Nikaragua-Küllerinden Doğan Anka Kuşu

Geçmişte ‘’Orta Amerika’nın kanayan yarası’’ diye anılan ve hala dünyanın en yoksul ülkelerinden biri sayılan Nikaragua, acılarla dolu geçmişinin izlerini silip çoktan küllerinden doğmuş sıcacık bir turizm cennetine dönüştü. Karayipler’in kendine özgü ruhunu taşıyan; uzun plajları, ilginç coğrafyası ve çizilmiş gibi duran şirin kentleriyle Nikaragua, özellikle doğa ile iç içe olmaktan hoşlanan gezginlerin görülecek yerler listesine çoktan girdi bile!

Gidelim de nasıl gidelim?

Türkiye’ye vize uygulamayan bu güzel ülkeye ne yazık ki henüz direkt uçuş gerçekleştirilemiyor. Nikaragua’ya Venezuela, Meksika ya da Honduras üzerinden ortalama 3 aktarma yaparak ulaşabiliyorsunuz.

shutterstock_256907023

Nereleri gezelim?

Volkanik bir araziye kurulan Nikaragua, üzerinde bulunan sönmüş ve aktif pek çok yanardağ sayesinde ilginç bir coğrafi zenginliğe sahip olmuş. Lagünler, krater gölleri, kaplıcalar, derin kanyonlar gibi belgesel kanallarından aşina olduğumuz mekanlara sahip olan ülke; iç kesiminde ormanları, kıyı kesiminde ise Karayip Denizi’ne nazır plajları ile doğa tutkunlarını kendine çekiyor. İspanyol kolonilerinin kurduğu şirin kentleriyle de merak uyandıran Nikaragua’nın, orijinalliğini en iyi şekilde koruyan ve aynı zamanda ülkenin kültürel başkenti rolünü üstlenen Granada kenti görülmeye değer.

Granada’da gezilecek yerler:

İsminden de anlaşılacağı gibi Nikaragua’nın en fazla İspanyol esintisi taşıyan kenti Granada, koloniyel dönem mimarisini en iyi şekilde yansıtan bir açıkhava müzesi gibi. Masalsı atmosferi ve nostaljik sokaklarıyla fotoğraf tutkunlarının çok seveceği bu şirin kent hem incecik kumlu güzel plajlara hem de iç kesimlerinde gür yağmur ormanlarına ev sahipliği yapıyor.

 • Asese Yarımadası
 • Las Isletas Plajı
 • Archipielago Zapatera Ulusal Parkı
 • Silvestre Privada Doğal Yaşam Parkı
 • Mombacho Yanardağı
 • Apoyo Lagünü
 • Iglesia de La Merced Katedrali

Ne yiyip içelim?

Tropikal iklim kuşağında bulunan bu güzel ülkede mis kokulu tropik meyvelere ve lezzetli meyve sularına doyacağınız kesin! Karayip ve İspanyol mutfaklarının bir karışımı olan Nikaragua mutfağının en önemli yemekleri arasında yer alan, fasulye ve kızarmış pirinçle hazırlanan ‘’Gallopinto’’yu mutlaka deneyin. Muz kızartması, Picadillo isimli et yemekleri de ülkede en çok tüketilen lezzetlerin başında gelir. Granada’da geleneksel bir Nikaragua yemeği yemek isterseniz Fritangas ve El Ranchon isimli restoranlar tam size göre demektir.

Nerede eğlenelim?

Turizm alanında hızlı bir gelişme gösteren Granada kentinde ülke genelinde olduğu gibi son derece uygun fiyatlarla gece eğlencesinin tadına varabilirsiniz. Nectar, El Club ve Bar Cesar gibi hareketli kulüplerde dans edebilir; kentin en iyilerinden Cafe Nuit’te sakin ve eğlenceli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Granada, iyi restoranları ve gece kulüpleriyle olduğu kadar paranızın tam karşılığını alacağınız otelleriyle de öne çıkıyor. Romantik tatiller ve balayı için Hotel con Corazon’u, butik tatiller için Casa Lucia Butik Oteli, deniz-kum-güneşle dolu yaz tatilleri için Emma’s Guest Cottage’ı ve aile boyu çocuklu tatiller için Hotel Plaza Colon’u tercih edebilirsiniz.

Alışveriş için nereye gidelim?

Granada’da hem salaş hem lüks pek çok dükkan seçeneği mevcut. Şehrin en eski binasından dönüştürülen lüks bir butik olan El Recodo’da pek çok sanat objesi bulabilirsiniz. Otantik kıyafetlerden ve hediyelik eşyalardan hoşlananlar için doğru adres ise Ole.

Bunları unutmayın!

 • Nikaragua Orta Amerika’nın nispeten en güvenli ülkesi olsa da siz yine de değerli eşyalarınıza sahip çıkın ve yankesicilere karşı tedbirli olun.
 • Nikaragua’da halk son derece sıcak ve misafirperver. Size sürekli yiyecek ya da içecek ikram edilmesini yadırgamayın.
 • Ülke, Amerika ve Avrupa standartlarına göre oldukça ucuz. Bu yüzden taksi, otel, restoran vb. hizmetleri alırken fiyatlardan çekinmenize gerek yok.
 • Yağış yoğunluğunun azaldığı Kasım-Nisan ayları arasındaki dönem, Nikaragua’yı ziyaret etmek için en uygun dönemdir.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Managua

Konuşulan Diller: İspanyolca

Para Birimi: Gold Cordoba (NIO)

Saat Farkı: -9 saat

Telefon Kodu: +505

Summary
Yazı
Nikaragua-Küllerinden Doğan Anka Kuşu
Açıklama
Geçmişte ‘’Orta Amerika’nın kanayan yarası’’ diye anılan ve hala dünyanın en yoksul ülkelerinden biri sayılan Nikaragua, acılarla dolu geçmişinin izlerini silip çoktan küllerinden doğmuş sıcacık bir turizm cennetine dönüştü.
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.