Seyşeller-İlk Uçağa Atlayıp Gidilesi Ülke

Tropikal iklim, yağmur ormanları, yüksek alanlarla Hint Okyanusu’nun buluşması, doğayla iç içe bir yaşam, ilginç canlı türleri eşittir 115 adadan oluşan tatlı ülke Seyşeller. İlk uçağa binip “Şuradan bir Seyşeller alır mısınız?’’ diyesi geliyor insanın.

16. yüzyılın başlarında Portekiz tarafından keşfedildiği düşünülen adalar topluluğu, 1768 yılında Fransa’nın işgali altında kalmış ama bu durum çok uzun sürmemiş. İngiltere’nin 1794 yılında ülkeye girmesi, yaklaşık iki yüzyıl süren bir sömürgeliği de beraberinde getirmiş. 1976 yılında ülke bağımsızlığını ilan etse de sular durulmamış ve bu cennet, darbelere de göğüs germek zorunda kalmış.

Mavi ve yeşilin buluştuğu, Afrika’nın önemli turizm cennetlerinden biri olan Seyşeller tüm güzelliğiyle sizi bekliyor!

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden, Afrika’nın cennet köşelerinden biri olan Seyşeller’e, direkt uçuş bulunmasa da ülkeye ulaşmak çok zor değil; bir aktarmayla ülkeye varmanız mümkün. Öncelikle, Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’ye gitmeniz gerekiyor. Buradan bindiğiniz uçakla da Seyşeller’in en büyük adası olan ve başkent Victoria’ya da ev sahipliği yapan Mahe Adası’na ayak basıyorsunuz. Yaklaşık 9 saatlik bir uçuşun ardından Seyşeller’desiniz. Emirates Airline’ın kampanya dönemlerinde uçak bileti almayı başarabilirseniz, ülkeye, ortalamanın altında bir fiyata uçmanız da mümkün.

Nereleri gezelim?

Ülke o kadar güzel ki her karış toprağa ayak basmak isteyeceğinizden eminiz. Palmiye ağaçlarının gölgesinde bütün yılın yorgunluğunu atabileceğiniz kumsallar, mavi ve yeşilin buluşması size huzur verecek. Her ne kadar gezmeye doyamayacak olsanız da, ülkede ilk olarak gezilmesi ve mutlaka görülmesi gereken şehir başkent Victoria.

SeyşellerVictoria’da gezilecek yerler

Uzun yıllar boyunca İngiltere’nin sömürgesi altında kalmış ülkenin başkentinin her sokağında İngiliz esintileri görmeniz mümkün. Victoria’da, ülkenin mimari olarak etkilendiği kadar, kültür olarak da batıdan etkilendiğini görüyorsunuz. Mükemmel doğa manzaralarıyla keyif, sokaklarıyla neşe bulacağınız Victoria’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

• Tempio Hindu
• Clock Tower
• Seychelles National History Museum
• Seychelles National Botanical Gardens
• Mission Lodge Lookout
• Trois Freres Trail
• Cassedent
• French Cultual Center
• National Library and Art Gallery

Ne yiyip içelim?

Seyşeller’de karma yapılı bir mutfakla karşılaşmanız mümkün. Her ada ülkesi ve ekvatora yakın ülke gibi deniz ürünleri ve tropikal meyvelerle yapılan yemekler ülkede büyük yer kaplıyor. Bunların yanında Seyşeller Mutfağı’nda Fransa, Çin, Hint ve İngiliz mutfağından izler de görebilirsiniz. Köri ise ülke mutfağında önemli bir yere sahip. Victoria’da yerel tatları deneyimleyebileceğiniz restoranlar arasında ise The Pirates Arms, Le Rendez Vous ve Anchor Cafe var.

Nerede eğlenelim?

Ülke eğlenmeyi çok seviyor, bu da sizin eğlenmenize olanak veriyor. Victoria’nın her sokağından bir müzik sesi geliyor desek yanlış olmaz. Gece hayatının keyfini bir de Victoria’da yaşamak isterseniz Lovenut ve Katiolo Night Club da bütün eğlencesiyle sizi bekliyor.

