Seyahat Sigortası ve Yanlış Bilinenler

Seyahat sigortası, seyahatiniz için edinebileceğiniz en önemli şeydir – nereye veya ne kadar süreyle gittiğiniz önemli değil, sigortanızı mutlaka yaptırın!

Kısa süre önce bir arkadaşımı sigorta yaptırmadığı için adeta yerden yere vururken seyahat sigortasının ne olduğu konusunda yanlış bilinen birçok şey olduğunu fark ettim. Uzun süredir seyahat sigortası konusunda bir yazı hazırlamamıştım ve bu konuyla ilgili şüphelere, sorulara ve yanlış bilinenlere değinmek istiyorum.

Ben bütün seyahatlarimde seyahat sigortası kullanıyorum. Günlük 2-3 TL gibi küçük bir ücretle ciddi bir güvence edinmiş oluyorsunuz; umarım bu güvenceyi kullanmaya hiç ihtiyacınız olmaz tabi, orası ayrı bir mesele. Aslında hepimiz ev sigortası, hayat sigortası, sağlık sigortası, araba sigortası gibi birçok sigorta yaptırıyoruz. Seyahat sigortasının da bunlardan pek bir farkı yok aslında.

Seyahat sigortası olmazsa olmaz bir gerçek ancak karışık bir konu olduğundan size bu konuyla ilgili genelde sorulan soruları ve cevaplarını sunacağım:

NOT: Seyahat sigortası konusunda uluslararası geçerliliği olan maddeler kısıtlıdır, bu nedenle sigortanızın sözleşmesini nelerin dahil olup olmadığı açısından incelemeyi unutmayın. Aşağıdaki sorular ve cevapları bazı sigorta sözleşmelerine göre değişebilmektedir! Sigorta koşulları ülkeden ülkeye, eyaletten eyalete, firmadan firmaya değişiklik gösterir. Bu nedenle ihtiyacınız olan her şeyi karşılayan bir sigorta için koşulları dikkatli incelemeniz gerekiyor – ama gözünüzde büyütmeyin, bir sürü iyi sigorta şirketi bulunuyor!

Seyahat sigortası da ne oluyor?

Kısaca, bir şeyler ters gittiğinde yardımınıza koşan bir sigorta türüdür. Aldığınız sigorta hizmetine bağlı olarak hava yolu şirketinde kaybolan valiziniz, yürüyüş sırasında çıkan bir aksilik, dalış yaparken kulak zarınıza zarar gelmesi, deniz aşırı ülkelerden kapabileceğiniz parazitler veya bir cenaze yüzünden seyahatinizi kısa kesip eve dönmeniz gerekmesi. Karıştırmayın; kendi şehrinizdeki sağlık sigortanız yerine kullanabileceğiniz, seyahat masraflarınızı karşılamak için kullanabileceğiniz bir açık çek veya pek de mantıklı olmayan işler yapmanız için bir belge değildir!

Seyahat sigortası yalnızca sağlık sigortası mıdır?

Hayır, çok daha fazlasıdır. Elbette ki ani hastalıklar veya kazara oluşan sakatlıklar için medikal bir kısmı içermektedir ancak seyahat iptali, eyşalarınızın kaybolması veya çalınması veya sağlık nedenleriyle acilen en yakın hastaneye kaldırılmanız gibi masrafları da karşılamaktadır.

Tamam ama yine de sağlık sigortası gibi değil mi? İstediğim zaman doktora gidebilir miyim?

Seyahat sigortanızı sağlık sigortası yerine kullanabileceğiniz bir şey olarak algılamamanız gerekiyor. Seyahat sigortası beklenmedik acil durumlar içindir. Bacağınızı mı kırdınız? Kulak zarınız mı delindi? Besin zehirlenmesi mi var? Seyahat sigortası sizi güvence altına alır. Check-up yaptırmak için hastaneye gitmek veya dişinizi altın kaplatmak istemeniz seyahat sigortasının kapsamadığı durumlardır. Kendi başınızasınız!

Daha önceden var olan bir hastalığımı tedavi ettirmek için kullanabilir miyim?

Birçok seyahat sigordası önceden var olan hastalıkları kapsamamaktadır. Yoldayken hastalanırsanız, evet, seyahat sigortası yanınızdadır. Ancak  uzun süredir devam eden veya kronik bir rahatsızlık nedeniyle veya sigortanızı almadan önce varlığı bilinen medikal bir durumla ilgili olarak hastaneye gidiyorsanız, üzgünüm, seyahat sigortası masraflarınızı karşılamayacaktır. Üstelik, bir seyahat sigortasını almışken ortaya çıkan bir hastalık devam ederse, ikinci seyahat sigortasını alırken bu hastalık “daha önceden var olan bir hastalık” olarak nitelendirilecektir.

 

Kredi kartım da kısmi bir güvence sağlıyor. Bu yetmez mi?

Kredi kartlarının en iyileri bile kısıtlı koruma sağlamaktadır. Bazıları kaybolan veya çalınan eşyalar için, medikal masraflar için veya seyahat iptali için (eğer biletinizi o kartı kullanarak aldıysanız) sizi güvence altına alabilir. Ancak acil olarak eve dönmeniz gerektiğinde veya farklı bir durum ortaya çıktığında kredi kartı sizi yüzüstü bırakacaktır (ayrıca, seyahate çıkmadan önce kredi kartı koşullarını gözden geçirip gerekli detayları aktive etmeniz gerekebilir). Üstelik, kredi kartları bazı durumlarda güvence sunsa da bunlar kısıtlıdır, kredi kartına güvenip yola çıkarsanız ödemek zorunda kalacağınız ekstra masraflar sizi şoke edebilir. İşin özeti şu: Kayıp veya çalınan eşyalar haricinde hiçbir şey için kredi kartına güvenmeyin, hatta onlar için bile güvenmeyin!

