Suriye-Komşu Ziyareti Önemlidir

Yaşananlar ve geçmişin izleridir bir ülkeyi ya da bir şehri önemli kılan. Orta Doğu’nun tarihinde önemli bir yeri olan, üstelik kültürüne çok uzak olmadığımız bir ülkeyi gidip yerinde görmek ayrı ve çok güzel bir deneyim olacaktır hiç kuşkusuz. Suriye hakkında bildiklerinize başka bir perspektiften bakıp, ülkeyi daha yakından tanımanın zamanı gelmedi mi?

Asurlar, Babiller, Eyyubiler, Bizans, Osmanlı İmparatorluğu… Birçok uygarlığa ve devlete ev sahipliği yapmış topraklar üzerine kurulu Suriye.  1517 yılında Osmanlı toprakları arasına giren ve 1. Dünya Savaşı’ndan sonra yitirilen ülke, 1920 yılından 1946 yılına kadar Fransa himayesinde kalmış. Daha sonra kendi bağımsızlığını ilan eden Suriye, yakından takip ettiğimiz üzere, büyük iç savaşların gerçekleştiği bir ülke haline geldi. Yine de tarihin izlerini görmek için bu ülkeye uğramak gerek.

Gidelim de nasıl gidelim?

Komşumuz Suriye’ye kara yoluyla gitmek mümkün. Hatay ya da Şanlıurfa’dan sınır kapısına geçip Suriye’ye ulaşmanız mümkün. Türk Hava Yolları’nın ülkeye seferi bulunmuyor. Bu nedenle İran’dan bir aktarma yaparak, Suriye’ye ulaşabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Tarihin kokusunu içinize çekebileceğiniz ülkede mutlaka gezmeniz gereken yer, Suriye’nin en büyük, en gelişmiş şehri aynı zamanda da ülkeye başkentlik yapan Şam’dır. Mimari eserlerin arasında dolaşırken kendinizi tarihin en büyük tanıklarından biri gibi hissedeceksiniz.

Suriye3

Şam’da gezilecek yerler

Şam’da İslami eserleri çokça göreceksiniz. Osmanlı döneminden kalma eserlerin özellikle dikkatinizi çekeceğinden eminiz. Yüzyıllar önce yapılmış yapıları ya da Arap ve Kürt kültürünün karma yapısını keşfetmek için Şam’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Umayyad Mosque
 • Souq al-Hamiddiyyeh
 • Takiyya Suleimaniah Souq
 • The Citadel
 • Archaelogical Park
 • Khaan Asaad Basha
 • Army Museum
 • Apamea
 • The National Museum of Damascus
 • Saladin Mausoleum
 • Sayyida Ruqayya Mausoleum
 • The Arc Gate
 • Al Azem Palace
 • Damascus Center
 • Old City
 • St. Ananias Chapel
 • Bimaaristan an-Nuri

Ne yiyip içelim?

Suriye’de çok uzak olduğumuz bir mutfak yok. Örnek vermek gerekirse, ülkede döner ve kebap bolca tüketiliyor. Suriye Mutfağı’nı kısaca özetlemek gerekirse; kuzu eti, bulgur, pirinç, kuru yemiş ve baharatlardan oluşan bir yemek kültürünün var olduğunu söylemek mümkün. Falafel, soğan çorbası, Şam tatlısı, sabarra bu ülkede mutlaka yemeniz gereken tatlar. Ayrıca tatlı olarak deve sütünden yapılma dondurmaları da deneyebilirsiniz. Şam’da, yerel tatları deneyecek restoran arayışındaysanız dünyanın en büyük restoranı olan Damasous Gate, Şam’da bulunuyor; buraya uğrayabilirsiniz. Haretna, Al Sediq ve Al Khawali Restaurant da uğrayabileceğiniz iyi hizmet ve mükemmel lezzetler sunan restoranlar arasında.

Nerede eğlenelim?

Düşünülenin aksine Şam’ın gece hayatı çok renkli. Gece kulüplerinde eğlenceli geceler yaşamanız mümkün. Bunun yanında, eğer klasik müzikten hoşlanıyorsanız, klasik müzik dinletisi yapan mekanları da tercih edebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Şam’da, tarihin ruhunun gezdiği sokaklarda, birçok otel sizi bekliyor. Şehirde dünyanın zincir, ünlü otellerini bulabileceğiniz gibi daha uygun fiyatlı konaklama seçenekleri de mevcut. Beit Al Mamlouka, Al-Madinah/City Hotel, Beit Zafran Hotel de Charme ve Shahbandar Palace iyi hizmet alacağınız, önerebileceğimiz oteller arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Suriye’ye başkentlik yapan Şam’da alışveriş yapacağınız çokça pazar ve dükkan var. Şehirden ayrılırken elinizin boş olmayacağından emin olabilirsiniz. Yerel sanatçıların yaptığı el işleri ilk tercihiniz olabilir. Bab’ül Farac ve Tilel Çarşısı’na mutlaka uğrayın.

Bunları unutmayın!

 • Ülke yazları çok sıcak, dağların etkisiyle de kışları soğuk oluyor. Bu nedenle mart, nisan, mayıs ya da eylül, ekim, kasım aylarında ülkeye gitmek doğru bir seçim olacaktır.
 • Suriye’nin sağlık konusunda çok gelişmiş bir ülke olduğunu söyleyemeyiz. Eğer devamlı kullandığınız ya da bazı zamanlarda ihtiyaç duyacağınızı düşündüğünüz bir ilacınız varsa bunları yanınıza almanızı öneririz. Çünkü kullandığınız ilacı Suriye’de bulamama ihtimaliniz var.
 • Suriye halkı, yöresel kıyafetleri de batılı kıyafetleri de giyebiliyor. Bu nedenle giyim konusunda bir endişe duymayın. Yalnız, yaz aylarında yanınıza şapka ve güneş kremi almanızda fayda var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Şam

Konuşulan Diller: Arapça, Kürtçe, Türkçe, Fransızca

Para Birimi: Suriye Lirası

Saat Farkı: 0

Telefon Kodu: +963

Summary
Yazı
Suriye-Komşu Ziyareti Önemlidir
Açıklama
Suriye hakkında bildiklerinize başka bir perspektiften bakıp, ülkeyi daha yakından tanımanın zamanı gelmedi mi?
Yazar
Etiketler

“Suriye-Komşu Ziyareti Önemlidir” için bir cevap

 1. Suri Bumbum diyor ki:

  Arkadaşlar gittim gördüm çok güzel her yer aynı fotoğraftaki gibi sadece biraz bombalanmış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.