Panama-Okyanusları Buluşturan Ülke

“Dağ dağa kavuşmaz, insan insana kavuşur.’’ demişler. İnsanın insana kavuşabileceğine katılıyoruz ama dağın dağa kavuşamayacağı konusunda şüphelerimiz var. Çünkü dünyada okyanusları bile birbirine bağlayan bir ülke var. Evet, o ülke Panama Kanalı’yla ünlü, Panama.

Orta Amerika’nın en zengin ülkelerinden biri olan Panama, tahmin edebileceğiniz üzere Panama Kanalı’nın açılmasına yakın karışmış ve ülkede iç savaş çıkmış. Bu kaos dolu günlerin ardından Kolombiya ve Panama ayrılmış. Sonraki günlerde ABD’nin bölgeye demokrasi getirme bahanesiyle girmesi 11 senelik bir esarete neden olmuş. 2000 senesinde yapılan bir anlaşmayla Panama Kanalı’nın bütün hakları Panama’ya geçmiş. İlklere önem veriyorsanız hazırlıklara başlayın; gelecek istasyonunuz Panama olabilir!

Panama2

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden vize istemeyen Panama’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmuyor. Bu ülkeye genellikle 2 aktarmayla gidebilmeniz mümkün olsa da Air France  bazı zamanlarda tek aktarmayla da sizi Panama’nın başkenti Panama’ya ulaştırabiliyor. Avianca ve Air France sık sık uçuşlar gerçekleştiriyor, ulaşımda bu şirketleri seçmekte fayda var. Yolculuğunuz ise yaklaşık 17 saat sürüyor. Ama dünyanın ilklerinin var olduğu bu ülke için değer!

Nereleri gezelim?

Panama’da mutlaka gidilmesi gereken yer hiç kuşkusuz ki başkent Panama. Dünyanın önemli liman şehirlerinden biri olan bu şehirde gezilmesi ve görülmesi gereken birçok yer var. Ülkenin doğal güzelliklerini de görmek isterseniz Boquete de gitmenizi öneririz.

 • Panama’da(başkent) gezilecek yerler

Ülkenin ekonomisinin en önemli şehri olan Panama aynı zamanda ülkenin de en önemli şehri. Bu şehirde, farklı hayatların birleştiğini görmek mümkün. Modernliği ve geçmişin izlerini Panama sokaklarında görmeye hazırsanız işte, bu şehirde gezmeniz gereken yerler:

 • Panama Kanalı
 • Panama Interoceanic Canal Museum
 • San Jose Kilisesi
 • Bahai Temple
 • Old Panama Katedrali
 • The Old City
 • Casco Viejo
 • Metropolitan Cathedral
 • Panama La Vieja
 • Avenida Balboa
 • Gatun Lake
 • Independence Square
 • Panama City-Colon Treni (Dünyanın aktif, en eski tren yolu)

Ne yiyip içelim?

Orta Amerika bölgesinin yemek kültürü ve alışkanlıkları Panama’da da kendini gösteriyor. Pirinç ve gallopinto adı verilen fasulyeyi yemeklerde sık sık kullanıyorlar. Balığın olduğu kadar, tropik meyvelerin de ülke mutfağında özel bir yeri var. Panamalılar, özellikle, muzu kızartıp her öğün tabaklarına koyuyorlar. Ciğeri kahvaltıda yiyen ülke insanlarının mısırın da her çeşidini de sofraya koyduğunu görmek mümkün. Ceviche ve sancocho mutlaka denemeniz gereken tatlar iken bu tatlara başkent Panama’da en leziz şekilde ulaşabileceğiniz mekanlar ise Las Clementinas Cafe & Bar ve La Tasca de Duran.

Nerede eğlenelim?

Panama bir liman şehri olduğundan çok uğrak bir nokta. Bu da gece hayatının hareketli olmasını sağlayan bir etken. Başkent Panama eğlenmek için birçok alternatif sunan bir şehir. Özel doğa turlarına katılabilir, farklı bir coğrafyada yaşayan hayvanlarla tanışma fırsatı elde edebilirsiniz. Tüplü ve şnorkelle dalış, kano sporu da Panama’da gerçekleştirebileceğiniz eğlenceli bir etkinlik olacaktır.

Nerede konaklayalım?

Başkent Panama, konaklama bakımından çok pahalı bir ülke değil. Üstelik, bu şehir, çok farklı konaklama alternatiflerini önünüze sunuyor. İster otel de ister hostel de isterseniz de bir apartman dairesini tutmanız mümkün. Konaklayacağınız hostellerin ya da apartman dairesinin merkezden çok uzak olmamasına dikkat ederseniz sizin için iyi olabilir. Verdiği güzel hizmetle bizden tam not alan oteller ve hosteller arasında; Waldorf Astoria Panama, Radissson Decapolis Hotel Panama City ve Crone Plaza Panama var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Panama alışveriş yapmak istediğinizde sizi yarı yolda bırakacak bir şehir değil. Birçok alışveriş merkezi hizmetinizde olacağından istediğinizi kolaylıkla bulacaksınız. Multiplaza Panama alışveriş merkezleri içerisinde ilk tercih olabilir.

Bunları unutmayın!

 • Mayıs ve ocak ayları arasında Panama’da yağış olduğundan tatil planınızı en uygun aralık olan aralık- nisan’da yapmanızı öneririz.
 • Panama’ya gitmeden sıtma, hepatit ve kolera gibi hastalıklara karşı önlem almanızda fayda var.

Önemli Bilgiler

Başkent: Panama

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: Balboa

Saat Farkı:-8

Telefon Kodu: +507

 

Summary
Yazı
Panama-Okyanusları Buluşturan Ülke
Açıklama
İnsanın insana kavuşabileceğine katılıyoruz ama dağın dağa kavuşamayacağı konusunda şüphelerimiz var. Çünkü dünyada okyanusları bile birbirine bağlayan bir ülke var.
Yazar
Etiketler

“Panama-Okyanusları Buluşturan Ülke” için bir cevap

 1. Lara diyor ki:

  Merhaba panamaya gitmeyi düşünüyorum haziran temmuz gibi ama transit vize istiyor mu aktarmalı olduğu için ve nasıl bir yol izleyebiliriz aydınlatırsanız sevinirim

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.