Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna aşık olacağınız Balkan şehirlerinden biri. Hem dağları, tepeleri, tarihi, sanatı hem de insanlarının sıcaklığı ve misafirperverliği sayesinde. Birçok kaynakta bulacağınız kesinlikle görülmesi gerekenlerin aksine, atlamamınız gereken bir beşli sunuyoruz.

1) Zlatna Ribica

zlatna_ribica
Zlatna Ribica (adres: Kaptol 5) birçoğunuzun favori kafe/barı olabilecek nitelikte. Büyükannelerinizin o tıkış tıkış eşya dolu evlerindeki ama rahat koltuklarında oturduğunuz anları hatırlatacak derecede kendinizi ait hissedebilirsiniz. Duvarlarda, sağda solda asılı “şeyleri” incelemeniz günlerinizi hatta haftalarınızı alabilir.

2) Kino Bosna

KinoBosna
Geleneksel Boşnak rakısını ve uluslararası birçok kokteyli tatmak için mutlaka uğramanız gereken bir bar Kino Bosna (adres: Alipašina 19) Bir çeşit “leş bar” olarak da tarif edebiliriz burasını. Saraybosnalı gençler nereye takılıyor diye merak ediyorsanız, mutlaka uğramanız gerek. Unutmadan! 25 yaş üstü iseniz ortamdaki en yaşlı insan olabilirsiniz 🙂
3) Cevapi için Zeljo

zeljo
Saraybosna’ya gitmişken cevapi yememek olmaz. Her köşe başında bir cevapi satan yer bulabilirsiniz. Fakat ismini futbol takımından alan Zeljo’da mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Cevapinin lezzeti bizim Tekirdağ köftesine çok yakın. Yanında soğan ve ayvar denilen bir tür biber ezmesi meze ile servis ediliyor.

4) Umut Tüneli

Saraybosna’ya, şehrin 1992-1995 arasında uzun süre kuşatma altında kaldığından ve büyük bir savaş geçirdiğinden habersiz gitmediğinizi sanıyoruz. Şehrin birçok yerinde ve binalarında görmeden gelemeyeceğiniz hasarlar ve kurşun delikleri hala daha korunuyor.

Dikkatlerinizi savaşın zalim kalıntılarına çeken ve cesaretin simgesi haline gelen bir geçit Umut Tüneli. İnsanları, yiyecekleri, gelen insani yardımları ve savaş malzemelerini taşınmak için gizlice kazılan 800 metrelik bir tünel. Geçit, savaş sırasında Birleşmiş Milletler’in kontrolinde olan Saraybosna Havalimanı’na kadar uzanıyor. Tünelin kuzey girişindeki ev, 1996 yılından müzeye dönüştürüldü.
5) Srebrenica Galeri 11/07/95

Srebrenica

Bosna Savaşı sırasında Srebrenica, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana en korkunç kitle cinayetlerinden birine sahne oldu. 8000’den fazla Bosnalı erkek yetişkin ve çocuk Sırp askerleri tarafından öldürüldü, 20000’den fazla sivil ise bölgeden sürüldü.

Galeride Yugoslavya’nın ceza mahkemesi tarafından gerçekleştirilen soykırım fotoğraflarla ve videolarla anlatılıyor. Rehberli tur almanızı tavsiye ederiz. Serginin sonunda ise kesinlikle izlemeye değer 30 dakikalık bir video var.

Summary
Yazı
Saraybosna Gezilecek Yerler
Açıklama
Saraybosna aşık olacağınız Balkan şehirlerinden biri. Hem dağları, tepeleri, tarihi, sanatı hem de insanlarının sıcaklığı ve misafirperverliği sayesinde.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.