Ayrıca ülke, birçok kara ve su sporuna açık bir ülke. Victoria’da bu konuda da eşsiz deneyimler yaşamanız hiç zor değil. Bunların dışında, yağmur ormanlarını kesinlikle ziyaret etmenizi öneririz. Başka ülkelerde zor karşılaşabileceğiniz dev kaplumbağalarla karşılaşma zamanı!

Nerede konaklayalım?

Birçok ülkeden turist çeken bir ülke olsa da Seyşeller’in genelinde, oldukça uygun fiyatlara konaklayabilirsiniz. Tabii ki bütün konaklama seçeneklerinin çok uygun fiyatta olmasını bekleyemeyiz. Victoria’da pahalı otel seçenekleri de düşük fiyatlı pansiyonlar da mevcut. “Bütçesi önemli değil, uyandığımda Hint Okyanus’una bakayım.’’ diyorsanız Avani Seychelles Barbarons Resort & Spa öncelikli tercihiniz olmalı.

Alışveriş için nereye gidelim?

Victoria’da alışveriş için merkezde bulunan pazarları tercih edebilirsiniz. Eğer tatilinizden eli boş dönmek istemiyor ve sevdiklerinize birkaç hediye almak istiyorsanız, yerel sanatçıların yaptığı objeler ya da deniz kabuklarından tasarlanmış takılar hoş birer hediye seçeneği olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Ülkenin çoğu bölgesinde şebeke suyu temiz olsa da bu durum bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Bu nedenle çantanızda her daim ambalajlı su bulundurmakta fayda var.
 • Eğer denize girmek isterseniz işaretli yerleri geçmemelisiniz. İşaret harici yerler tehlikeli olabileceği gibi bu alanlarda köpek balıkları da olabilir.
 • Seyşeller’de sıtma virüsü taşıyan sivrisinekler pek bulunmuyor ama vücudunuz soğuk algınlığıyla aynı reaksiyonları gösteriyorsa bir doktora görünmenizi öneririz.
 • Seyşeller’e yılın her ayı gidilebilir fakat her zaman yağmurla karşılaşma ihtimaliniz var. Yılın en az yağış dönemi ise yaz ayları.

Önemli Bilgiler

Başkent: Victoria
Konuşulan Diller: Fransızca, İngilizce, Seyşeller Kreyolu
Para Birimi: Seyşeller Rupisi
Saat Farkı: +1
Telefon Kodu: +248

Summary
Yazı
Seyşeller-İlk Uçağa Atlayıp Gidilesi Ülke
Açıklama
Hint Okyanusu’nun buluşması, doğayla iç içe bir yaşam, ilginç canlı türleri eşittir 115 adadan oluşan tatlı ülke Seyşeller.
Yazar
Etiketler

“Seyşeller-İlk Uçağa Atlayıp Gidilesi Ülke” için 3 cevap

 1. Melih diyor ki:

  Selamlar
  “Ormanlık alanlardaki virüslü sivrisinekler” aklım bunda kaldı. Bu uçan canlı sadece ormanda mı hegomonyasını sürdürmekte yoksa uçabilmesinden ötürü her yerde karşımıza çıkanilmekte mi? 20aylık oğlumuzla gideceğiz ve sanırım bu durumu ince eleyip sık dokumalıyım. Teşekkürler

 2. serdar diyor ki:

  bende gelmek ıstıyorum ıkı kısı yardımcı olurmusunuz lutfen

 3. Yunus diyor ki:

  15 Mart 2018 civari gidemedigim adalar dan yerini kaldirilacak olan bir yer olarak listeden cikacak.Cok extra bi özellik olacagini zannetmiyorum.Bu zamanda gittigim icin ama yagis olmamasi gozumuzu acacagi kadar gonlumuzu karartmasa da iyi olacak .Firsat bulursam tecrübelerimi tekrar paylasirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.