Nikah Mevsimi’ne Hoş Geldiniz : MALDİVLER!

İlkbahar aylarının yalnızca çiçeklerin açması, ılık havaların bizi kucaklaması anlamına geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sokaklarda düğün konvoyları gezmeye, Facebook’umuza düğün etkinlikleri doluşmaya başladı bile. Evet, ilkbahar aynı zamanda nikah mevsiminin de başlangıcı sayılabilir ve siz de bu mevsime hoş geldiniz! Evlenmeyi düşünüyorsunuz, düşünmüyor musunuz bilmiyoruz ama Maldivler’de romantik bir tatil hayal ettiğinizden adımız gibi eminiz. Duru ve cenneti dünyaya getiren güzelliğiyle Maldivler’in sizleri beklediğine emin olabilirsiniz. Peki, Maldivler’in parlayan güneşi, mavinin her tonunu barındıran denizi dışında bilmemiz gerekenler neler?

 

Maldivler’e Gitmek Zor Değil!

Nikah Mevsimine Hoş Geldiniz_Maldivler (1)Öncelikle ön yargılarınızı bir kenara bırakın! Dünyada gitmeniz gereken o kadar yer var ki bazıları için bir günü aşkın yol gitmeniz gerekiyor ama Maldivler bu rotalardan biri değil. Ülkenin başkenti Male’ye Türk Hava Yolları sayesinde yaklaşık dokuz saatte ulaşabiliyorsunuz. Aktarmalı ulaşmak isterseniz ise yolunuz Abu Dabi ya da Dubai’den geçecek demektir. O zaman da Emirates ya da Qatar Hava Yolları emrinizde!

 

Maldivler’de katı dini kurallar söz konusu. Ülke halkı İslami kurallara göre yaşıyor. Bu nedenle ülkeye girişte bavulunuz detaylı bir şekilde aranıyor, alkollü içecekler ve pornografik yayınlar dönüşte verilmek üzere sizden alınıyor. Free Shop’tan alkol almayı düşünüyorsanız onlarla kısa bir süre ayrı kalacağınızı not düşmek isteriz.

 

İrili Ufaklı Adaların Eşsiz Birleşimi!

Maldiv Cumhuriyeti, bizim bildiğimiz adıyla Maldivler, 1190 adanın birleşiminden oluşan bir ülke ama bu adaların hepsinde yaşam yok. Yaklaşık 200 adada yerliler yaşarken, 90’a yakın adada ise oteller yer alıyor ve Maldivler’e gelen turistler bu otellerde konaklıyorlar. Eğer yerlilerle tanışmak isterseniz ufak bir tavsiye; Maldivler halkının yanına bikininiz ya da mayonuzla gitmeyin. Daha öncede belirttiğimiz gibi ülke İslam dinini benimsemiş durumda ve bu durumu hoş karşılamayabilirler.

 

Ülkenin başlıca geçim kaynağı turizmken ikinci sırada balıkçılık var. Ülke, diğer ihtiyaçlarını ise ithalat ile karşılıyor. Su kaynağı bulunmayan ülke, deniz suyunu arıtarak kullanıyor. Bu nedenle şebeke suyu içmemenizi, yanınızda götürebildiğiniz kadar su götürmenizi öneririz. Bu arada Maldivler’e gitmişken tropikal meyveleri tatmadan dönmek olmaz!

 

Huzur Maldivler’de!

Nikah Mevsimine Hoş Geldiniz_Maldivler (2)Eğer huzurlu bir tatil yapmak istiyorsanız doğru adresin Maldivler olduğunu iç rahatlığıyla söyleyebiliriz. Bu belki kültür tatili olmayacak ama yeryüzündeki cennetin bir parçasını görmüş olacaksınız.

Ne yazık ki küresel ısınma ve suların yükselmesi nedeniyle adalardan oluşan ülke yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Hatta 15 Kasım 2005 tarihinde Avustralya, bu tehlike nedeniyle Maldivler halkının topraklarına sığınabileceğini duyurdu. Bu sebeple dünyanın sunduğu güzellik yok olmadan görmekte yarar var!

 

Bu belki doyurucu bir kültür tatili olmayacak ama vücudunuzu olduğu kadar içinizi de ısıtacağı kesin. Maldivler, dalma sevdalıların tam kalemi. Sualtı dünyasının zenginliği ve cam gibi suyunun etkisinden uzun süre kurtulamayacaksınız, şimdiden söyleyelim. Mercanlar nedeniyle dalmadan yüzmek biraz zor olabilir, ayrıca çok açılırsanız yavru köpek balıklarıyla karşılaşma ihtimalinizin olduğunu da belirtelim.

 
Birçok adanın olduğu ülkede adalar arası ulaşım hız tekneleri ve deniz helikopterleri sayesinde sağlanıyor. Ulaşım geç saatlerde olmadığı için gezmek için gittiğiniz adadan dönüşünüz zor olabilir. O nedenle ada turlarına sabahın erken saatlerinde başlamak en iyisi.

Ülke romantik tatilleriyle ünlü. Hal böyle olunca, konaklayacağınız otelden kumsalda iki kişilik bir yemek organizasyonu yapmasını rica etmezseniz olmaz! Ayrıca ıssız ada turları sayesinde gününüzü sevgilinizle eşsiz bir adada geçirip piknik yapabilirsiniz. Gidiş ve dönüşünüzü otel kolaylıkla planlayacaktır.

 

Ülkede yapılmadan dönülmemesi gereken aktiviteler arasında elbette ki sunset fishing var! Güneşi uğurlarken balık tutmak için okyanusa açılıyorsunuz dahası var mı?

Summary
Yazı
Nikah Mevsimi’ne Hoş Geldiniz : MALDİVLER!
Açıklama
İlkbahar aylarının yalnızca çiçeklerin açması, ılık havaların bizi kucaklaması anlamına geldiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.