Sudan-Popülerlikten Uzak Topraklar

Bir ülkenin popülerlikten uzak olması yani çok turist ağırlamaması onun gidilmeye değer bir ülke olmadığını göstermiyor bildiğiniz gibi. Sudan da çok tercih edilmeyen bu ülkeler içerisinde ama emin olun ki gezilmeye değer. Farklı bir kültür, muhteşem doğa manzaraları ve eşsiz bir tarih…

Milattan önce 5000’li yıllarda bile insanların yaşadığı topraklar şu anda Sudan’ın kurulu olduğu topraklar. Nil Nehri ve Nil Vadisi, o zamanlar olduğu gibi şimdi de ekonomi ve kültür için oldukça önemli iki öğe.

Osmanlı İmparatorluğu’nun 1517 yılında Mısır’ı fethetmesinin ardından, Sudan’da da bu fethin etkileri görülmüş. Geçen yılların ardından, Osmanlı’nın yanlış politikası ve valiler tarafından yapılan hatalar halkın rahatsız olmasını, ülkenin de İngiliz sömürgesi olmasına neden olmuş. Bir asrı aşkın zamandan sonra, 1956’da bağımsızlığını ilan eden Sudan’ın, binlerce insanın ölümüyle sonuçlanan Darfur olayları nedeniyle, çok huzur dolu bir ülke olduğunu söyleyemesek de mutlaka görülmesi ve tanınması gereken bir kültürü var.

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden vizesiz olarak gidilebilen ülkelerden biri olan Sudan’a ulaşım da çok kolay. Ülkenin başkenti Hartum’a Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri bulunuyor. 4 saat 10 dakikalık bir yolculuğun ardından Sudan’daki Civil Havaalanı’na ulaşabiliyorsunuz.

Nereleri gezelim?

Afrika’nın en gelişmiş üçüncü ülkesi olan Sudan’da gezilmesi gereken yerler uzun bir liste oluşturmuyor. Zaten ülkenin kalbinin attığı şehir de başkent Hartum. Bu nedenle Sudan’da kesinlikle gezmeniz gereken şehir Hartum, kollarını açmış sizi bekliyor.

SudanHartum’da gezilecek yerler

Ülkenin başından geçen iç savaşın açtığı yaralar ve halkın yaşadıklarının sizi çok etkileyeceğini öncelikle söyleyelim. Hartum’da gezilecek çok yer olmasa da tanınması gereken bir kültür, güzel manzaralar ve muhteşem mimari eserler var. İşte Hartum’da görmeniz gereken yerler:

 • Sudan National Museum
 • Tuti Island
 • University of Khartoum
 • Nile Street
 • Presidential Palace
 • Al Kabir Mosque
 • Etnographic Museum
 • Al Sabalouga
 • Mogran
 • Khartoum War Cemetery

Ne yiyip içelim?

Sudan kendi kültürüne özgü öğeler barındırsa da İngiltere sömürgesi olduğu uzun dönem, ülkenin mutfak kültüründe de bazı değişiklikler yaratmış. Sudan Mutfağı’nın; İngiltere, İtalya ve Fransa mutfaklarından da bazı lezzetler aldığını söylemek mümkün. Pirincin, tavuk ve kuzu etinin önemli bir yeri olan Sudan Mutfağı’nda yemeniz gereken tatlar arasında kisra, maschi, bamai ve krem karamel var. Bu arada Sudan’ın kendine özgü ve aromalarla zenginleştirilmiş özel kahvelerinden kesinlikle denemelisiniz. Hartum’da geleneksel tatlara ulaşabileceğiniz restoranlar arasında ise Papa Costas ve Liwan Al Dimashi var. Bunların dışında sokak restoranlarında da yerel tatlara ulaşmanız mümkün.

Nerede eğlenelim?

Ülkede gece hayatının olmadığını söylemek mümkün. Keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek için doğa turlarına ya da spor aktivitelerine katılabilir, balık avlamaya çıkabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Hartum’da konaklamak için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Ortalama bir bütçeyle bile şehirde kolaylıkla bir yer bulabilirsiniz. Yalnız, yer bulamama ihtimaline karşı önleminizi önceden almanız iyi olacaktır. Başkentte konaklayabileceğiniz ve iyi hizmet alabileceğiniz mekanlar arasında ise Kanon Hotel, Bougainvilla Khartoum ve Lasamin Safari Hotel var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Hartum’da alışverişler genellikle sokaklara kurulan pazarlarda yapılıyor. Bu pazarlarda, halkın yaptığı el işi ürünleri çok uygun fiyatlara almanız mümkün. Eğer şehirde bir alışveriş merkezi arıyorsanız Afra Mall ya da Al Waha Mall’a uğrayabilirsiniz. İhtiyacınızı bulmak hiç zor olmayacak.

Bunları unutmayın!

 • Sudan’da kredi kartı kullanım oranı oldukça düşük. Bu nedenle yanınızda her daim nakit para bulundurmalısınız.
 • Sudan yemek kültüründe çatal, bıçak kullanılmıyor. Halk yemekleri kisra adı verilen ekmek yardımıyla, elleriyle yiyor. Bazı bölgelerde siz de böyle yemek zorunda kalabilirsiniz.
 • Ülkenin güney bölgelerinde zehirli yılanlar, örümcekler ve akreplerle karşılaşabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.
 • Sudan’da, bankaların mesai saati öğlen 12.00’ye kadar. Eğer bankada bir işiniz olacaksa planınızı bu durumu göz önünü alıp yapmakta fayda var.
 • Müslüman bir ülke olan Sudan’a giderken, ülke şartlarına ve kurallarına uygun giyinmenizi öneririz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Hartum

Konuşulan Diller: Arapça

Para Birimi: Sudan Sterlini

Saat Farkı: 0

Telefon Kodu: +249

Summary
Yazı
Sudan-Popülerlikten Uzak Topraklar
Açıklama
Sudan, çok tercih edilmeyen bu ülkeler içerisinde ama emin olun ki gezilmeye değer. Farklı bir kültür, muhteşem doğa manzaraları ve eşsiz bir tarih
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.