Saint Vincent-Adalardan Oluşan Ülke

Karayipler’in orta yerinde birçok adanın oluşturduğu bir ülke Saint Vincent ve Grenadinler Adaları. En büyük ada Saint Vincent iken, diğer küçük ada toplulukları Grenadinler diye anılıyor.

Diğer tüm Karayip ülkeleri gibi, Avrupa’nın büyük ülkeleri bu ülkeye de el değdirmiş. 1789 yılında resmi olarak İngiltere’ye verilen Saint Vincent ve Grenadinler Adaları, bağımsızlığını ancak yüzyıllar sonra, 1979 yılında, kazanabilmiş. Karayipler’e, deniz, kum, güneşe ve eğlenceli ada hayatına hazırsanız Saint Vincent ve Grenadinler sizi bekliyor!

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları-1

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidilebilen, adalardan oluşan ülkeye gitmek yolculuk açısından pek de kolay sayılmaz. Ülkenin başkenti Kingstown’a ulaşabilmeniz için iki ya da üç aktarma yapmalısınız. İlk aktarmalar genellikle Londra üzerinden havaalanı değiştirilerek yapılıyor. Bu konuyu İngiltere’ye belirtip geçiş vizesi almanız şart.

Nereleri gezelim?

Ülkenin her adası ayrı bir doğa harikası, bu adaların hepsini gezemeseniz bile, bir helikopter turuna çıkmanızı öneririz. Eğer yerlilerin kültürünü yakından tanımak, doğayla olduğu kadar tarihle de haşır neşir olmak istiyorsanız Saint Vincent ve Grenadinler’e başkentlik yapan Kingstown’a gitmenizi öneririz.

  • Kingstown’da gezilecek yerler

Doğa harikalarıyla dolu, huzur bulacağınız bir şehir Kingstown. Adanın kültürünü tanımak için de bire bir.  İşte, maviyle yeşilin buluştuğu şehir Kingstown’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

  • George’s Cathedral
  • Mary’s Cathedral of the Assumption
  • Kingstown Methodist Church
  • Fort Charlotte
  • Botanical Gardens
  • Rawacou Recreation Park
  • Market Square

Ne yiyip içelim?

Saint Vincent ve Granadinler Adaları, diğer Karayip adaları gibi deniz ürünleri ve tropikal meyvelerden oluşan bir mutfak sunuyor. Taze toplanan ve daha önce denememiş olma ihtimalinizin olduğu deniz ürünlerini mutlaka tatmanızı öneririz. Muz, ülkede en çok üretilen meyve olduğu için ülkenin mutfağında da ayrı yeri var; sofrada kızartılmış muz görürseniz şaşırmayın. Hairoun, acı limon ve siyah şarap ülkede denemeniz gereken içeceklerden. Yerel lezzetleri, ada halkının sağladığı sıcak atmosfer içerisinde deneyimleyebileceğiniz restoranlar arasında ise Basil’s Ocean Side Restaurant, Black Pearl ve High Tide var.

Nerede eğlenelim?

Ülkede çok eğlenebileceğinizi söylemek mümkün. Gerek gece hayatı, gerek karnavalları, gerekse doğanın size vermiş olduğu imkanlar sayesinde hiç sıkılmayacaksınız. Eğer tatil planlarınızı temmuz ayına yaparsanız ülkenin meşhur festivali Carnival de Vincy Mas’i kesinlikle kaçırmamanızı öneririz. Kingstown’un renkli ve eğlenceli gece hayatının tadına bakmak isterseniz Bush Pub, daha sakin bir gece geçirmek isterseniz de Flow Wine Bar sizi bekliyor. Dalış, doğa turları gibi aktiviteler de eğlenceli ve verimli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Nerede konaklayalım?

Kingstown’da lüks otellerde bile çok uygun fiyatlara konaklayabilmeniz mümkün. Haddon Hotel, The Cobblestone Inn ve Grenadine House tercih edebileceğiniz oteller arasında. Oteller dışında konuk evleri ya da kiralayabileceğiniz evler, odalar da bütçenize uygun bir tatil geçirmenizde size yardımcı olabilir.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ülkenin başkenti Kingstown’ın pazar alanları, yerliler tarafından el emeğiyle üretilen hediyelik eşyaları sizlere sunuyor. Bunun dışında, bu pazar alanlarında taze sebze ve hiç tatmadığınız tropikal meyvelerle karşılaşmanız da olası.

Saint Vincent ve Grenadinler Adaları-4

Bunları unutmayın!

  • Saint Vincent ve Grenadinler Adaları volkanik yerleşim birimleridir bunun yanında kasırgalar da sıklıkla görülür.
  • Temmuz ve ekim ayları kasırga dönemi olarak adlandırılır. Ülkeyi ziyaret etmek için en uygun aylar ise ocak, şubat ve mart aylarıdır.

Önemli Bilgiler

Başkent: Kingstown

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip Doları

Saat Farkı:-7

Telefon Kodu: +1-784

 

Summary
Yazı
Saint Vincent-Adalardan Oluşan Ülke
Açıklama
Karayipler'e, deniz, kum, güneşe ve eğlenceli ada hayatına hazırsanız Saint Vincent ve Grenadinler sizi bekliyor!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.