Mozambik-Vahşi Yaşamın Kültürle Buluştuğu Yer

Vahşi yaşam deyince çoğumuzun aklına Afrika toprakları geliyor. Ama bu topraklar içinde sadece vahşi yaşamın özelliklerini ve güzelliklerini barındırmıyor. İşte vahşi yaşamı kültürle ve muhteşem manzaralarla harmanlayan bir ülke; Mozambik.

1498 yılında Vasco da Gama’nın topraklara ayak basıp o zamanki hükümdar Musa Bin Mbiki ile görüşmesinin ardından ülke Mozambik olarak anılmaya başlamış. Yani ülkenin adının hüküm süren kraldan kaynaklı olduğu düşünülüyor. Her Afrika ülkesi gibi sömürge olmayı tadan Mozambik, bu sömürgelerin ardından bile sanatını, müziğini ve kültürünü korumayı başarmış. Gidip görmeniz gerektiğini düşüneceğiniz topraklar Mozambik için bavulunuzu hazırlayın!

Gidelim de nasıl gidelim?
Ülkemizden Mozambik’e direkt uçuşlar bulunmuyor ama Türk Hava Yolları’nın yapmış olduğu anlaşmalar sayesinde çok uygun fiyatlara gidiş, dönüş biletinizi almanız mümkün. Johannesburg, Nairobi ya da Addis Ababa gibi şehirlerden tek aktarmayla Mozambik’in başkenti Maputo’ya ulaşmanız mümkün. Yolculuk süreniz de seçtiğiniz rotaya göre değişim gösterebiliyor, en erken olarak yaklaşık 12 saatte Mozambik’e ulaşabiliyorsunuz.

Nereleri gezelim?
Hint Okyanusu’na açılan kıyıları, güler yüzlü insanlarıyla ve kendine özgü kültürüyle Mozambik tam bir cennet. Eğer halkın kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız Nampula’ya gidebilirsiniz. Ama açıkça söylemek gerekirse ülkenin kalbi başkent Maputo’da atıyor.

Maputo’damozambik gezilecek yerler

“Hint Okyanusu’nun İncisi’’ olarak tarif edilen Maputo’da ülke hakkında fazlasıyla bilgi edinebilirsiniz. Şehrin en güzel yanı hem kültürel bir tatil hem de yazın keyfini çıkaracak günler sunması. Vahşi yaşam da bu güzelliklerin bir bonusu olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanında ülke genelinde olduğu gibi Maputo’da da lüks bir yaşam beklemeyin. Ülke halkı oldukça yoksul ve zorlu bir yaşam sürüyor. İşte inci şehir Maputo’da görmeniz gereken yerler:

 • Natural History Museum
 • Inhaca Island
 • Maputo Central Train Station
 • Fortaleza da Nossa Senhora da Conceicao
 • Maputo Elephant Reserve
 • Casa do Ferro
 • Fisheries Museum
 • Museum of the Revolution
 • Masquita da Baixa
 • Museum of Geology
 • Vila Algarve

Ne yiyip içelim?
Mozabik’in kendine özgü lezzetleri olsa da ülkenin mutfağında Portekiz’in etkisi çok fazla. Ayrıca ülke mutfağının çoğu yemeklerinin Afrika yemeklerinden daha lezzetli olduğu söylenebilir. Eğer Mozambik Mutfağı’na özgü yemekler tatmak istiyorsanız piri- piri, paozinho, matapa, camarao national ve kakana’yı deneyebilirsiniz. Bunun yanında ülkenin balıkları da oldukça leziz. Eğer ülkeye özel içecek arayışındaysanız cashu’yu mutlaka denemelisiniz. Maputo’da, Mozambik Mutfağı’nı size leziz bir şekilde sunacak restoranlar ise arasında Zambi, Manjar dos Deuses ve Clube Naval Restaurant.

Nerede eğlenelim?
Maputo’nun gece hayatı oldukça renkli. Şehirde bir çok zevke hitap eden mekan bulabilirsiniz. En tercih edilen gece kulüpleri olan Mambo ve Coconuts Disco’ya da uğrayabilirsiniz. Bunların yanında vahşi yaşam turları, dalış, safari ve balıkçılık da eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak aktiviteler olabilir.

Nerede konaklayalım?
Maputo, birçok Afrika ülkesinden ve Portekiz’den turist çekiyor ve bu durum da konaklama fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Mozambik’in başkenti Maputo’da uygun fiyata bir otel bulmakta zorlanabilirsiniz. Eğer “Yeterince bütçem var, Maputo’da en güzel yerde konaklamak istiyorum.’’ diyorsanız, tercihinizi Hotel Avenida, Pestana Rovuma Hotel ya da Villas das Arabias Boutique Hotel’den yana kullanabilirsiniz. Pişman olmayacağınıza emin olun.

Alışveriş için nereye gidelim?
Maputo’dan ülkenin kültürünü yansıtan maske, ahşaptan heykel ya da batik gibi muhteşem hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Hediyelik eşyaları sokak satıcılarından bulabileceğiniz gibi Altedif El Sanatları Çarşısı da bir alternatif.

Bunları unutmayın!

 • Mozambik halkı fakir olduğundan gasp olaylarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu konuda temkinli olmanızda yarar var.
 • AIDS, ülkede görülen hastalıklar arasında, bu nedenle gerekli önlemleri almanızı öneririz.
 • Ülkede, kadınlar karşı sözlü ve fiziki tacizler uğrayabiliyor. Bu nedenle Mozambik’te, kadınların özellikle geç saatlerde sokakta olmaması sağlıklı olabilir.
 • Mozambik’e gitmek için en uygun zaman aralığı, yağışsız mevsim olan mayıs ve kasım ayları arasıdır.

 

Önemli Bilgiler

Başkent: Maputo
Konuşulan Diller: Portekizce
Para Birimi: Metical
Saat Farkı: -1
Telefon Kodu: +258

Summary
Yazı
Mozambik - Vahşi Yaşamın Kültürle Buluştuğu Yer
Açıklama
Sömürgelerin ardından bile sanatını, müziğini ve kültürünü korumayı başarmış, gidip görmeniz gerektiğini düşüneceğiniz topraklar Mozambik!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.