Saint Kitts ve Nevis Adaları-Minik Ama Önemli

Bazen yaşadığımız yerin ne kadar büyük ya da küçük olduğunun bir önemi olmaz. Orayı önemli kılan yaşanılanlar ve hiçbir etkiye maruz kalmadan var olan şeylerdir. Amerika’nın en küçük bağımsız devletlerinden biri olan Saint Kitts ve Nevis Adaları, bahsettiğimiz şeyin odak noktasında olan ülkelerden biri.

Cristopher Colombus’un adayı keşfinden sonra, İngiliz ve Fransız kolonilerinin göçüyle birlikte, ilk yerleşim görülen adalardan Saint Kitts ve Nevis Adaları. İngiltere’nin işgalinin ardından ülkenin sömürgesi haline gelen, iki adadan oluşan devlet, bağımsızlığını 1983 yılında kazanmış. Doğallıktan huzur bulanlardansanız istikametiniz belli; Saint Kitts ve Nevis Adaları!

Saint-Kitts-Nevis-Adalari1

Gidelim de nasıl gidelim?

Karayipler’de bulunan Saint Kitts ve Nevis Adaları’na direkt uçuş, tahmin ettiğiniz üzere, bulunmuyor. Ülke ulaşmak için iki ya da üç aktarma yapmanız gerekli. Paris, Londra, Munih, Frankfurt gibi büyük Avrupa şehirleri çıkacağınız yolculukta ilk duraklarınızdan oluyor. Buradan Saint Martin, Miami ya da Antigua’ya uçuyor, toplamda yaklaşık 13 saat süren yolculuktan sonra, son durağınız olan adalara ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Karayipler’deki ülkeye ulaşmak hem maddi hem de manevi olarak biraz zor oluyor anlayacağınız. Ama çektikleriniz gördüklerinize değiyor.

Nereleri gezelim?

Bu kadar yol gittikten ve bu kadar masraf yaptıktan sonra, ülkede iki gün kalıp döneceğinizi düşünmüyoruz açıkçası. Zaten küçük bir ülke olan Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda gezebildiğiniz kadar gezmenizi öneririz. İki ada arasında 3 km. gibi kısa bir mesafenin olması adalar arasında da geçişinizi kolaylaştırıyor. Eğer mükemmel kumsallar eşliğinde sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız tercihiniz Nevis Adası’nda bulunan Charlestown olabilir. “Ben hem deniz, kum ve güneşin hem de tarihin tadına bakmak istiyorum.’’ diyenlerdenseniz, ki size sonuna kadar hak veriyoruz, gitmeniz gereken yer Saint Kitts Adası’nda bulunan ve ülkeye başkentlik yapan Baseterre.

 • Basseterre’de gezilecek yerler

Bulunduğu konum nedeniyle tarihte önemli bir yer edinen, doğal güzelliklerin buluştuğu bir şehir Bassettere. Bu şehirde kendinizi okyanusun serin sularına bırakabilir, sokaklarında kaostan uzak sakin ve mutlu bir şekilde yaşayabilirsiniz. Yine de fazla bir şey beklememekte yarar var. Burada olma nedeniniz öncelikle yaz tatili olmalı. İşte, Saint Kitts ve Nevis Adaları’nın başkenti Basseterre’de mutlaka görmeniz gereken yerler:

 

 • National Museum
 • Immaculate Conception Co-Cathedral Catholic Church
 • Cockleshell Beach
 • Berkeley Memorial
 • Clay Villa Plantation House & Gardens
 • Independence Square
 • Christopher Heritage Society

Saint-Kitts-Nevis-Adalari2

Ne yiyip içelim?

Karayip Mutfağı esintilerini Saint Kitts ve Nevis Adaları’nda da hissetmek mümkün. Deniz mahsulleri, tropik meyveler ve pirincin mutfaktaki yeri çok ayrı. Ada mutfağı, damak tadınıza hitap etmezse endişelenmeyin. Hindistan, Meksika ve İtalya gibi ülkelerin mutfaklarını da Basseterre’de bulmanız mümkün. Leziz mekanlarla donatılmış bu şehirde gidebileceğiniz alternatifler çok. Shipwreck Beach Bar & Grill, Palms Court Garden & Restaurant, Stone Walls, The Pavilion ve Marshall’s uğrayabileceğiniz restoranlar arasında.

Nerede eğlenelim?

Çoğu ada ülkesi gibi Saint Kitts ve Nevis Adaları’da eğlenmeyi biliyor. Müzik ve dansla hayat bulan ülkede özellikle, yaz aylarında festivaller oluyor. Eğer tatil planlarınızı bu aylar içerisinde yaparsanız St. Kitts Music Festival, Culturama ve Carnival’ı kaçırmamanızı öneririz. Bunun yanında Basseterre’de dalış yapabilir, doğal yaşam turlarına çıkabilir, safari yapabilirsiniz. Şehrin eğlencesini bir mekan eşliğinde kanıtlamak isterseniz Mongoose Beach Bar önereceğimiz bir nokta.

Nerede konaklayalım?

Basseterre’de konaklama fiyatları çok pahalı değil. Otel tercih edebileceğiniz gibi konuk evleri ve pansiyonları da tercih etmekten korkmayın; gerçekten sizi memnun edebilecek hizmeti çok uygun fiyata veriyorlar. Otel olarak Bird Rock Beach Hotel ya da Island Paradise Beach Village’ı; konuk evi olarak ise Blue Mont Farm’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Basseterre’de hediyelik eşya denilince akla hemen mücevherler geliyor. Şehirde bulunan dükkanlardan zevkinize uygun takıları bulmanız hiç zor değil. Bunların yanında, yerli halkın sattığı, yerel tatlar taşıyan hediyelik eşyalar da hiç fena sayılmaz.

Saint-Kitts-Nevis-Adalari3

Bunları unutmayın!

 • Ülkede kasırgalar görülebiliyor.
 • Eylül ve kasım aylarında bol yağışlı olan Saint Kitts ve Nevis Adaları’na şubat ya da mart aylarında gidebilirsiniz.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Basseterre

Konuşulan Diller: İngilizce

Para Birimi: Doğu Karayip Doları

Saat Farkı: -7

Telefon Kodu: +1-869

 

Summary
Yazı
Saint Kitts ve Nevis Adaları-Minik Ama Önemli
Açıklama
Amerika’nın en küçük bağımsız devletlerinden biri olan Saint Kitts ve Nevis Adaları, bahsettiğimiz şeyin odak noktasında olan ülkelerden biri.
Yazar
Etiketler

“Saint Kitts ve Nevis Adaları-Minik Ama Önemli” için bir cevap

 1. Tülin SAAT diyor ki:

  Merhabalar,
  Aktarma esnasında gittiğiniz havalimanlarında vize problemi oluyor mu?

  Teşekkürler,
  Tülin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.