Nepal-Fakir Ama Gururlu Ülke

Çoğumuzun gezi listesinde olan, bir gün mutlaka topraklarına ayak basmak istediğimiz ülkelerden biri Nepal. Everest dağını sınırları içinde barındıran bu ülkenin halkı maddi açıdan dağ kadar görkemli değil belki ama halkın sevecenliği ve dostluğu sizi kendisine hayran bırakacak düzeyde.

M.S. 4. yüzyılda kurulan küçük prensliklerinin ardından yerleşim yeri olarak tarih kitaplarında yer edinen Nepal, zamanla Gürkalar Prensliği’nin hakimiyeti altında toplanmış. 19. yüzyılın başlarında prensliğin İngilizlere yenilmesinin ardından, ülke soylu ailelerin rant yeri haline dönüşmüş. Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri arasında yer alan Nepal’in kültürünü ve dost canlısı insanlarını tanımaya hazırsanız istikametimiz; Nepal!

Nepal-1

Gidelim de nasıl gidelim?

Vizesiz olarak gidebileceğiniz Nepal’e Türk Hava Yolları her gün sefer gerçekleştiriyor. İstanbul’dan Nepal’in başkenti Katmandu’ya ulaşmanız 6 saat 55 dakika sürüyor. Aktarmalı bir şekilde uçmayı seçseniz de ülkeye ulaşmanız çok zor değil. Yaklaşık 9 saatlik bir yolculuktan sonra varacağınız Katmandu’ya Qatar Airlines sayesinde bir aktarmayla ulaşabilirsiniz. Üstelik, Katar’ın başkenti Doha’dan aktarma yaparken, ülkeden geçiş vizesi almanıza da gerek yok; çünkü Katar da vizesiz olarak gidebileceğiniz ülkeler arasında. Uçak biletine ödeyeceğiniz rakam ise yaptığınız aktarma sayısına göre farklılık gösteriyor. Hem zaman hem de maddi açıdan tasarruf edebilmeniz açısından Katar üzerinden tek aktarmayla yolculuk yapmanızı öneririz.

Nereleri gezelim?

Nepal’in mutlaka gezmeniz gereken şehri, ülkeye hem başkentlik yapan hem de ülkenin en büyük şehri olan Katmandu. Ülkenin geneline göre daha canlı bir şehirle karşılaşacağınız için gözlem yapma ve ülke kültürüyle kaynaşma imkanınız da daha çok olacaktır.

 • Katmandu’da gezilecek yerler

Ülkenin başkenti, sizi, mükemmel mimari eserlerle ve eşsiz bir doğayla karşılıyor. Gezmeye doyamayacağınız Katmandu’da, göreceğiniz her ayrıntı halkın yaşamına dair izler taşıyor. İşte, Katmandu’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler:

 • Bodnath Stupa
 • Swayambhunath Tapınağı
 • Kopan Manastırı
 • Pashupatinath Tapınağı
 • Budhanilkanta
 • Durbar Meydanı
 • Hanuman Dhoka Meydanı
 • Pullahari Manastarı
 • Basantapur Kulesi
 • Jaganath Tapınağı
 • Kaiser Kütüphanesi
 • Sankhu Kasabası
 • Kailashnath Mahadev

Ne yiyip içelim?

Katmandu’da birçok mutfağa ait tatlar bulmanız mümkün olsa da Nepal’e kadar gidip gelenekselleşmiş tatları denemeden dönmek olmaz. Nepal Mutfağı’nda bufalonun yeri çok özel; Nepalliler bu hayvanın etinden de sütünden de yararlanıyor desek abartmış olmayız çünkü ülkede bufalo eti de, sütü de çok tüketiliyor. Daal-bhatat, sarımsaklı çorba ve momo ise kesinlikle denemeniz gereken tatlar arasında. Ayrıca zencefilli çayın da size farklı bir deneyim yaşatacağı kesin. Atithi Satkar Nepali Restaurant ve Frens Kitchen Restaurant, Nepal lezzetlerinin tadına varabileceğiniz özel ve temiz mekanlar.

Nerede eğlenelim?

Katmandu’da eğlence doğadan geliyor! Deniz ve yamaç paraşütü yapabilir, doğa turlarına katılabilir ya da kamp kurabilirsiniz. Bunun dışında, Nepal’in gece hayatı konusunda çok alternatifli bir ülke olduğunu söylemeyeceğiz maalesef. Sam’s Bar ve Black Olives Cafe & Bar akşamları içkinizi yudumlayabileceğiniz güzel mekanlar arasında. Ayrıca, Nepal birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Eğer takviminiz uyarsa bu festivalleri de kaçırmamanızı öneririz.

Nerede konaklayalım?

Nepal’e başkentlik yapan Katmandu’da konaklama için endişelenmenize gerek yok; şehir bu konuda size birçok seçenek sunuyor üstelik çok uygun fiyatlara! Şehirde çok iyi otellerde çok düşük bütçelerle konaklamanız mümkün.  Shambaling Boutique Hotel, Hotel Mi Casa, Dream Nepal Hotel & Apartment, Hotel Encounter Nepal ve Hotel Happy Home konaklama alternatiflerini değerlendirirken listenin en başına almanız gereken seçenekler.

Alışveriş için nereye gidelim?

Şehirde kurulan tezgahlarda hemen hemen aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Tezgahlarda gördüğünüz yerel eşyalar unutulmaz tatilinizden size kalacak bir anı olabilir. Aynı zamanda bu eşyalar mükemmel hediye seçenekleri!

Nepal-3

Bunları unutmayın!

 • Nepal’i ziyaret etmek için en uygun aylar; mart, nisan, ekim ve kasımdır. Bu aylar hem sıcak hem de yağışsız olduğu için yapacağınız tatilde iklimsel bir sorunla karşılaşma olasılığınız daha düşük olacaktır.
 • Katmandu’da bir yerden bir yere giderken trafiği göz önünde bulundurmanızda ve buna göre zaman planlaması yapmanızda fayda var.
 • Ülkede turistlerin mutlaka yapması gereken bir şey var; pazarlık! Almak istediğiniz şeyler için oturacağınız pazarlık masasına ulaşım için de oturmak istemiyorsanız, taksiye bindiğinizde mutlaka taksimetreyi açtırmalısınız.
 • Nepal yemek konusunda çok ucuz bir ülke olsa da her yerde yemek yememenizi öneririz. Kötü şartlar altında yapılan yemekler, sizi sağlığınızdan edebilir.

Önemli Bilgiler

Başkent: Katmandu

Konuşulan Diller: Nepali, Sanskritçe

Para Birimi: Nepal Rupisi

Saat Farkı:-1

Telefon Kodu: +977

 

Summary
Yazı
Nepal-Fakir Ama Gururlu Ülke
Açıklama
Dünyanın en yoksul ülkelerinden biri arasında yer alan Nepal’in kültürünü ve dost canlısı insanlarını tanımaya hazırsanız istikametimiz; Nepal!
Yazar
Etiketler

“Nepal-Fakir Ama Gururlu Ülke” için bir cevap

 1. […] vize uygulaması olmadan Nepal’e gidebilirsiniz. Peki  Nepal nerede ? Everest Dağı’nın bulunduğu konumda yer alan Nepal’de gündüzler ayrı geceler ise ayrı […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.