Moldova-Kontrast Manzaraların Adresi

Kafalardaki önyargıları önce bir kenara bırakalım, sonra gözlerimizi Doğu Avrupa’ya, oradan da Moldova’ya çevirelim. Ne göreceğinizi şimdiden söyleyelim: Defalarca yıkılmanın eşiğine gelip de her seferinde ayağa kalkan, gururlu, inançlı, umutlu ve eğlenceli bir ülke. Avrupa seyahatlerinde genelde ilk sıralara konulmaz ama gezginler gayet iyi bilir Moldova’nın içinde taşıdığı cevherleri. Bir Rus filmi dinginliğinde uzanıp giden manzaraların arasında beliren köy evlerinin konuk sever ev sahipleri, Kişinev’in zengin görüntüsüyle birleştiğinde, buradaki zıtlıkların nasıl da bir bütün olduğu fark edilir.

16. yüzyıldan itibaren tam 300 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun bir vilayeti olarak yaşam sürerken, ardındanRusya’nın egemenliğine girip, SSCB’nin dağılmasına kadar bir Rusya’nın bir Romanya’nın olmuştur Moldova. İşte bu yüzden Moldova’ya gittiğinizde bazen Romen, bazen de Rus topraklarında olduğunuzu hissedebilirsiniz, gayet normal.

Gidelim de nasıl gidelim?

Valla çantamızı alıp gideceğiz. Sağ olsun, vize istemeyen bir ülke olduğu için, Air Moldova ya da Türk Hava Yolları’ndan biletimizi alıp hemen yola çıkabiliyoruz. Uçak biletlerinin fiyatları diğer Avrupa ülkelerine göre daha pahalı gelebilir ancak konaklama ve diğer masrafları düşük tutacağınız için birbirini dengeleyebilir.

Derseniz ki “Bana bir tek Moldova yetmez, gitmişken başka yerleri de görmek isterim”, size hak vermenin yanında bir de güzel haber veririz ki, o da Bükreş’ten başkent Kişinev’e her gün tren seferleri olduğudur. Sefanız olsun!

Nereleri gezelim?

Moldova gezinizin çoğunu tabii ki Kişinev’e ayıracaksınız. 2. Dünya Savaşı zamanında bütün ülke gibi burası da ağır yara almış olsa da, şansı yaver giden ve günümüze kadar gelen birçok yapı bulunuyor. Parklar, bahçeler ise Doğu Avrupa deyince zihninizde beliren gri görüntüleri bir çırpıda silip atacak. Hatta Stanca-Jeloboc Ormanını da görürseniz, üstüne bir güzel cila çekmiş olursunuz, bizden demesi. Ülkenin ikinci en büyük şehri Trispol’ün huzur dolu sokaklarını ve Soroca’daki Çingene ruhunu da es geçmeyin.

 • Kişinev’de gezilecek yerler

Moldova biraz yoksul bir ülke olsa da, aradaki açığı Kişinev kapatıyor diyebiliriz. Tabii ki standart bir Avrupalı değil, aynı refahı ve kaliteyi beklemek olmaz ancak her geçen gün çıtayı biraz daha yükselttiği de bir gerçek. Sovyet döneminden kalma apartmanlarla modern yapıların ve tarihi binaların iç içe geçtiği Kişinev’de bu yerleri görmeden dönmek olmaz:

 • Orheiul Vechi (En çok ziyaret edilen yerlerden. Mağaralar ve bir de hamam bulunuyor)
 • Arkeoloji Müzesi
 • Güzel Sanatlar Müzesi
 • Etnografya Müzesi
 • Puşkin Müzesi
 • Katedral Parkı (Central Park olarak da biliniyor)
 • Botanik Parkı
 • Parcul Dendrariu (Göl, orman ve spor alanları var. Giriş ücretli)
 • Mihai Eminescu Tiyatrosu

 

 • Trispol’de gezilecek yerler

Trispol, Transnistria bağımsız bölgesinin başkenti aslında. Transnistria dünya tarafından tanınmayan bir cumhuriyet olmasına rağmen 15 yılı aşkın bir süredir Moldova’dan bağımsız bir şekilde hayatına devam ediyor ve adeta Sovyet döneminin bir açık hava müzesi. Kişinev’e göre biraz daha ciddi bir havası vardır. Bir yanda Lenin heykeli, ilerisinde tank heykeli ve savaş zamanlarını simgeleyen anıtlarla askeri bir şehri andırsa da gerçekte bu tarz şeylerde bezi yok Trispol’ün. Tam tersine sakin sokaklarında huzurlu bir hava hakimdir. Kişinev’den kalkan otobüs veya taksilerle şehre geldikten sonra bir güzel gezmeye başlayabilirsiniz.

moldova-kisinev4

 • Kültür Parkı
 • Sovyet Parlamento Binası
 • Lore Müzesi
 • Savaş Müzesi
 • Yerel Tiyatro
 • Dniestr Nehri (sahilde vakit geçirip ardından bir tekne turu yapabilirsiniz mesela)

Ne yiyip içelim?

