Svaziland-Afrika’nın Nezaket Alanı

Bazı şeyler için “Ahh keşke yapsam ama ne zaman yapacağım ki?’’ deriz. Doğal yaşamı yerinde görmek, farklı kültürler tanımak, çoğu insan tarafından keşfedilmemiş yerleri keşfetmek isteriz. Ama nereden başlayacağımızı bilemez, hangi ülkenin bu konuda bizi daha iyi tatmin edebileceği konusunda kararsızlık yaşarız. Gerek kültürü, gerek doğal yaşamı ve doğası, gerekse de nazik ve sevecen insanlarıyla Svaziland başlamak için mükemmel bir yer.

Erken Taş Devri’ne ait bulunan eserlerin de belirttiği üzere, topraklar çok uzun süredir yerleşime açık. 19. yüzyılda İngilizlerin işgali altında olan Svaziland, 1968 yılında bağımsızlığını ilan etmiş. Afrika’nın en küçük ikinci ülkesi olan topraklar aynı zamanda dünyanın da en fakir ülkelerinden. Günümüzde mutlak monarşiyle yönetilen tek Afrika ülkesi olan Svaziland halkının çoğu, günde 1 euro kazanıyor. Ülke kralının lüks içinde yaşaması da halkın ayaklanması ve mitingler yapması için başlıca bir neden. Afrika’nın en nazik ülkelerinden birine gitmek ve farklı bir tatil geçirmek istiyorsanız adresiniz belli; Svaziland!

Gidelim de nasıl gidelim?

Doğanın ve kültürün hala yaşadığı Svaziland’a gitmek vizesiz olsa da pek kolay değil. Svaziland’a, ülkenin komşuları olan Güney Afrika Cumhuriyeti ve Mozambik’ten kara yoluyla geçiş yapmak mümkün. Her ne kadar ülkeyi karış karış gezme imkanınız olsa da, bu yolculuk şekli uzun, masraflı ve yorucu bir yolculuk demek.

Nereleri gezelim?

Ülkede tarih bakımından gezecek pek yer olmadığını hemen söyleyelim. Bu gezi daha çok bir doğa ve kültür tanıma gezisi olacak, eğer gerçekten gitmeyi istiyorsanız kendinizi bu şekilde hazırlamalısınız. Svaziland’da mutlaka gezmeniz gereken yer ise başkent Mbabane.

Svaziland3

Mbabane’de gezilecek yerler

İdari başkent Mbabane’de, ülkenin doğasını tanıyabileceğiniz ve vahşi hayvanlarla karşılaşabileceğiniz doğa parkları, bambaşka bir kültür ve yardımsever insanlar var. Gezeceğiniz yerler pek sınırlı olsa da görmeye değer:

  • Mkhaya Endangered Species 
  • Mlilwane Hogs & Hippo Trail
  • The Mdzimba Trail
  • The Lobamba Trail

Ne yiyip içelim?

Svaziland Mutfağı’nda mısır ve vahşi hayvan eti oldukça ön planda. Bunların yanında; avokado, yer fıstığı ve ekşi süt de yemeklerde oldukça sık kullanılıyor. Ülkede yerel tatları restoranlarda da, sokak aralarındaki tezgahlarda da deneyimlemeniz mümkün. Chicken Dust ise mutlaka denemeniz gereken yerel tat. Ayrıca, şehirde batı ve doğu mutfaklarına özgü lezzetlere ulaşabileceğiniz restoranlar da mevcut.

Nerede eğlenelim?

Ülkede canlı bir gece hayatı olmasa da çokça oyun alanı var. Royal Swazi Spa ve Lugogo Sun, gidebileceğiniz oyun alanlarından ikisi. Ayrıca tatilinizi aralık ayında yapıyorsanız Incwala Kingship Festivali’ne katılabilir, hem eğlenebilir hem de ülkenin kültürünü daha yakından tanıma fırsatı elde edebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Svaziland’da konaklama ücretleri çok ucuz olmadığı gibi çok da pahalı değil. Eğer güzel bir otelde kalmak istiyorsanız ortalama bir bütçeyi gözden çıkarmanız gerekiyor. “Ben pansiyonda da kalırım.’’ diyenlerdenseniz konaklama bütçenizin çok daha düşük olacağından emin olabilirsiniz. Mbabane’de doğanın koynunda konaklayabileceğiniz güzel ve huzur dolu oteller arasında ise Mountain Inn, Foresters Arms ve Reillys Rock Hilltop Lodge var.

Svaziland4

Alışveriş için nereye gidelim?

Svaziland’ın yerel ürünlerine hayran kalacaksınız! Mumlar, camlar, el yapımı çantalar ve ahşaptan yapılma heykeller… Swazi Candles, Mbabane Market ve Traditional Swazi Craft Market, evinizin en güzel yerine koymak isteyeceğiniz ürünleri Mbabane’de alabileceğiniz dükkanlar arasında.

Bunları unutmayın!

  • Svaziland’da kapkaç ve hırsızlık olayları oldukça çok görülüyor. Daha sonra zor duruma düşmemeniz için bu konuya dikkat etmenizde yarar var.
  • Tabela eksikliklerinden kaynaklı olarak aradığınız yeri bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu durumlarda halktan birine sormak ya da bir rehberle anlaşmak çözüm olabilir.
  • Ülkede sıtma ve AIDS en çok görülen hastalıklar arasında. Svaziland’a gitmeden önce ve gittikten sonra bu konuda dikkatli olmanız sağlığınız açısından yararlı olacaktır.
  • Sokak satıcılarından alacağınız yiyeceklerin taze olduğundan emin olmalısınız. Zehirlenme vakasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Ülkeye gitmek için en uygun dönem mayıs ve eylül ayları arası.

Önemli Bilgiler

Başkent: Mbabane (idari başkent), Lobamba (kraliyet ve yasama başkenti)

Konuşulan Diller: Swati Dili, İngilizce

Para Birimi: Lilangeni ve Rand

Saat Farkı: -1

Telefon Kodu: +268

Summary
Yazı
Svaziland-Afrika’nın Nezaket Alanı
Açıklama
Gerek kültürü, gerek doğal yaşamı ve doğası, gerekse de nazik ve sevecen insanlarıyla Svaziland başlamak için mükemmel bir yer.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.