Sri Lanka Nerede?

Hint Okyanusu’nda olan bu ilke bir çok özelliğiyle insanları kendisine çekmeyi ve kendisine hayran bırakmaya devam ettiricek ülke Sri Lanka’dır. Hindistan ile arasında 31 kilometre vardır. Maldivlere oldukça yakındır. Eğer siz de Hint kültürünü yaşamak istiyorsanız Maldivler’i aratmayan özellikleriyle ülke sizi bekliyor.

sri-lanka-nerede2

 

Tarihte kendisinden bir çok eserde bahsedilen bu ülke  geçmişinin çok eskiye dayandığını kanıtlıyor. 1948 yılında bağımsızlığa kavuşmuştur. Önceki ismi Seylandır ve 1972 senesinde adını değiştirmiştir. Ülkede uzun yıllar süregelen savaşlar günümüzde son bulmuş durumdadır. Dünyada farklı hayatlara inanmıyorsanız burayı görmelisiniz. Ülkenin en yüksek dağı Pidurutalagala’dır. Yüksekliği 2,524 metredir. Ülkenin doğal kaynakları grafit, kiraç taşı, cevherler, fosfatlar, hidro enerji ve mineral kumlardır. Ülkenin idari başkenti Sri Jayawardenapura-Kotte’dir. Diğer başkenti ticari başkent olarak adlandırılan Kolombo şehridir.

sri-lanka-nerede

Bu ülkenin etkilendiği bazı mutfaklar vardır bunlar Hindistan ve Çin mutfağıdır. Genellikle bu ülke Pirinç ve sebze yemeği tüketir. Baharat konusunda acıları daha çok seviyorlar. Buranın kendisine has tatları pittu,hopper,roti,kribath ve wattalapau’dur. Burdaki Restoranlar arasında önerilebilecek Shaze Semondu ve Palmyrah vardır.

Gece hayatı oldukça eğlencelidir.  Barlar arasında iyi olan Kama Colombo’dur. Bu ülkeye atıcağınız adımda farklı ve insanlarının sıcakkanlı olduğunu görüceksiniz. Tarihin derinliklerini merak ediyorsanız burayı ve insanlarını tanımalısınız. Kendilerine has canlı müzikleri ve barlarıyla bilinir bu şehir. Hint Okyanusunun incisi olarak nitelendirilen bu ülkenin başkenti Kolombo da konaklama yapamama ihtimaliniz çok az. Konaklama fiyatları oldukça ceplere uygundur. Eğer lüks otelleri seçerseniz ortalamanın biraz daha fazlasını vermeyi göze almanız gerek. Burdaki otellere gelecek olursak Indra Regent ve Omega önerilebileceklerdir.

Summary
Yazı
Sri Lanka Nerede?
Açıklama
Hindistan ile arasında 31 kilometre vardır. Maldivlere oldukça yakındır. Eğer siz de Hint kültürünü yaşamak istiyorsanız Maldivler'i aratmayan özellikleriyle ülke sizi bekliyor.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.