Moğolistan’da Denemeniz Gereken 5 Tat

Bir ülkeyi tanımak kültür, tarih, mimari ve doğanın bir arada keşfedilmesiyle mümkün oluyor. Tabii burada yemek kültürünü de unutmamak gerek. Nedeni ise gayet açık; yemek kültürü coğrafya, yaşam şekli ve kültürel bağlılıkların bir bütünü.

Şimdi, eski topraklara, Moğolistan’ı keşfetmek için yola çıkalım. Halkının çoğu göçebe olan ve çadırlarda yaşayan ülkenin yemek kültürü de beklediğimiz gibi göçebe hayata uygun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Et tüketiminin oldukça fazla olduğu, kızartma yerine haşlamanın tercih edildiği bu topraklarda lezzet değil de karın doyurmak daha önemli, söylemeden geçmeyelim. Yani evet, Moğolistan’da sizi alışık olduğumuz leziz sofralar pek beklemiyor. Yine  de Moğolistan’a kadar gitmişken yemeden dönmemeniz gereken lezzetler var elbette. İşte Moğolistan’da mutlaka denemeniz gereken 5 lezzet!

 

Buuz

mongolia-1239968-640x480Ülke olarak hamur işine olan sevdamız gayet aşikar. Eti de bir hayli severiz. Bu ikilinin birleşmesinden oluşan efsane yemeklerden biri olan mantıyı da sevmeyenimiz neredeyse yok. Doğal olarak, mantının Moğolistan yorumu olan buuz mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden biri oluyor. Mayasız hamurun yaklaşık 10 santim ölçüsünde açılmasıyla ve içerisine et koyulmasıyla oluşan buuz üzeri hafif açık kalacak şekilde bohça gibi kapatılıyor. Bu arada içerisine gerçekten parça et koyuluyor. Bu etin ise yağlı olması makbul; malum ülke oldukça soğuk, vücudu sıcak tutmak gerek. Bu yemeğin pişimi ise buharda gerçekleştiriliyor.

 

Khorhug

Moğolistan’da yemeklerin zevkten çok karın doyurmak amacıyla yapıldığından bahsetmiştik. Khorhug da tam bu söylediğimizin kanıtı. Ateşin üzerindeki kaynar suya atılan etlerin haşlanmasıyla yapılan bu yemeğin geleneksel olarak pişirilmesi için ise sobada yanan kızgın taşların suyun içine atılması gerekiyor. Pişen etleri çatal ve bıçakla değil de elle yemek geleneğe uygun olanı. Ülkede çokça tüketilen yemekler arasında bulunan khorhug’u yemeden dönmek olmaz.

 

Khuushuur

old-lady-with-packages-1432110-639x425

 

Moğolistan usulü gözleme yemek ister misiniz? O zaman hadi buyrun khuushuur yemeye. Yağlı parça etin ve küçük küçük kesilmiş soğanların hamurun içine koyulup pişirilmesiyle oluşan bu yemek Moğolistan’ın geleneksel lezzetleri arasında. Aman çatal bıçak istemeye kalkmayın, ülkedeki çoğu yemek gibi khuushuur da elle yeniyor.

 

 

Et Suyu Çorbası

Öncelikle söyleyelim, bu çorba bildiğiniz çorbalardan değil çünkü sunumu bir o kadar ilginç. Patates ve kaburga etinin birlikte kaynatılmasından oluşan et suyu çorbası’nın yanında ayrıca bir tabak haşlanmış et geliyor. Bu et tabağa alınmadan, bıçakla parçalara ayrılıyor ve el yardımıyla yeniyor.

 

Ayrag

Moğolistan’a kadar gitmişken ayrag içmeden dönmek, yarım bir Moğolistan seyahati yaptığınızın kanıtı olabilir. Eski Türkler’in bolca tükettiği kımız, günümüzde de Orta Asya’da tüketilmekte. Bilinen kımız’dan daha yağlı bir yapıya sahip olan ve “Moğolistan kımızı” olarak adlandırılan ayrag, kısrak sütünün fermante edilmesiyle elde ediliyor. Tarihi epeyce eski olan içeceğin tadı ise ekşi.

Summary
Yazı
Moğolistan’da Denemeniz Gereken 5 Tat
Açıklama
Et tüketiminin oldukça fazla olduğu, kızartma yerine haşlamanın tercih edildiği bu topraklarda lezzet değil de karın doyurmak daha önemli, söylemeden geçmeyelim. İşte Moğolistan’da mutlaka denemeniz gereken 5 lezzet!
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.