Nikah Mevsimine Hoşgeldiniz: Zanzibar

Özlediğiniz turkuaz suların adresi Zanzibar… Filmlere konu olmuş, Tanzanya’nın en çok turist çeken adası Zanzibar’da balayı size tropik bir deneyim sunacak.

Girişte 50 dolar karşılığı alacağınız Tanzanya vizesi ile ülkeye hemen giriş yapabilirsiniz.

Tropik Gezimiz Başlasın

 

stone town

2000 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne eklenen Stone Town, labirent sokaklardan oluşan ve AVM ve market olarak kullanılan bir yer. Ayrıca burada 51 cami, 6 Hint tapınağı ve 2 kilise bulunuyor. Daracık sokaklarında sağlı sollu sıralanmış taş evleri ve taş evlerin altında bulunan minik dükkanları ile sıcacık atmosferine hayran kalacaksınız. Shavili, Hint ve Arap evlerinin kapıları farklı desenlerde. Yani kapılardan anlayabilirsiniz ev sahiplerinin kimlerden olduğunu.

Ayrıca Stone Town’dan dev kaplumbağaların evi Prison Adası’na giden turlara katılmanızı öneriyoruz.

Dev İncir Ağacı’nın altında gençler sosyalleşirken yaşlılar da altında oturup dinleniyor Zanzibar’ın simgesel dev incir ağacını görmek istiyorsanız Jamatini Road’a gidebilirsiniz.

Işıl Işıl Gece Pazarının Kurulduğu Forodhani Bahçesi

 

forodhani bahcesi

Buraya her gece pazar kuruluyor. Ortasında yiyecek ve içecek tezgahlarının olduğu, fener ve gaz lambaları ile aydınlatılan Forodhani Bahçesi’ndeki bu pazar oldukça farklı bir deneyim sunuyor. Yöresel lezzetleri denemek için de harika bir fırsat. Şişlere geçirilmiş ahtapotlar, kızartılmış muzlar ve şeker kamışı suyu farklı lezzetlere açık olanları bekliyor. Örtünüzü yere serin ve balayınızda gece pikniği tadında bir akşam yemeği yiyin. Ayrıca Zanzibar’ın yerel lezzetlerini daha şık bir yerde yemek istiyorsanız Lokmaan Restoran’ı deneyebilirsiniz.

Sular Yüzlerce Metre Çekilebiliyor

 

zanzibar adasi

Zanzibar Adası’nın doğu kısmı oldukça sakin. Gelgitler çok sık yaşandığı için günde iki kere sular yüzlerce metre çekilebiliyor. Suların çekilmesi gündüz vaktine denk gelirse şanslısınız. Çünkü resiflere kadar yürümek ve şnorkelle dalış yapmak için harika bir fırsat.

Bu Sahilde Bu Sahilde Arıyorum Bu Sahilde

 

Balayı için Zanzibar’ı düşünüyorsanız Jozani Ormanı’nın kıyısındaki Jambiani Sahili’nde lüks oteller bulunuyor. Bir de Paje Sahili var. Fakat burası “sırt çantalıların sahili” olarak geçiyor. Balayında tercih edeceğinizi pek zannetmiyoruz.

 

stone town

 

Adanın kuzey kısmında çok sayıda bar ve restoran bulunuyor. Stone Town’a 60 km uzaklıktaki Nungwi’de güneş batarken sahile konan masalarda romantik bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Balayının olmazsa olmazı, bol romantizm…. Ünlü restoran The Rock ise adanın kuzey doğusunda bulunuyor. Bu restoranın ünlü olmasının sebebi ise okyanusun ortasında bir kayanın üzerine inşa edilmiş olması. Artık ünlü olmasına hak veriyorsunuz, değil mi? Tam karşısında ise Zanzibar’ın pek sevilen eğlence mekanlarından Upendo Beach Club bulunuyor.

 

the rock zanzibar

 

Son olarak ise şunu eklemek istiyoruz. Sevimli yunuslarla yüzmek isterseniz adanın güney kısmında bulunan Kizimkazi’ye uğrayın ve yunuslarla doğal ortamlarında yüzme deneyimini yaşayın.

 

Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.