Ruanda-Günümüzden Çok Geride

Birçoğumuzun laf arasında duyduğu bir cümledir “Daha ateşi bulmayan kabileler bile varmış.’’ cümlesi. Belki bu kadar geride değil ama yine de günümüz şartlarından çok uzak şartlarda yaşayan ve dünyanın keşfetmiş olduğu bir ülke var. O ülke, Afrika kıtasında bulunan ve denize kıyısı olmayan Ruanda.

İlk olarak Twalar adında bir halkın yerleşim yeri olduğu düşünülen Ruanda’nın devlet oluşu 13. yüzyıla kadar dayanıyor. Ruanda Krallığı adında kurulan bu ülke o zamanlardan günümüze gelmiş. Savaşlar, işgaller göz önüne alınınca gelmesi kolay olmamış elbet. Almanya’nın işgalinin ardından, 1. Dünya Savaşı’yla ülke Belçika’nın da işgaline uğramış. 1962 yılında bağımsızlığını kazanan ülkenin çilesi bununla da bitmemiş ve başından birçok iç savaş hatta katliam geçmiş. Dünyada bulunması zor canlı türlerine ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Ruanda’yı da tatil planınıza almaya ne dersiniz? İlginç bir tecrübe olacağı kesin!

Gidelim de nasıl gidelim?

Gitmeden önce, vize için internet üzerinden başvuru yapmanız gereken Ruanda’ya ulaşım son derece kolay. Ülkenin başkenti Kigali’ye Türk Hava Yolları’nın ve Rwandair’ın direkt uçuşları var. 6 saat 35 dakikalık bir yolculuktan sonra Ruanda’ya varabilirsiniz. Rwandair’ın bilet fiyatları Türk Hava Yolları’ndan daha uygun fiyata olsa da, biletinizi kampanya dönemlerine denk getirip daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Ayrıca, ülkenin başkenti Kigali’ye aktarmalı uçarak da ulaşabilirsiniz. Aktarmalı biletiniz daha ucuza gelse de Ruanda ya da ulaşımınız 8 hatta 10 saat bile sürebilir.

Nereleri gezelim?

Doğal yaşama şahit olacağınız Ruanda’nın en canlı olduğu ve ülkede mutlaka gezmeniz gereken şehir, hiç kuşkusuz ki başkent Kigali. Burada doğayla olduğu kadar yerli halkla da birlikte olma ve onların hayatlarına dokunma şansını yakalayacaksınız. Dünyada zor bulunan dağ gorilleri, bin bir çeşit bitki türü ve doğada yaşayan binlerce hayvan… Hazırsanız Kigali sizi bekliyor.

ruanda (4)Kigali’de gezilecek yerler

Doğal yaşam ve doğadan kopmayan insanlarla karşılaşacağınız Kigali’de çok modern ve çok zengin hayatlarla iç içe olacağınızı düşünmeyin. Ruanda, Afrika’nın en yoksul ülkelerinden birisi. Sokaklarda kerpiçten yapılma gecekondular ve çıplak ayaklı çocuklar var… Öyle ki, halkın hemen hemen yarısının evinde, bırakın televizyon ve bilgisayarı, radyo bile yok. Farklı bir ülkenin dışında, farklı bir dünyayla da tanışacağınız Kigali’de mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Kigali Memorial Centre
 • Akagera National Park
 • Ivuka Arts Centre
 • Nyamata Chuch
 • Ntarama Church
 • Inema Art Center
 • Muslim Quarter
 • Kandt House Natural History Museum

Ne yiyip içelim?

Ekvatora yakın bir ülke olan Ruanda’da yetişen meyveler, mutfakta da yerini alıyor. Özellikle melange ve muz sıklıkla kullanılıyor. Ruandalılar, muzu kızartılmış olarak yiyor. Bunların yanında keçi eti, balık ve tavuk tüketilen et türlerinden. Brochettes ülkede mutlaka tatmanız gereken bir tat olarak karşınıza çıkıyor. Ayrıca bralirwa da tadına bakmanız gereken bir içecek. Kigali’de bulunan Africa Bite yerel lezzetleri tatmanız için ise çok uygun bir mekan. Yerel tatlar damak tadınıza uygun değilse de merak etmeyin, Kigali’de İtalyan Mutfağı’ndan, Çin Mutfağı’na birçok restoran bulmanız mümkün.

Nerede eğlenelim?

Kigali’nin eğlenceli bir şehir olduğunu söylemek mümkün, bu yüzden Afrika tarzı eğlenceye hoş geldiniz! Republica Club, Planete Club ve New Cadillac Club, Ruanda’nın gece hayatını keşfedebileceğiniz yerler. Gece hayatı dışında, Kigali’de yaban hayat turlarına katılabilir, safarilere çıkabilir ya da Kivu Gölü’nde dalış yapabilirsiniz. Kigali’yi keşfetmeye karar verdiyseniz her şeyi eksiksiz yapmanız gerekir!

Nerede konaklayalım?

Ruanda’ya başkentlik yapan Kigali’de çok değişken fiyatlarla konaklayabilirsiniz. Şehirdeki lüks oteller sanki ülkeye ait değilmiş hissi veriyor. Bu nedenle, yaptığınız tatilin hakkını tam vermek için çok lüks bir otelde kalmamanızı, daha uygun bütçelere hitap eden otellerde konaklamanızı öneririz. Step Town Motel, Stipp Hotel ve Classic Hotel tercih edebileceğiniz konaklama noktaları olabilir.

Alışveriş için nereye gidelim?

Ruandalılar mükemmel sanat eserleri ortaya çıkarıyorlar. Yolda yürürken görebileceğiniz, duvarlara çizilmiş resimler ne kadar yetenekli olduklarının bir kanıtı. Ülke için, özellikle, büyük kavanozların üzerine yapılan Imigongo Sanatı çok önemli. Bu kavanozlar sizin için Ruanda gezisinden geriye kalan güzel bir hatıra olabilir. Eğer, hediyelik eşya alışverişine çıkmaya karar verdiyseniz, öncelikle, Nyabuggo Marche Market’e uğramanızı öneririz.

Bunları unutmayın!

 • Ülkede karşınıza her an yabani bir hayvan çıkma tehlikesi var. Ruanda’da gezerken bunu göze almalısınız.
 • Şehir içi ulaşımlarda taksi-motorları kullanabilirsiniz. Yalnız, pazarlık yapmanızda fayda var.
 • Ruanda’da hepatit, tifo, kuduz, sıtma gibi hastalıklar sıkça görülüyor. Bu nedenle ülkeye gitmeden önce, sağlığınız açısından gerekli önlemleri almanızı öneririz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Kigali
Konuşulan Diller: Kinyarwanda, Fransızca, İngilizce
Para Birimi: Ruanda Frangı
Saat Farkı:-1
Telefon Kodu: +250

Summary
Yazı
Ruanda - Günümüzden Çok Geride
Açıklama
Dünyada bulunması zor canlı türlerine ve doğal güzelliklere ev sahipliği yapan Ruanda’yı da tatil planınıza almaya ne dersiniz? İlginç bir tecrübe olacağı kesin!
Yazar
Etiketler

“Ruanda-Günümüzden Çok Geride” için 2 cevap

 1. […] dünya şartlarından çok uzak bir görüntüyü bize sunan ülkelerden birisi Ruanda’dır. Afrika kıtasında yer alan ve de denize kıyısı olmayan bu ülke, birçok insan […]

 2. alaaddin diyor ki:

  Ruganda da nasil oturma izni alirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.