Şili-Pançomu Aldım Gidiyorum

Gezginler bilirler, Latin Amerika bir ekoldür. Dünya haritasında her daim işaretlenmiş, gidilmeyi bekleyen bir uzak diyardır. Avantajlı uçuş planları ve vizesiz serbest geçişler, bu uzak diyarları yakın ediyor. Geriye sadece doğru zamanı beklemek kalıyor.

Latin Amerika keşfinde başlanması gereken nokta, Güney Amerika’nın modern yüzü Şili’dir. Diğer Latin Amerika ülkelerine göre daha Avrupai, daha modern olduğu bir gerçek. Ama geleneksellikten de ödün vermiyor.

Dünya’nın en batısına gidiyoruz, Türkiye’den 15 bin km uzağa. And Dağları, Atlantik Okyanusu ve Atacama Çölüyle, dağları delebilir, okyanusları aşabilir, çöllere düşebilirsiniz. Tarih, doğa, çöl, deniz ile tatilin her türlüsünü ve mevsimlerin dördünü bu ülkede yaşayabilirsiniz.

Şili-2

Gidelim de nasıl gidelim?

Türkiye’den 15 bin km uzaklıkta olan bu ülkeye karadan gitmek pek akıllıca olmasa gerek. Bizler ne yapıyoruz? Dünya’nın bir ucuna uçuyoruz. Direk gidişlerin pek mümkün olmadığı bu hatta Paris ya da Madrid aktarmalı uçuşlar ile 15 ile 20 saat süren bir yolculuğa hazır olun. KLM, Swiss Airlines, Lufthansa ve Pegasus ile hem Sabiha Gökçen hem de Atatürk Havalimanı’ndan uçmak mümkün.

Yanınıza en sevdiğiniz kitabınızı, Şili gezi rehberinizi ya da İspanyolca pratik el kitabınızı almayı unutmayın. Bir ülke için 15 saat yolculuğa değer mi diye düşünmeyin. Tüm günü yolda geçirip, Şili’ye vardığınızda And Dağları’nın ihtişamı tüm yorgunluğunuzu alacak.

 

Nereleri gezelim?

Etrafını sarıp sarmalayan ihtişamlı And Dağları, kuzeyinde Atacama çölü, boylu boyunca uzanan Pasifik okyanusu ile mevsimlerin her halini, yer kürenin her şeklini yaşatan zengin ülke Şili’yi keşfe çıkmanın zamanı geldi. Varış noktamız başkent Santiago ile başlayalım. Oradan ver elini Patagonya, ver elini Paskalya Adaları, ver elini Atacama Çölü.

 • Santiago’da gezilecek yerler

Şili’nin başkenti olan Santiago, haliyle ülkenin en canlı ve kalabalık şehri. Üniversiteliler ve turistler oldukça yoğun olduğundan burada genç nüfus hakim. Hareket hiç durmuyor, müzik, sanat, dans her yeri sarıyor. Sokak sanatçıları ile dolu, canlı ve renkli caddeleri, sadece sokakta gezmeyi bile keyifli hale getiriyor. Sokakları gezin ama buraları da gezin;

 • Cerro Santa Lucía- Meryem ana tepesi
 • Plaza de Armas
 • Kolomb Öncesi SanatMüzesi
 • Patio Bella Vista
 • Palacio de la Moneda (Para veya Darphane Sarayı)
 • Church San Francisco
 • Santiyago
 • Mercado Central

 

 • Patagonya’da gezilecek yerler

Şili’nin güneyinde bulunan ve Antarktika’ya kadar uzanan topraklara verilen ad, Patagonya. Arjantin ve Şili’ye ait, birbirinden güzel doğa harikalarıyla kesinlikle görülmesi gereken bir coğrafya. Çöller, buzullar, dağlar, çetin rüzgarlar, zor hava koşulları ve kurak iklim hakim olduğundan, saatlerce otobüste yolculuk edip, tek bir yerleşim alanına bile rastlamamak mümkünken, ancak filmlerde görebileceğiniz penguen sürüleri, ilginç kuş ve hayvan türlerini seyre dalabilirsiniz. Görmeden dönmeyin;

 • Torres del Paine Ulusal Parkı
 • Puerto Eden
 • Buz Dağı
 • Punta Arenas
 • Magellan Adası

 

 • Paskalya Adaları & Atacama Çölü’nde gezilecek Yerler

Şili’den beş saatlik uçuş uzaklığında olan Paskalya Adaları kesinlikle görülmeye değer. En büyüğü 21 metre uzunluğunda, 100 ton ağırlığındaki Moio heykelleri tüm gizemini koruyarak, asırlar öncesinden bizlere göz kırpıyor.

 

Eğer sakinlik istiyorsanız, dünyanın en ıssız bölgesine San Pedro şehrine, Atacama Çölü’ne gidin ve gökyüzündeki yıldız festivalini canlı canlı izleyin. Dünya’nın en büyük teleskobu ile bilmediğiniz gök cisimlerini keşfedin. Atacama’daki bulutsuz hava, yıldızların ve diğer gök cisimlerinin daha iyi gözlemlenmesine izin veriyor. Toprak evleri ve tozlu sokakları ile tam bir çöl kasabası olan San Pedro, Bolivya’ya giden turistlerin de durak noktası. Biraz macera, biraz romantizm ve biraz dinginlik sizi San Pedro’ya götürür.