Kişinev gurme lezzetlere ulaşmak için ana durağınız. Hem ucuz hem de pek lezzetli olan yerel yemeklere kolaylıkla ulaşacaksınız. Şehre yayılmış olan irili ufaklı kafe ve lokantaların yanında şık restoranlar da çıkacak karşınıza. Hızlı bir atıştırmalık için sosis, soğan ve biberin bir araya geldiği Mititeyi’nin lezzetine mutlaka bakın. Mamaliga ise bir öğle yemeği için favoriniz olabilir. Unutmadan, Moldova’nın içeceklerde de oldukça iddialı olduğunu belirtelim. Zaten ülkenin dört bir yanına yayılmış olan üzüm bağlarından hemen anlayacaksınız.

Nerede eğlenelim?

Küçük bir şehir olmasına rağmen, içine 40’tan fazla gece kulübünü sığdırabilmiş bir yerden, Kişinev’den bahsediyoruz. Burada eğlenmemek mümkün müdür sizce? Ufak tefek yerel barların samimi havasının yanında sabaha kadar devam eden, elektronik müziğin her halini yaşatan kulüplere göz atmadan geçmek olmaz. Drive ve City Club, bunun en güzel örneğini gösteriyor. Booze Time Club gibi biraz daha mütevazi ve sakin mekanlarda da keyifli vakit geçirmek mümkün.

moldova-kisinev5

 

Nerede konaklayalım?

Moldova’da her keseye uygun konaklama imkanı var. Hostellerden, pansiyonlara ve beş yıldızlı otellere kadar her çeşit mevcut. Özellikle başkent Kişinev’de. Önceden rezervasyonunuzu yaptırdığınız takdirde de istediğiniz fiyattan kolaylıkla yer bulabilirsiniz. Chişinău Hostel ve Central Youth Hostel sırt çantalı gezginlerin buluşma noktası. Hotel Vila Iris, dört yıldızlı Hotel VisPas ve beş yıldızlı Prezident Hotel ise daha konforlu ve lüks bir konaklama için ideal.

Alışveriş için nereye gidelim?

Kişinev’de alışverişin başladığı yer Stefan cel Mare’dir. Şehrin ana caddesi olmasıyla birlikte iri ufaklı birçok dükkan da konuşlanmış durumda. Ama siz bununla yetinmeyi tabii ki. Sovyet günlerini yaşatan el yapımı ürün ve resimlerin olduğu hediyelik eşya pazarına ve Unic’e de mutlaka uğrayın. Olur da alışveriş merkezi özleminiz tutarsa, o zaman MallDova ve Megapolis Mall’a doğru yol alabilirsiniz.

Unutmayın, Trispol’ün para birimi farklı. Buradaki dükkanlardan alışveriş yapmak isterseniz öncelikle elinizdeki dövizleri Transistria Rublesi’ne çevirmeniz gerekiyor.

Bunları unutmayın!

 • Transnistria tamamen bağımsız bir bölge. O yüzden bu bölgeyi ve Trispoli’yi ziyaret edeceksiniz, Militia girişinde kayıt olmalısınız ki bölgeden ayrılırken problem çıkmasın.
 • Moldova’da tanıştığınız insanların “Romen” olduğunu düşünmeyin. Hatta bu fikrinizi dile bile getirmeyin çünkü bazı kişiler hassas olabiliyor. Bazıları Moldovyalıdır, bazıları Romen, bazıları da Rus. Kendileri söylemeden asla bilemezsiniz.
 • Zaman zaman rüşvet peşinde olan ve anlamsız bahanelerle sizi durduran polislerle karşılaşabilirsiniz. Çok sık olan bir durum olmasa da, pasaport fotokopiniz her daim yanınızda olsun.
 • Özellikle genç nüfusun İngilizce bilme oranı yüksek. Ancak köylere doğru gideceksiniz veya taksiye binecekseniz, yerel birinden yardım istemenizde fayda var.
 • Her yıl eylül ayında, tepeleri, köyleri, bağ ve tarlaları geçip giden muazzam bir bisiklet turu düzenleniyor. İsmi de Velo Hora. Kaçırmayın!

 

Önemli bilgiler

Başkent: Kişinev

Konuşulan Diller: Romence, Rusça

Para Birimi: Moldova Leyi

Saat Farkı: Yok

Telefon Kodu: +373

Summary
Yazı
Moldova-Kontrast Manzaraların Adresi
Açıklama
Avrupa seyahatlerinde genelde ilk sıralara konulmaz ama kafalardaki önyargıları bir kenara bırakırsanız Moldova’nın içinde taşıdığı cevherleri anlarsınız.
Yazar
Etiketler

“Moldova-Kontrast Manzaraların Adresi” için bir cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.