Bu sigorta tam olarak nasıl çalışıyor? Mesela doktora gösterebileceğim bir kart mı veriyorlar?

Eğer ciddi bir durum ortaya çıkar ve hastaneye yatmanız gerekir veya ülkenize acilen geri gönderilmek durumunda kalırsanız, siz (veya başka biri) acil durum destek ekibiyle irtibat kurarak ayarlamaların yapılmasını ve masrafların karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Diğer bütün durumlar için sigorta şirketinizden geri ödeme talep etmeniz gerekmektedir. Olay gerçekleştiğinde cebinizden ödersiniz, ardından gerekli evrak işleri tamamlanır ve sigorta şirketi size bu masrafları geri öder (yani herhangi bir kart göstermek gibi bir durum yok). Ancak bu masraflarla ilgili bütün evrakları saklamayı unutmayın, bütün polis tutanaklarını ve makbuzları saklamanız gerekiyor. Hiçbir şirket sizin sözünüz üzerine geri ödeme yapmaz.

Online yorumları okudum. Bütün firmaların kötü olduğu izlenimi var. Neden?

online-yorumlarBirçok insan kendi aldıkları sigortanın koşullarını okumuyor maalesef (hangimiz kullanım sözleşmelerini okuyoruz ki?). İnsanlar sadece satın alıyorlar ve kapağına bakarak varsayımlarda bulunuyorlar. Sonra bir şeyler ters gittiğinde bütün öfkeleriyle yaygara koparıyorlar ve genelde bu iş kötü bir online yorum yazmalarıyla sonuçlanıyor. Ki zaten internet ortamında pek azımız aldığı iyi bir hizmetle ilgili yorum yazıyoruz, internet genelde memnuniyetsizliğimizi belirtmek için kullandığımız bir mecra.

Sigorta şirketleriyle ilgili online yorumları pek ciddiye almayın derim. Ben her okuyuşumda içimden “koşulları dikkatli okusaydın” diye geçiriyorum. Elbette ki sigorta şirketlerinin savunuculuğunu yapmaya çalışmıyorum ancak elinizde hiçbir makbuz olmadan sigorta şirketine gidiyorsanız veya kaybettiğinizi iddia ettiğiniz şey konusunda hiçbir kanıtınız yoksa veya anlaşmanız dışındaki bir maddeden faydalanmak istiyorsanız mecburen red cevabı alacaksınızdır. Geri ödeme süreci pek de eğlenceli değil, kabul ediyorum. Bir çok evrak işi yapmanız gerekiyor, ancak her şeyiniz tamsa geri ödemenizi alıyorsunuz. Bu yorumları okuyarak sigortanın iyi bir fikir olmadığını düşünmeyin. Bunun tek bir anlamı var; insanlar anlaşmaları genelde okumuyor.

Sarhoş oldum ve bir yerimi incittim. Sigorta masrafları karşılar mı?

Muhtemelen karşılamaz. Eğer gerçekten aptalca bir şey yapıyorsanız (sarhoş olup olmamanız önemli değil) sigorta şirketleri bu durumu araştıracaktır, kendi kendinizi riskli bir duruma sokmanız sonucu oluşan durumlarda geri ödemeyi reddedebilirler. Elbette ki bütün seyahatiniz boyunca ayık kalmak gibi bir zorunluluğunuz yok ancak yolun ortasında tavuk taklidi yapmanın iyi bir fikir olduğunu düşünmeniz sigorta şirketini ikna etmeye yetmeyebilir.

Bu tür davranışlardan sakının, yeterli olacaktır.

 

Ben biraz yaşlıyım. Ne yapmalıyım?

saglik-sigortasi-turkiyeSigorta şirketleri yaşça büyük insanları güvence altına almayı pek sevmezler çünkü bu insanlar yüksek risk grubundadır ve bu insanların özellikle sağlık masraflarını karşılamak çok daha büyük bir sıkıntıdır. Elbette ki yaşça büyük insanların da rahatlıkla kullanabilecekler seyahat sigortaları var.

Ben seyahat etmeye başladığım günden beridir seyahat sigortası kullanıyorum ve hem bana, hem de arkadaşlarıma bir çok faydası olduğunu biliyorum. Seyahat sigortasının önemini yeterince vurgulamamın bir yolu yok!

Umarım hiçbir seyahatinizde sigortanızın sunduğu güvenceye başvurmak zorunda kalmazsınız ama ihtiyaç duyduğunuzda o sigortayı aldığınıza memnun olacaksınız. Kötü bir yorum veya “bana bir şey olmaz” gibi bir düşünceyle seyahat sigortasını göz ardı etmeyin. Seyahat sigortası beklenmedik olaylara karşı güvencedir.

Sorumluluk sahibi her insan gibi, hazırlıklı olun. Buna değer!

Summary
Yazı
Seyahat Sigortası ve Yanlış Bilinenler
Açıklama
Seyahat sigortası, seyahatiniz için edinebileceğiniz en önemli şeydir - nereye veya ne kadar süreyle gittiğiniz önemli değil, sigortanızı mutlaka yaptırın
Yazar
Etiketler

“Seyahat Sigortası ve Yanlış Bilinenler” için 2 cevap

  1. Eda diyor ki:

    Merhaba. Ben vizesiz bosna hersek’i gezmek istiyorum 1 hafta kadar fakat seyahat sağlık sigortası yaptırmazsam sınırda sıkıntı yaşar mıyım?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.