Singapur-Güneydoğu Asya’daki Küçük Dev

“Küçükse küçüktür, nasıl dev olacak?’’ diye sormayın; oluyor. Türkiye’nin binde birinden bile küçük olan ama gerek güçlü ekonomisi gerekse yüksek yaşam standartlarıyla çoğu ülkeyi geride bırakan bir ülke Singapur. Ayrıca, orada geçireceğiniz günlerde, suç oranını sıfıra indirmek için verdikleri ağır cezaları hatırlamayacak kadar güvende hissetmeniz mümkün.

1800’lü yıllarda sömürge arayışında olan devletlerin üssü olan bu küçük adanın stratejik önemini anlayan Sir Stanford Raffles, bu topraklardan sıra dışı bir ülke yaratmak için ilk adımı atmış. Attığı adım zamanla kazanılacak büyük bir başarının kapısını açmış. Öyle ki, bu küçük şehir devlet, çoğu güneydoğu asya ülkesinin aksine, gelişmiş ülkeler arasına adını yazdırabilmiş. Eğlence, teknoloji, doğa parkları, tuhaf yasalarıyla ilginç bir deneyime varım diyorsanız kaçınılmaz hedefiniz belli; Singapur!

Singapur-6

Gidelim de nasıl gidelim?

Singapur gibi bir cennet vize istemiyor. Bavulları hazırlamadan önce, biletleri almak lazım haliyle. Yaklaşık 11 saatlik bir yolculuktan sonra ulaşacağınız Singapur’a, Türk Hava Yolları ve Singapore Airlines’ın direkt uçuşları var. “Direkt gitmeyeyim, havaalanında da olsa başka topraklara ayak basayım.’’ diyorsanız Quatar Hava Yolları’yla aktarmalı uçmanız da mümkün. Uzun bir yol kat edeceğinizden bilet fiyatları ortalama olarak 2.000 TL’yi buluyor.

Nereleri gezelim?

Singapur Changi Havaalanına ayak bastığınızda bile yaptığınız uzun yolculuğa değdiğini anlayacaksınız. Çünkü Changi Havaalanı dünyanın en gelişmişlerinden biri olduğu gibi, Güneydoğu Asya’nın da en büyük havaalanı. Üstelik merkeze sadece 20 dakika uzaklıkta. Singapur, bir şehir devlet olduğundan Singapur’dan başka bir şehirde gezmeniz imkansız olacak ama merak etmeyin; gezilecek, görülecek çok yer var.

 • Singapur’da gezilecek yerler

Modernliğin üst seviyesini size sunacak olan Singapur’da hayatta olduğunuzu hissettirecek doğa parkları, farklı ülkelerden farklı kültürler sunan caddeler, 150’ye yakın alışveriş merkezi ve daha nice gezilip görülmesi gereken yer var. İşte, küçük olmasına rağmen dolu dolu bir tatil geçirmenizi sağlayacak Singapur’da görülmesi gereken yerler:

 • Marina Bay Sands Oteli (57. Kattaki havuzuyla eşsiz bir deneyim yaşatacağı kesin.)
 • Sentosa Adası
 • Orchard Caddesi
 • Raffles Palace
 • Jurong Kuş Parkı
 • Asya Medeniyetler Müzesi
 • China Town
 • Singapur Sanat Müzesi
 • Merlion Parkı
 • Yüzen Stadyum
 • Chettiar Tapınağı
 • Clarke Quay
 • Little India, Mariamman
 • Ulusal Orkide Bahçesi

Ne yiyip içelim?

Birçok ülkeden insanın yaşadığı Singapur’da her kültürün mutfağını kolaylıkla bulabiliyorsunuz haliyle. “Singapur’a gittim, oranın mutfağını tatmadan dönmem.’’ diyorsanız Singapur Mutfağı’nda balık, et ve tavuk yemeklerinin çok yaygın olduğunu belirtelim. Soslar ve baharatlar bu mutfağın vazgeçilmezi. Hokkien mee, satay, roti prata, bolgogi ise denemeniz gereken yerel lezzetler. The Pan Pacific Oteli’nin 37. katındaki Hai Tien Lo Cantonese Restaurant ise güzel bir manzara eşliğinde Singapur tatlarını deneyimlemek isteyenlerin vazgeçilmez tercihi.

Nerede eğlenelim?

Gece hayatı, gerçekleştirilen etkinlikler ve festivallerle tam bir eğlence cenneti Singapur. Orchard Caddesi, Sentoza Adası, Boat Quay ve Clarke Quay ülkenin başlıca eğlence merkezleri. Ülkenin en popüler mekanı ise Zouk.

Nerede konaklayalım?

Eğer merkezi bir yerde konaklarsanız, her yere kolaylıkla hatta yürüyerek ulaşmanız işten bile değil. Bu merkezi yerler arasında Little India ve China Town yer alıyor. Konaklama maliyetiniz, kaldığınız bölgeye ve otele göre farklılık gösteriyor. Bir geceliğine 700 TL vereceğiniz bir otel de bulabilirsiniz, 30 TL verebileceğiniz bir hostel de.  Carlton Hotel, Royal Plaza On Scotts, Matchbox The Concept Hostel konaklayabileceğiniz yerler arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Singapur’da aradığınız her şeyi kolaylıkla bulmanız mümkün. Genel olarak çok ucuz bir ülke olmasa da teknolojik aletleri buradan uygun bir şekilde almanız mümkün. Sim Lim Tower, teknolojik ihtiyaçlarınızı karşılamanız için bir en uygun mekan olabilir. Bu arada pazarlık payını kullanmayı atlamayın. Birçok alışveriş merkezinin bulunduğu bu ülkede Takashimaya adlı alışveriş merkezinde birçok ünlü markayı bir arada bulmak isteyenlerin vazgeçilmezi.

Singapur-5

Bunları unutmayın!

 • Vizesiz giriş yapabildiğiniz Singapur’da en fazla 30 gün kalabiliyorsunuz. Eğer 30 gün geçmiş ve siz hala çıkış yapmadıysanız, yüklü bir miktarda para cezası ödemek zorunda kaldığınız gibi sınır dışı ediliyorsunuz.
 • Şaka gibi gelse de Singapur sokaklarında sakız çiğnemek yasak. Ceza yemek istemiyorsanız, kısa bir süre sakızın varlığını unutmakta fayda var.
 • Singapur için bir diğer önemli konu ise çevre temizliği. Dikkat etmezseniz ne olacağını tahmin ediyorsunuzdur. Evet, para cezası.
 • Ülkede tropikal iklim hüküm sürdüğünden vücudunuz su kaybedecektir. Orada olduğunuz süre boyunca yanınızdan suyu eksik etmemeniz yararlı olacaktır.

Önemli Bilgiler

Başkent: Singapur

Konuşulan Diller: İngilizce, Malezce

Para Birimi: Singapur Doları

Saat Farkı:+5

Telefon Kodu: +65

Summary
Yazı
Singapur-Güneydoğu Asya’daki Küçük Dev
Açıklama
Eğlence, teknoloji, doğa parkları, tuhaf yasalarıyla ilginç bir deneyime varım diyorsanız kaçınılmaz hedefiniz belli; Singapur!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.