Niue-Cennet, Dünyanın Öbür Ucunda

Bazı şeylere ulaşmak kolay olmuyor; bu dünyadaki cennete de öyle. Güney Pasifik’te bulunan Cook Adaları’yla karadan bağlantısı olmasa bile komşu olan, adalardan oluşan bir ülke Niue. Upuzun plajlara, bembeyaz kumlara ve masmavi denize hazırsanız, istikamet Niue!

18. yüzyılın üçüncü çeyreğinde James Cook tarafından keşfedilen adalar topluluğu Niue, İngiliz egemenliği altındayken idaresi Yeni Zelanda’ya verilen bir ülke. 1974 yılında, Yeni Zelanda’dan idari özerklik alan ülkenin nüfusunun çoğu çeşitli nedenlerden dolayı Yeni Zelanda’ya ya da Avustralya’ya göçmüş. Saat aralığı olarak batı boylamında yer alan cennet Niue, farklı diyarları keşfetmek isteyenleri bekliyor.

Gidelim de nasıl gidelim?
Öncelikle söylememiz gerekiyor ki Niue’ye varmanız hiç kolay değil. Çünkü “dünyanın bir ucu’’ dedikleri yer tam da Niue olabilir. Ülkeye, Yeni Zelanda ya da Avustralya’dan aktarma yaparak ulaşabilirsiniz. Fakat 20 saati aşkın bir yolculuğu göz önüne almanız gerekiyor. Uzun aktarma süreleri de cabası. Ama biliyorsunuz ki güzelliklere kolay ulaşılmıyor!

Nereleri gezelim?
Yerli halkı, tropikal iklimi, hayatta olduğunuza şükrettirecek doğa harikalarıyla geçireceğiniz muhteşem tatilde olmanız gereken şehir; ülkenin en büyük, en gelişmiş şehri olan ayrıca ülkeye başkentlik de yapan Alofi, hiç kuşkusuz. Buraya ulaşmanız kolay olmadı, şimdi keyfini çıkarma zamanı.

Alofi’de gezilecek yerler
Bu kadar yol gittikten sonra, birkaç günlük bir tatil yapmak için Alofi’de var olduğunuzu düşünmüyoruz; şehrin ve Niue’nin keyfini sonuna kadar çıkaracağınızdan eminiz. Deniz, kum ve güneşe kendinizi adamadan önce, ada kültürünü ve doğasını daha yakından tanımanızı sağlayacak ve mutlaka gezmeniz gereken yerler:

 • Hikulagi Sculpture Park
 • Utuko Beach
 • Ekalesia Church
 • Opaahi Landing
 • Tomb Point
 • Huanaki Cultural Centre and National Museum
 • Omahi Beach

Ne yiyip içelim?
Ülkede hüküm süren tropikal iklim, mutfak kültürünü de etkilemiş durumda. Tropikal meyveler ve deniz ürünleri Niue Mutfağı’nın en değerlileri. İklimsel sıcaklıktan dolayı ağır yemekler yemeyen adalılar daha hafif tatları mutfaklarına kabul etmişler. Başkent Alofi’de, Niue Mutfağı’nı lezzetli bir şekilde tadabileceğiniz mekanlar arasında ise Crazy Uga Cafe ve Juanna’s Restaurant & Bar var.

Nerede eğlenelim?
Dalış, doğa sporları, ada turları ve gizli mağaralara yapılacak turlar, hiç kuşkusuz ki eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Bunun dışında Alofi’de bulunan gece kulüpleri de güzel akşamlarınızın habercisi.

Nerede konaklayalım?
Niue’de lüks otellerde de daha düşük bütçeli pansiyonlarda da kalmanız mümkün. Lüks otel olarak Pasifik’i ayaklarınızın altına seren Scenic Matavai Resort Niue, düşük bütçeli konaklama seçeneği olarak da Matavai Motel’i tercih edebilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?
Ülkede kadınlar arasında dokumacılık çok popüler; bu alanda alacağınız şık ürünler iyi bir hediye seçeneği olabilir. Ayrıca Niue’de tütünler de bir alternatif. Eğer Alofi’de bir alışveriş merkezine ihtiyacınız varsa Commercial Centre sizi bekliyor.

Bunları unutmayın!

 • Ülkede çok büyük ve donanımlı bir hastane yok. Alofi’ye en yakın donanımlı hastane için Yeni Zelanda’ya ya da Avustralya’ya gitmeniz gerekecek.
 • Mercan kesmeleri vücudunuzun enfeksiyon kapmasına neden olabilir. Bu nedenle gerekli önlemleri hemen almak yararlı olacaktır.
 • Plajlarda üstsüz yüzmek yasak.
 • Adalarda, balıkların yumurtladığı bölgelerde yüzmemeniz gerekiyor.
 • Niue’de, kasım – mart ayları arasında tayfunlar görülüyor. Bu yüzden tatil planınızı bu aylar dışında yapmanızda fayda var.
 • Niue polisinin pek anlayışlı olduğu söylenemez. Sarhoş olup olay çıkaranların ülkeden sınır dışı edilmişliği bile var. Bu konuda dikkatli olmanızı öneririz.

Önemli Bilgiler

Başkent: Alofi
Konuşulan Diller: Niuece, İngilizce
Para Birimi: Yeni Zelanda Doları
Saat Farkı:-14
Telefon Kodu: +683

Summary
Yazı
Niue - Cennet, Dünyanın Öbür Ucunda
Açıklama
Bazı şeylere ulaşmak kolay olmuyor; bu dünyadaki cennete de öyle. Güney Pasifik’te bulunan Cook Adaları’yla karadan bağlantısı olmasa bile komşu olan, adalardan oluşan bir ülke Niue.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.