Palau-Şarkılardaki Huzuru Bulduran Ülke

Bazı kitapların okunması için doğru zaman, bazı şarkıların dinlenmesi için doğru mekan gerekir. Şarkıları doğru mekanda dinlemelisiniz ki o notaların arasındaki gizli huzuru bulabilesiniz. Okyanusya’da bulunan Palau size, şarkılarda gizlemiş huzuru buldurabilecek bir ülke. Okyanusuna bakıp hayat bulabilirsiniz.

3000 yıl önce Filipin yerlilerinin, bu adalar topluluğuna göçmesiyle bugünkü Palau, yerleşim yeri olmuş. 16. yüzyılda İspanyol denizcilerin ayak bastığı topraklar üç asırdan fazla İspanya’nın himayesi altındaymış. 1899 yılında, İspanyollar tarafından Almanya’ya satılan Palau, Birinci Dünya Savaşı yıllarında Japonya’nın, İkinci Dünya Savaşı yıllarında ise Amerika Birleşik Devletleri’nin eline geçmiş. Yakın bir tarihte, 1994 yılında, bağımsızlığını ilan eden ülke, eşsiz adaları ve cennetten kopup gelmiş doğa harikalarıyla okyanus aşıklarını bekliyor. Eğer siz de o aşıklardan biriyseniz vakit kaybetmeyin; bavulunuzu hazırlamaya başlayın!

Gidelim de nasıl gidelim?

Ülkemizden vize istemeyen cennet ülkelerden biri olan Palau’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmuyor. Ülkenin en kalabalık şehri ve eski başkenti Koror’a iki aktarma yaptıktan sonra yaklaşık 15-16 saatte ulaşabilmeniz mümkün. Ülkelerarası ulaşımınızın bütçesi, seçtiğiniz hava yolu şirketine göre değişecektir. Asiana ve Air Astana şirketleri size hem uygun fiyatlı hem de memnun kalacağınız bir yolculuk deneyimi yaşatabilir.

Nereleri gezelim?

Genellikle çoğu ülkenin başkenti, mutlaka gidilmesi gereken şehir olarak karşımıza çıksa da Palau’da böyle bir durum yok. Ngerulmud ülkenin başkenti ama Koror, bu şehirden daha çok nüfusa sahip ve daha popüler bir nokta. Bunun nedenlerinden biri de ülkenin eski başkenti olması.

shutterstock_269449649Koror’da gezilecek yerler

Koror, birçok farklı etnikten insanın bir arada yaşadığı bir şehir. Burada tarihin izlerini az da olsa görebileceğiniz gibi, doğa harikası plajlar ve ormanlar da sizi bekliyor. Koror’da mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Belau National Museum
 • Etpison Museum
 • Ngardmau Falls
 • Milky Way
 • Jellyfish Lake
 • Rock Island Southern Lagoon
 • Kayangel Island
 • Long Beach
 • Palau Aquarium
 • Mandarin Fish Lake

Ne yiyip içelim?

Palau, Uzak Doğu Mutfağı’ndan ve kısmen Amerikan Mutfağı’ndan etkilenmiş bir ülke. Koror’da bu mutfaklara hizmet veren restoranlarla sıklıkla karşılaşmanız mümkün. Bir ada ülkesi olduğundan deniz ürünlerinin, tropikal bir ülke olduğundan Hindistan cevizinin mutfaktaki önemi büyük. Kramer’s Cafe, Taj ve Sazan Koror’da uğrayabileceğiniz, önerdiğimiz lezzet durakları. Ayrıca, Abay Buz ve Red Rooster Bira da ülkenin sevilen ve beğenilen içecekleri arasında.

Nerede eğlenelim?

Koror’da dinlendirici ve eğlenceli bir tatil geçireceğinizi söyleyebiliriz. Palau, denizaltının da eşsizliğini keşfetmek için harika bir fırsat sunuyor; kesinlikle dalış yapmalı ve diğer su sporlarını bir de burada denemelisiniz. Ayrı bir keyif vereceğinden emin olabilirsiniz. Bunun yanından Dolphin’s Pacific de yunuslarla dost dakikalar geçirmenizi sağlayacak, sevimli mekan.

Nerede konaklayalım?

Koror’un konaklama konusunda uygun seçenekler sunan bir şehir olduğunu söylememiz mümkün. Konaklama bütçeniz, kalacağınız otelin ya da motelin manzarasına göre değişiklik gösterebiliyor haliyle. By the Sea West Plaza, West Plaza Desekel ve Penthouse Hotel merkezi ve iyi hizmet verenler oteller arasında bulunuyor. Tercihinizi bu otellerden yana kullanabilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Palau’da, ülkenin efsanelerinin anlatıldığı ahşap oymalar çok popüler. Hediye seçiminizi bu oymalardan yana kullanabileceğiniz gibi, kendi evinize de bu eserlerden bir tane almanızı öneririz; gerçekten çok şıklar. Ayrıca, alışveriş yapmak için WCTC Shopping Centre merkezi bir noktada bulunan doğru bir seçim olacaktır.

Bunları unutmayın!

 • Koror dışındaki şehirlerde otobüs hatları bulunmuyor. Bu yüzden gideceğiniz yere ya taksiyle ya da araba kiralayarak gitmeniz gerekiyor. Yalnız dikkat bu ülkenin yolları çok taşlık olduğu için araba kullanmak, sizin için eziyete dönüşebilir.
 • Ülkenin bazı kıyılarında tuzlu su timsahlarına rastlayabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olmakta fayda var.
 • Palau’ya her zaman yağış düşme olasılığı var. Yalnız, temmuz ve ekim ayları arasında sık sık ve çokça yağan yağmurlardan dolayı tatil planınızı bu durumu göz önünde bulundurarak yapmanızı öneririz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Ngerulmud
Konuşulan Diller: İngilizce, Palau Dili, Japonca
Para Birimi: ABD Doları
Saat Farkı: +6
Telefon Kodu: +680

Summary
Yazı
Palau - Şarkılardaki Huzuru Bulduran Ülke
Açıklama
Okyanusya’da bulunan Palau size, şarkılarda gizlemiş huzuru buldurabilecek bir ülke. Okyanusuna bakıp hayat bulabilirsiniz.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.