Paraguay-Uzakları Keşfetme Zamanı

Son 4 yıldır dünyanın en ucuz ülkesi seçilen Paraguay, mütevazı kentleri, leziz mutfağı ve ilginç kültürüyle alternatif rotalar keşfetmekten çekinmeyen gezginlerin çok seveceği bir ülke. Aynı dili konuşmasanız da; renkleri, uzun sohbetleri, eğlenceyi, futbolu ve güzel yemekleri çok seven Paraguaylılar ile kaynaşmanız sandığınızdan da kolay olacak!

Gidelim de nasıl gidelim?

THY’nin direkt Buenos Aires seferleri ile önce Arjantin’e uçup, daha sonra Arjantin’in Rosario kentinden yaklaşık 8 saatlik bir otobüs yolculuğu yaparak Asuncion’a etrafı izleyerek ulaşabilirsiniz. Böylece transit vize derdi ile uğraşmadan ülkeye rahatça giriş yapabilirsiniz.

Nereleri gezelim?

Güney Amerika’da denize kıyısı olmayan 3 ülkeden biri olsa da Paraguay’da pek çok doğa harikası ve tarihi eser mevcut. Asuncion gibi koloniyel dönem mimarisini yansıtan nostaljik kentlerin yanı sıra; dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden biri olan, sınır kenti Ciudad del Este tam bir alışveriş cenneti.

Paraguay-1

Asuncion’da gezilecek yerler:

Paraguay’ın başkenti olmanın yanı sıra aynı zamanda ülkenin kültür-ticaret merkezi olan Asuncion’un en dikkat çekici özelliği sokak sanatıyla süslü mütevazı sokakları ve her köşe başından yükselen sokak lezzetlerinin iştah kabartan kokusu. 2 günde tamamen gezip bitirebileceğiniz bu şehirde biraz terleyebilirsiniz bizden söylemesi.

 • Museo del Barro
 • Asuncion Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi
 • Icono Kulesi
 • Godoi Müzesi
 • Tarihi Senato Binası
 • Büyükkent Katedrali
 • Avenida San Martin (San Martin Caddesi)
 • Pantheon Nacional
 • Bağımsızlık Sarayı

Ne yiyip içelim?

Tüm Güney Amerika ülkelerinde olduğu gibi Paraguay’da da kırmızı et en çok tüketilen besin. Paraguay seyahatiniz boyunca sebze, zeytinyağı, salata gibi Akdeniz lezzetlerinden biraz uzak kalacağınızı belirtelim. Mısır ve sığır etinin en lezzetlisi yiyebileceğiniz Asuncion’da uğramanız gereken pek çok lezzet durağı var. Paraguay usulü bir ocakbaşı deneyimi yaşamak isterseniz doğruca Paulista Grill isimli restoranın yolunu tutun. Doya doya et yiyebileceğiniz bu restoranda inanılmayacak derecede uygun bir hesap ödeyeceğinizden emin olabilirsiniz.

Nerede eğlenelim?

Cuma ve cumartesi geceleri açık olan Asuncion gece kulüpleri yine son derece güzel ve ucuz. Önünde lüks arabaların park ettiği Seven isimli kulübün ihtişamlı görüntüsüne aldanıp burası beni aşar demeyin! Çünkü içeride ödeyeceğiniz hesap İstanbul’da iki kişilik bir pub ziyaretiyle denk olacak. Hafta sonu dışında pek de hareketli olmayan gece hayatının tadını çıkarmak için tercih edebileceğiniz diğer mekanlar ise: Coyote, El Santo ve Various.

Nerede konaklayalım?

Her bütçeye ve zevke göre pek çok konaklama seçeneği bulunan Asuncion’da büyük ve nispeten lüks otel tercih edenler Excelsior Inn ve Hotel Portal del Sol gibi otelleri tercih edebilir. Sırt çantalı gezginlerin dahi karşılayabileceği ekonomik ama eli yüzü düzgün oteller arasında sayabileceğimiz La Riviera, Urbanian ve Black Cat Hostel da görülmeye değer.

Alışveriş için nereye gidelim?

Yerel el sanatı ürünleri, işlenmiş deri, seramik gibi hediyelik eşya çeşitleri için Asuncion’un merkezinde bulunan açık pazar yerlerini mutlaka ziyaret edin. Daha geniş bir alışveriş planlıyorsanız Asuncion’dan saat başı kalkan otobüslerle, adeta bir ‘’açık hava alışveriş merkezi’’ni andıran ve dünyanın en büyük serbest ticaret bölgelerinden biri olan, sınır kenti Ciudad del Este’ye mutlaka gidin.

 

Bunları unutmayın!

 • Paraguay’da sub-tropikal iklim hüküm sürdüğü için, ülkede Mayıs-Ekim ayları arasında şiddetli ve aralıksız yağışlar görülür. Seyahatinizi bu döneme denk getirecekseniz, bu duruma hazırlıklı olmakta fayda var.
 • Çok güvenli olmayan bir ülke olan Paraguay’da gece geç saatte dışarıda olacaksanız yürümemeye özen gösterin ve değerli eşyalarınızı koruyun.
 • Paraguay’da toplu taşıma imkanları gayet yeterli olsa da, taksi ücretlerinin de son derece uygun olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.
 • Ülkede İngilizce konuşan kişi sayısı oldukça az. Bu yüzden İspanyolca bilmeyenlerin küçük bir diyalog kitapçığı almaları seyahati epey kolaylaştıracaktır.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Asuncion

Konuşulan Diller: İspanyolca, Guarani Dili

Para Birimi: Paraguay Guaranisi (PRY)

Saat Farkı: 7 saat geri

Telefon Kodu: +595

Summary
Yazı
Paraguay-Uzakları Keşfetme Zamanı
Açıklama
Son 4 yıldır dünyanın en ucuz ülkesi seçilen Paraguay, mütevazı kentleri, leziz mutfağı ve ilginç kültürüyle alternatif rotalar keşfetmekten çekinmeyen gezginlerin çok seveceği bir ülke.
Yazar
Etiketler

“Paraguay-Uzakları Keşfetme Zamanı” için bir cevap

 1. Recep diyor ki:

  İyi günler bende seyahat edicem yakın zamanda arjantinden başlamayı düşünüyorum paraguaydan brezilyaya da geçmek istiyorum 15-20 gün kalıcam toplam tanıdıgım olmadıgı için otelde kalıcam sizce tahminen ne kadar bir giderim olur ucak biletleri hariç şimdiden teşekkür ediyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.