Ne yiyip içelim?

Şili’de büyükbaş hayvancılığın çok yaygın olması, Türk misafirleri memnun ediyor. Sığır, dana ya da kuzu yemekleri pek lezzetli sunuluyor. Et sever turistler için, bir nevi karışık ızgara olan Parilla ısrarla tavsiye edilir.

Şili Pasifik Okyanusu ile çevrili olduğundan suyun verdiği bütün nimetlerden faydalanabilirsiniz. Deniz ürünleri alanında zengin bir mutfağa sahip bu okyanus ülkesinde, balığın her türlüsünü tatmak mümkün. Gidenler, Şili usulü kılıç balığını denemeden dönmeyin diyor.

Ayrıca bizdeki çiğ böreğe benzeyen ‘empanadas’, tatmanız gerekenler listesine eklemeden geçmeyin.

 

Nerede eğlenelim?

Şili’nin başkenti Santiago tam bir öğrenci kenti. E, öğrencilerden bahsedip de eğlenceden bahsetmemek olmaz. Santiago’da gündüzlerin yanı sıra geceler de hareketli geçiyor. Gece geç saatlere kadar açık bir çok mekanın bulunduğu Ahumada, Huerfanos, Mirafloresve Avenida del Liberatos bölgelerine gidin. Göreceksiniz ki, caddelerdeki müzisyenleri ve sanatçıları ile sokaklarda ses hiç durmuyor.

 

Nerede konaklayalım?

Santiago’da kalacaksanız, bilin ki şehrin göbeğindeki Plaza de Armas en çok tercih edilen yerlerden. Yine şık bir tercih, TulipInn Hotel Presidente, daha şirin ve düşük bütçeli Bed&Breakfast Casa Bonita’yı tercih edebilirsiniz. Daha izole bir konaklama isterseniz de apart otelleri, daha sosyal bir konaklama için de hostelleri tercih edebilirsiniz. Her zevke, her bütçeye uygun bir yer Santiago.

Cabanyas Nua a Koro, Chez Maria Goretti, Hotel Taura, ChezErika gibi şık ve pahalı otel seçenekleri olan Paskalya Adaları’nda bütçenizi yormayacak seçenekler bulmak zor olsa da, erken rezervasyonlar ile konaklamanızı daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

Patagonya’da ise durumlar biraz değişebilir. Zamanın çoğunun yolda geçeceğini varsayarak konaklama bölgelerinde günübirlik kalınabilecek oteller bulmanız mümkün. Punta Arenas’ta Hotel Buena Estancia ideal ve şık bir seçenek. Daha özgün bir tercih için Hostel Bustamente’ye bir göz atın. Şehir merkezinde yer alan Shenu Patagonia ise size uzaklarda evinizde gibi hissettirecek.

Eğer Atacama Çölü’nün büyüsünü doya doya içinize çekmek istiyorsanız, burada da sizi ağırlayacak birçok yer olduğunu bilin. San Pedro’nun tam göbeğindeki Cabanyas Ancar de Atacama, doğa ile baş başa şık ve özgün bir otel. Hotel Pueblo de Tierrra ise özgünlüğü ile Cabanyas Ancar de Atacama ile yarışır nitelikte. Hotel las Pircas ise hem rahat hem de ekonomik bir seçenek olabilir.

 

Alışveriş için nereye gidelim?

Alışveriş derseniz, elbette ki umduğunuzu şehir merkezlerinde aramak lazım. Hedef, Santiago. İstemediğiniz kadar çok alışveriş merkezi ve popüler markaları rahatlıkla bulabileceğiniz mağazalar ile dolu Parque Arauco, Alto las Condes caddelerine uğrayın, gerisi kendiliğinden gelecek. Emin olun, hem alışveriş hem yemek hem eğlence alanında tüm ihtiyaçlarınızı karşılanacak. Ayrıca Alonso de Cordova caddelerine bir göz atın.

Bunları unutmayın!

 • Şili’nin Türkiye’ye olan coğrafi konumu itibariyle, Türkiye’de kışın ortasında soğuktan donarken hemen Şili’ye gidip denize atlamak mümkün. Ama bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta, deniz suyunun sıcaklığı 12 dereceyi aşmaz. Bunu sebebi de sürekli eriyen buzullar.
 • Meridyenlere paralel şekilde uzanan Güney Amerika, enlemesine 2 saat alırken boylamasına gezmek 54 saatinizi alır. Şili gezinizde kıyafetlerinizi hazırlarken ve rotanızı yaparken, değişken hava koşulları ve coğrafi şartları göz önünde bulundurmanızda fayda var. Alışverişlerinizde bir Şili klasiği olan pançonuzu alın, keyfinize bakın.

 

Önemli bilgiler

Başkent: Santiago

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: CLP (Şili Pezosu)

Saat Farkı: -7 ve -6 saat

Telefon Kodu: +56

Summary
Yazı
Şili-Pançomu Aldım Gidiyorum
Açıklama
Gezginler bilirler, Latin Amerika bir ekoldür. Dünya haritasında her daim işaretlenmiş, gidilmeyi bekleyen bir uzak diyardır. Avantajlı uçuş planları ve vizesiz serbest geçişler, bu uzak diyarları yakın ediyor.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.