Seyahat İçin Sırt Çantası Seçme Rehberi

Sırt çantası kimileri için kısa süreli seyahatlerde pratik bir çözümken, kimileri seyahati ne kadar uzun olursa olsun her durumda sırt çantası kullanmaktan yanadır – ki onlar her durumda hafif seyahat etmeyi becerebilen gerçek gezginlerdir. Aslında evet, geziniz uzun sürecek bile olsa, mutlaka size uygun bir sırt çantası bulunur. Sırt çantası ise pratik bir seyahat ile eş anlamlıdır neredeyse. Özellikle de hafta sonlarını bile yurt dışı seyahatleri ile değerlendiren vizesiz gezginler için. Peki, sırt çantası seçmenin incelikleri nelerdir?

shutterstock_291283559

Amacınızı düşünün

İnsanlar nasıl çeşit çeşitse, beş parmağın beşi de bir değilse sırt çantaları da öyle. Hepsi farklı bir amaca hizmet ediyor. Bu nedenle öncelikle nerede kullanacağınızı düşünmelisiniz. Mesela, şehir ve kültür gezilerinizde farklı, hiking ve kamp yapacağınız gezilerinizde farklı sırt çantalarına ihtiyaç duyarsınız.

Hacim

Seyahatlerde neredeyse hepimizin ortak bir hatası var; gereğinden fazla eşya almak. Bu nedenle, bu hataya düşmemek için ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz litreden (sırt çantalarında hacim litre olarak ölçülüyor) en az 10 litre eksiğini almak daha mantıklı olacaktır. Bizim önerimizse küçük seyahatleriniz için 30-40 lt, 4-5 günlük gezileriniz için 60-70 lt, daha uzun seyahatleriniz içinse 70 lt’den fazla kapasiteli çantaları tercih etmeniz. Zaten seyahat etmeyi hayat tarzı haline getirdiğinizde bu miktar giderek azalacaktır. Çünkü yanınıza sadece olmazsa olmazlarınızı alarak anın tadını çıkarmaya odaklanacaksınız.

İç ve Dış Özellikler

-Öncelikle çantamızın boş ağırlığından başlayalım. Bazı çantalar ileri teknoloji ürünler kullanılarak yapılır ve bu nedenle hafiftirler ancak fiyatları da buna bağlı olarak daha yüksektir. Bütçenizi de düşünerek satın alacağınız çantanın ağırlığının max. 2-3 kg olması yararınıza.

-Seçeceğiniz çantanın su geçirmez ve kolayca yırtılıp, kesilemeyen bir kumaştan olması sizin için çok büyük bir artı olacaktır.

-Askı ve fermuarlar sırt çantasında dikkat etmeniz gereken en önemli özelliklerden. Çantanızın askılarının kolayca kırılmaması ve konforlu olması, fermuarlarının kaliteli metaldan yapılması gerekiyor. Çantanızı seçerken fermuarları hızlıca ve yavaşça kapatıp açıp, takılıp takılmadığına, fermuar dişlerinin birbirinden kolayca ayrılmadığına dikkat etmelisiniz. Ayrıca sırt çantanızın üzerindeki askı tokaları da sağlam malzemeden yapılmış olmalı, bu tokalar çantanızın içindeki baskının dengelenmesine ve dikişlerinin atmamasına yardımcı olur.

-Çoğumuz çantayı omuzlarımızın taşıdığını sanarız ancak asıl yükü belimiz taşır. Bu nedenle çantanızın bel kemerleri rahat olmalı ve belinize tam oturmalı.

-Çantanızın sırtınızla uyumu karpuzla peynir, tahinle pekmez, Zeki Alasya’yla Metin Akpınar gibi olmalı. Çantanızın uzunluğunu boyunuza göre seçmelisiniz, çanta ne kadar kaliteli olursa olsun vücudunuzla uyuşmuyorsa o kesinlikle sizin için doğru çanta değildir. Çantanın bele bağlanan tokaları kalçalarınızın hemen üstünde durmalı, çanta belinize, kalçanıza tam olarak oturmalı. Ayrıca askıları, bantları ayarlanabilir bir çanta tercih ederseniz çantayı vücudunuz için ergonomik hale getirebilirsiniz.

Fonsiyonellik

Çantanız sadece üstten fermuarlı olmamalı, ortasından da açılabilen çantalar var bu sayede eşyalarınızı alırken daha rahat etmiş olursunuz. Altta gizli yağmurluğu olan çantaları tercih ederseniz yağmurda ıslanınca X2 ağırlaşmış bir yük taşımaktan kurtulmuş olursunuz. Yan cepleri bol olan çantaları tercih ederseniz de su mataranızı, ıvır zıvırlarını koyabilecek ekstra yere sahip olursunuz. Ayrıca sırt çantalarının tekerleklileri bile var artık, biraz elimde biraz sırtımda taşıyayım diyorsanız, sizin için en iyi seçenek.

Bütçe

Eğer ki sık sık seyahate çıkıyorsanız “En iyisini seçeyim beni yıllarca götürsün çantaları” tam sizlik. Ama arada sırada, nadir seyahat edenlerdenseniz, en kalitelisini seçmek yerine daha orta hallice bir çanta alıp, bütçenizi farklı şeyler için kullanabilirsiniz. Ancak kesinlikle ucuza almaya çalışırken kalitesiz çantalar tercih etmeyin, yoksa seyahatiniz sırasında kopan, yırtılan bir çanta sizin için daha pahalıya mal olabilir.

Summary
Yazı
Seyahat İçin Sırt Çantası Seçme Rehberi
Açıklama
Sırt çantası kimileri için kısa süreli seyahatlerde pratik bir çözümken, kimileri seyahati ne kadar uzun olursa olsun her durumda sırt çantası kullanmaktan yanadır - ki onlar her durumda hafif seyahat etmeyi becerebilen gerçek gezginlerdir.
Yazar
Etiketler

“Seyahat İçin Sırt Çantası Seçme Rehberi” için 2 cevap

  1. Murat Yılmaz diyor ki:

    Marka ve fiyat konusunda da yardımcı olabilir misiniz?

    • admin diyor ki:

      Merhabalar Murat Bey, marka odaklı önerimiz malesef yoktur. Ama fikirlerinizi aykut(at)vizesizgeziyorum.com’a iletirseniz elimizden geldiğince yardımcı olmak isterim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.