Seyahat Etmek Bize Neden İyi Gelir?

Seyahat deyince kimimizin aklına bütün bir yılın yorgunluğunu attığı, kimimizin sırt çantasını kapıp kalbinin götürdüğü yere gittiği, kimimizin keşfetmenin doyumsuzluğuna vardığı anlar gelir. Kimileri de “Çok gezesim var ama üşeniyorum”culardandır. Eğer siz de ilk gruptansanız, ki zaten bu yazıyı okuyor oluşunuz bile oraya dahil olduğunuzun bir göstergesi, bu doğru kararın size neler katacağını bilmek en doğal hakkınız. Eğer elinizde imkanınız, zamanınız, harcayacak enerjiniz varsa bir dakika bile durmayın, koyulun yola!

 

Kültür X Kültür X Kültür X …

kültür-turizm-tatil-vizesiz

Seyahatin size katacağı şey tam olarak da başlığımızdaki gibi; öncelikle sahip olduğunuz kültürel birikiminizi düşünün, sonra da bunu gördüğünüz, gezdiğiniz, zaman geçirdiğiniz her yer için tekrar, tekrar ve tekrar çarpın. İşte her çıktığınız seyahatte, sahip olduğunuz kültürünüz bu şekilde artarak devam edecek. Tarihi bir yeri, sokağı, müzeyi, anıtı yakından görebilmek, tarihin onun üzerinde bıraktığı izlere dokunabilmek, ruhunu hissedebilmek şüphesiz ki seyahat etmenin size katacağı en güzel deneyimlerden biri. Ya da belki de gittiğiniz ülkenin vatandaşlarına, kültürüne karşı önyargılısınızdır ancak yakından gözlemleme şansı bulduğunuzda bu önyargınız yıkılacaktır. Alışık olmadığınız, size uzak gelen lezzetleri deneyip hayran kalacaksınızdır belki de. Neden olmasın ki, ne de olsa hiçbir şey dışardan göründüğü gibi değil. Özetle, seyahate çıkmışken hem kültürünüzü geliştirmiş hem de bakış açınızı genişletmiş olacaksınız.

 

Huzur…

huzur-tatil-vizesiz

İçimiz daraldığında, bunaldığımızda kendimizden en çok duyduğumuz cümledir, “Başımı alıp gidesim var”, hani sosyal ağlarda okuduğumuz en büyük klişelerden biridir, “Bakkala diye çıkıp, buralardan kaybolasım var” ya da en eskisi, en güzeli atalarımızın dediği gibi “Tebdili mekanda ferahlık vardır.” Gerçekten de öyle değil mi, en basitinden evde sıkıldığımızda, dışarı çıkıp hava almak bile kendimizi daha iyi hissettirmiyor mu? Siz bir de seyahate çıktığınızı hayal edin, nasıl büyük bir huzur! Bütün dertlerinizi, tasalarınızı, sıkıntılarınızı düşünmeden geçirdiğiniz birkaç gün ya da hafta, kulağa ne hoş geliyor dimi? Geri döndüğünüzde tekrardan aynı zorluklarla uğraşacaksınız, tabii ki bu sonsuz bir kaçış değil bu ancak emin olun ki, zorluklarla uğraşabilecek daha çok enerjiye, daha çok güçe, daha iyi bir psikolojiye sahip olacaksınız. E biz hep derdinize, sıkıntınıza derman olur dedik; bu sadece sıkıntılı olanlar gitsin mi demek? Kesinlikle değil, halinizden memnunsanız, keyfinize keyif, neşenize neşe, enerjinize enerji katmak için çıkın, her türlü çıkın!

 

Sosyallik

sosyallik-tatil-vizesiz

Seyahate çıkıp sosyalleşmemek mümkün değil. Sizin gibi, dünyanın pek çok farklı ülkesinden gelmiş, bambaşka insanlarla, çok büyük bir paydada buluşuyorsunuz, seyahate çıktığınız yerde. Onları ve kültürlerini tanıma, çevrenizi genişletme fırsatına sahipsiniz. Neden değerlendirmeyesiniz ki? Belki de ömrünüz boyunca devam edecek arkadaşlıklar hatta dostluklar kuracaksınız, hiç ama hiç olmaz demeyin. Nelere olmaz dedik de oldu yahu, öyle değil mi? Monotonlaşmış, sizi bunaltmaya ve sıkmaya başlamış hayatınızı zevkli hale getirmek için şüphesiz ki en iyi seçeneklerden biri seyahate çıkmak. Gittiğiniz yerde daha önce hiç denemediğiniz aktivitelere katılabilecek, yeni tecrübeler edinebilecek, gördüğünüz her şehrin kendine özgü havasını koklayabilecek, tanıdığınız her insandan yeni bir şeyler katabileceksiniz kendinize. Unutmayın ki, vakit geçirdiğiniz her insan kazanç sizin için.

 

Paylaşım

paylasim-tatil-vizesiz

Paylaşmayı seven bir toplumuz, hatta en güzel özelliklerimizden birisi bizce. Üzüntülerimizi, dertlerimizi paylaşırız, azalsın diye; sevinçlerimizi, mutluluklarımızı da paylaşırız ki artsın diye. Seyahatte hayatınızın bir parçası değil mi? İster arkadaşlarınızla, ister eşinizle, ister çocuklarınızla, ister tek başınıza –seyahatinizde mutlaka sosyalleşecek, yol arkadaşları edineceksinizdir- ya da aklınıza gelen başka biriyle çıkın; yanınızda her kim varsa onunla olan bağlarınızın güçleneceği su götürmez bir gerçek. Birlikte geçirmiş olduğunuz zamanları arttırmış olacaksanız, yeni anılara, yeni fotoğraflara sahip olacaksınız, bağlarınızın gücüne güç katacaksınız, ortak özelliklerinizin daha da farkına varacaksınız, belki de daha önce hiç keşfedemediğiniz yanlarınızı keşfedeceksiniz ya da karşılaştığınız zorluklarla birlikte başa çıkacaksınız. Yeri gelecek aynı sandviçi ısıracaksınız, yeri gelecek otobüse yetişmeye çalışırken yorulmuş seyahat arkadaşınızın sırt çantasını taşıyacaksınız, yeri gelecek omuzlarınızla birbirinize yastık olacaksınız… Uzun lafın kısası, seyahat etmenin size kattığı pozitif enerjiyle, ilişkilerinizi sağlamlaştıracak, paylaşmanın tadına varacaksınız!

Summary
Yazı
Seyahat Etmek Bize Neden İyi Gelir?
Açıklama
Seyahat deyince kimimizin aklına bütün bir yılın yorgunluğunu attığı, kimimizin sırt çantasını kapıp kalbinin götürdüğü yere gittiği, kimimizin keşfetmenin doyumsuzluğuna vardığı anlar gelir.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.