highway
 • Monument to Sadriddin Aini and Maxim Gorky
 • Charki Camii
 • Victory Park
 • Statue of Ismoil Somoni
 • Gurminj Musical Instruments Museum
 • Museum of Fine Art
 • Botanical Garde and Zoo

Ne yiyip içelim?

Her ne kadar Türk kültüründen etkilenmediği söylense de Tacikistan Mutfağı ile Türk Mutfağı ile benzediği yönler var. Örneğin sofrada çorba, yemek ve tatlı üçlüsü olmazsa olmaz. Bunun yanında ülkede yoğurt kullanımı oldukça yaygın. Dolma gibi yemeklerin Tacikistan’da da tüketildiğini yeri gelmişken belirtelim. Bunların dışında plov, kefir, halwa ve pirmeni ülkenin tadılması gereken, yerel tatları arasında. Tacikistan’ın yerel tatlarını Duşanbe’de leziz bir şekilde sunan restoranlar arasında ise Marco Polo Restaurant ve Traktir var.

Nerede eğlenelim?

Duşanbe’nin eğlence bakımından sönük bir kent olmadığını söyleyebiliriz. Baghi Paytakht Park’ta çocuklarınızla birlikte eğlenebilir, şehrin az bilinen bir yönüyle tanışabilirsiniz. Doğa turları, tırmanış da gündüzleri eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak alternatifler. “Ben ülkenin gece hayatını da yaşamak istiyorum.” diyorsanız Port Sayeedn ve Rudanki tüm eğlencesiyle sizi bekliyor.

Nerede konaklayalım?

Duşanbe, her bütçeye uygun konaklama seçeneği olan bir şehir. Bu şehirde çok uygun fiyatlara konaklayabileceğiniz gibi, lüks otellerde daha üst bütçelerle de konaklayabilirsiniz. Eğer “Konaklama için yüksek bir bütçe ayırmadım.” diyorsanız tercihinizi Hotel Lotus‘tan yana kullanabilirsiniz. “Bunun için yeterince bütçe var.” diyorsanız da Dushanbe Serena sizin için mükemmel bir tercih olacaktır.

Tacikistan4

Alışveriş için nereye gidelim?

Tacikistan’a kadar gitmişken sevdiklerinize hediye almadan dönmek olmaz. Tacikistan’a özgü hediye seçeneklerini ve yerel sanatçıların yaptığı sanat eserlerini bulabileceğiniz Artist Colony ve Nor Art Gallery hediye almak isteyenler için vazgeçilmez mekanlar arasında. Sevdiklerinize hediye alırken, kendinizi de es geçmeyin. Kendinize alacağınız bu hediye tatilinizin unutulmaz kalmasını sağlayacaktır.

Bunları unutmayın!

 • Tacikistan’dayken yanınızda ambalaj su bulundurmakta fayda var. Şebeke suyundan hastalık kapabilirsiniz.
 • Ülkeye gitmeden tifo ve koleraya karşı önlem almanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.
 • Gece geç saatlerde tek başınıza gezmemenizi öneririz. Gece sokaklar tehlikeli olabiliyor.
 • Deniz olmadığından sert bir soğuğu olan ülkeye gitmek için en uygun aylar ekim ve nisan.

Önemli Bilgiler

Başkent: Duşanbe

Konuşulan Diller: Tacikçe, Rusça

Para Birimi: Somoni

Saat Farkı:+2

Telefon Kodu: +992

Summary
Yazı
Tacikistan-Hiç Benzemiyor Değiliz
Açıklama
Batıda Özbekistan, kuzeyde Kırgızistan gibi Türk kültürüne yakın olan ülkelerin aksine Tacikistan’ın çoğunluğu Türk kültüründen etkilenmemiş.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.