Samoa-Deniz, Kum, Güneş, Tarih, Zaman Aralığı

Bir ressamın çizdiği en güzel resim niteliğinde doğa harikaları olan ve geçmişini en değerli hazine gibi koruyan bir ülkeyle tanışmak, gezip görmek istersiniz eminiz ki. Deniz, kum, güneş ve tarihin buluştuğu bu tropikal ülke batıda. Yok yok doğuya geçti, pardon yeniden batıya geçmiş. Evet, şaka yapmıyoruz. Siyasi ve ticari nedenlerden dolayı, kendini arada bir zaman aralığı değiştirmek zorunda hisseden Samoa, Avustralya’nın doğusunda Amerika’nın ise batısında kalıyor. Ve evet, zaman aralığına ve saatlerine göre yeni güne ilk uyanan ülkelerden bir tanesi Samoa oluyor.

Yüzyıllar önce Güneybatı Asya göçmenlerine ev sahipliği yapan ada topluluğu için her şey, Avrupalıların bu toprakları keşfetmesiyle değişmiş. Daha sonra İngiltere işgaline karşı gelecek gücü olmayan Samoa, sömürge bir ülke halini almış. 1962 yılında kuruluşunu ilan eden Samoa bugün, tarihi ve doğayı bir arada görmek isteyenler için eşsiz cennetlerden biri.

Gidelim de nasıl gidelim?

Dünya haritasının en köşesinde bulunan ve çok bilinmeyen ülkelerden biri olan Samoa’ya ülkemizden direkt uçuş bulunmuyor. Ülkeye gidebilmeniz için en az iki aktarma yapmanız şart. Bunun yanında 22-25 saat arası bir yolculuğu da göze almanız gerekiyor. Söylememize gerek olmasa da yine belirtmek isteriz; dünyanın diğer ucuna gitmek normal şartlarda biraz pahalıya mal oluyor. Ama Malaysia Airlines ve Virgin Australia sayesinde yolculuğunuzu %70- %80 oranında bir karla yapmanız da mümkün ki bu hiç küçümsenecek bir fark değil.

Nereleri gezelim?

Samoa’nın sahip olduğu doğanın keyfine karış karış varmak isteyeceğinizden hiç şüphemiz yok. Ama deniz tatilinizi kültürel bir tatille birleştirmeniz bu topraklarda imkansız değil. Samoa’da bu fırsatı size sunan ve mutlaka gezmeniz gereken şehir Apia. Apia aynı zamanda ülkenin en önemli şehri ve başkenti.

shutterstock_192809507Apia’da gezilecek yerler

Güney Pasifik’in cennet ülkelerinden biri olan Samoa’da ülkeyi daha iyi tanımanız için gezebileceğiniz müzeler ve tabii ki eşsiz doğa harikaları bulunuyor. İşte, hayatınızdaki bütün sorunlara gülerek bakmanızı sağlayabilecek cennet şehirde mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Immaculate Conception of Mary Cathedral
 • Robert Louis Stevenson Museum
 • Papaseea Sliding Rock
 • Samoa Cultural Village
 • Tafa Tafa Beach
 • Papapapaitai Falls
 • Lefaga Beach
 • EFKS Museum
 • The Vanaya Taule’alo Gallery

Ne yiyip içelim?

Bir ada ülkesi olduğundan deniz ürünlerini mutfağında bol bol kullanan Samoa, yemeklerini özellikle Hindistan ceviziyle soslamayı çok seviyor. Bunun yanında tavuk eti de tüketen ülke, doğal şartlar altında üretilen sebze ve meyveler sayesinde eşsiz tatları önünüze sunabiliyor. Umu adı verilen fırınlarında pişirilen yerel yemekleri mutlaka denemeniz gerekirken bu tatlara ulaşabileceğiniz tatlar arasında Bistro Tatau ve Porotofino Restaurant bulunuyor.

Nerede eğlenelim?

Apia’nın eğlenceli bir şehir olduğunu söylememiz mümkün. Doğa yürüyüşlerine katılabileceğiniz gibi Palolo Deep Marine Reserve’de de eşsiz bir dalış deneyimi yaşayabilirsiniz. Gece hayatının tadına bir de Samoa’da bakmak istiyorsanız Ace of Clubs, Club X, Y Not? Bar ve Sheeshas Boutique Bar tercih edebileceğiniz ve eğlenceli saatler geçirebileceğiniz mekanlar arasında.

Nerede konaklayalım?

Ülkenin başkenti Apia, konaklama için size geniş fiyat aralığı sunuyor. Bu şehirde 1000 TL üzeri bir otel bulabileceğiniz gibi iki haneli bir bütçeyle de kalacak bir yer bulabilirsiniz. Eğer okyanusu gören mükemmel bir manzarada konaklamak isterseniz, seçiminizi Galusina Village Resort, Litia Sini Beach Resort ya da Sheraton Samoa Aggie Grey’s Resort’tan yana kullanabilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?
Samoa’dan dönerken hem kendiniz hem de sevdikleriniz için eliniz boş dönmek istemiyorsanız yerli halkın yaptığı el sanatlarına ve el işlerine mutlaka bir göz atmalısınız. Old Apia Market, bunun için en uygun mekanlardan biri. Aynı zamanda burada taptaze meyve ve sebzelere de ulaşabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Ülkede pazar günleri alkol satışı yapılmıyor. Eğer alkol almak istiyorsanız kaldığınız otele gitmeniz gerekiyor, çünkü pazar günleri sadece oteller alkol satışı yapabiliyor.
 • Samoa’da demiryolu bulunmuyor. Bu yüzden gideceğiniz yere karayoluyla gitmeniz gerekecek.
 • Gittiğiniz restoranda bahşiş bırakmanız tuhaf bakışlara maruz kalmanıza neden olabilir. Bu bakışmanın hiç yaşanmaması için bahşiş bırakmayabilirsiniz; Samoa’da bahşiş uygulaması yok.
 • Ekim ve nisan arası, ülkede yağışlı ve serin geçiyor. Bu nedenle tatil planınızı bu aylar dışında yapmanız unutulmaz bir gezinin kapılarını size açabilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Apia
Konuşulan Diller: Samoaca, İngilizce
Para Birimi: Tala
Saat Farkı: +10
Telefon Kodu: +685

Summary
Yazı
Samoa - Deniz, Kum, Güneş, Tarih, Zaman Aralığı
Açıklama
Bir ressamın çizdiği en güzel resim niteliğinde doğa harikaları olan ve geçmişini en değerli hazine gibi koruyan bir ülkeyle tanışmak, gezip görmek istersiniz eminiz ki.
Yazar
Etiketler

“Samoa-Deniz, Kum, Güneş, Tarih, Zaman Aralığı” için bir cevap

 1. Name diyor ki:

  Nasil gidebilirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.