Moğolistan-Geçmişle Bugünü Buluşturan Ülke

Geçmişi hatırlamak için bazı sokaklarda gezmeniz, bazı nesnelere dokunmanız gerekir. Gezdiğiniz sokaklar ve dokunduklarınız, geçmişi bugünün tabağında sunar size. Moğolistan da öyle bir ülke. Her ne kadar orada büyümemişseniz de hatta daha önce orada bulunmamışsanız bile, tarihin izlerini her yerde görebilir ve hissedebilirsiniz.

Tarihte; Hunlar, Göktürkler, Cücenler gibi uygarlıkların hüküm sürdüğü Moğolistan 1924’te Sovyet politikasını takip etmiş ve komünist politikasının çökmesiyle Demokratik Devrim gerçekleşmiş.

Dünyanın en düşük nüfus yoğunluğuna sahip olan (kilometrekareye 1,5 kişi), halkının bir kesiminin hala göçebe yaşadığı, doğallığını koruyan Moğolistan’da yapacağınız tatil, muhtemelen hayatınızın en farklı deneyimlerinden biri olacaktır. Geçmişle bugün önderliğinde buluşmak isteyenler! Hazırlıklara şimdiden başlayın; Moğolistan sizi bekliyor!

Moğolistan

Gidelim de nasıl gidelim?

Tarihin tanıkları olan sokaklarla, eserlerle ve mimariyle karşılaşacağınız Moğolistan’a, Türk Hava Yolları’nın direkt seferleri mevcut. 11 saatlik bir uçuşun ardından başkent Ulan Bator’a varabilirsiniz. Bu arada, not düşmek gerekirse, Türk Hava Yolları pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada üç sefer gerçekleştiriyor. Eğer bu günler dışında ülkeye gitme planınız varsa, Ulan Bator’a ulaşmanız için en az bir, en fazla iki aktarma yapmanız gerekiyor. Uçuş saatiniz ise aktarma yapacağınız ülkeye göre değişiklik gösteriyor. Moskova’dan yapacağınız aktarma 9 saat 30 dakika sürerken, Korean Airlines ile yapacağınız Seul aktarmalı uçuş yaklaşık 13 saat sürüyor. Uçak biletlerinin fiyatları aktarmalarınıza ve seçtiğiniz hava yolu şirketine göre değişim gösteriyor.

Nereleri gezelim?

Moğolistan’da gezilmesi gereken yer, kuşkusuz ki, başkent Ulan Bator. Moğalistan nüfusunun %38’inin yaşadığı bu şehir, ülkenin en büyük ve en gelişmiş şehri. Ülkenin, Ulan Bator dışındaki şehirlerini kasaba ve doğal oluşumlar olarak görebiliriz. Başkent dışındaki şehirlerde, kırsal halkın yaşam şekillerini, kültürlerine bağlılıklarını görmek mümkün.

 • Ulan Bator’da gezilecek yerler

 

Moğolistan halkı kültürlerine sahip çıkan ve onu yaşatarak yaşamaya bir halk. Ulan Bator dışında bunu daha keskin bir şekilde görsek de, başkentte de bunu gözlemlemek çok zor değil. Moğollar’ın bir kısmı hala yerel kıyafetleri olan ‘Del’i giyip günlük hayatlarını yaşıyorlar. Yaşlılar da gençlerde geleneksel kıyafetlerini gururla taşıyorlar. Moğolistan’ın kültürünü, tarihini ve doğasını daha yakından tanımanızı ve görmenizi sağlayacak olan ve mutlaka gezmeniz gereken yerler:

 

 • National History Museum
 • Zanabazar Museumof Fine Art
 • Genghis Khan Statue Complex
 • Choijin Lam Temple Museum
 • Zaisan Memorial
 • Bogh Khan Palace Museum
 • Migjid Janraisig Sum
 • Hustai National Park
 • Terelj National Park

 

Ne yiyip içelim?

Moğol halkının çoğu göçebe olduğundan Moğol Mutfağı da bu şekilde şekillenmiş. Kızartma ve fırınlanmış yiyecekler yerine haşlama yemekler yaparlar ve et ağırlıklı besleniyorlar. Lezzetten çok yemeğin doyurucu olmasına önem veren Moğollar için ayrag (kımız), önemli bir içecek. Moğolistan yemek kültürünü tanımak için yiyebileceğiniz başlıca tatlar ise buuz, khorhug, bayntan çorbası, şölte khool ve huşur.

Nerede eğlenelim?

Moğollar sıcakkanlı, cana yakın insanlar. Bu ülkeye tek başınıza gitseniz bile yalnız kalmayacağınızdan, birçok arkadaş edineceğinizden şüpheniz olmasın. Ulan Bator’daki tatiliniz sırasında arkadaşlarınızla ya da birlikte tatile çıktığınız yakınınızla eğlenmek isterseniz Hollywood Club ya da karaoke yapabileceğiniz Strings Club ilk tercihlerinizden olabilir. Ayrıca katılacağınız doğa turları da yeni yerler keşfetmenizi sağlayacak eğlenceli bir aktivite olabilir.

Nerede konaklayalım?

Moğolistan, konaklamada sorun yaşamanızın çok düşük ihtimal olduğu ülkelerden biri. Büyük otellerin de küçük hostellerin de bulunduğu Ulan Bator’da bütçenize ve kalmak istediğiniz konuma uygun bir oda bulabileceğinizden hiç şüpheniz olmasın. New West Hotel, Kaiser Hotel ve Chinggis Khaan Hotel iyi hizmet alabileceğiniz ve memnun ayrılacağınız oteller arasında.

Alışveriş için nereye gidelim?

Anı kutunuzda Moğolistan’a da yer açın; yaptığınız alışverişten sonra buna ihtiyacınız olacak! Yerel ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz, gezerken mükemmel vakit geçirebileceğiniz Naan Tuul Market, Pegasus ve Mary and Martha Mongolia Ulan Bator gezinizde mutlaka uğramanız gereken alışveriş noktaları.

Moğolistan-5

Bunları unutmayın!

 • Ulan Bator, yankesicilik olaylarıyla çokça karşılaşılan şehirlerden biri. Belinize taktığınız çantayı bile kolaylıkla çalan insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden, gerekli önlemi almakta fayda var. Moğolistan’da mahsur kalmanızı istemeyiz.
 • Dünyanın en soğuk başkenti Moğolistan’da bulunuyor. Ulan Bator’a giderken bavulunuzu bu durumu göz önünde bulundurarak hazırlamanızda fayda var.
 • Başkentte taksi bulmanız zor olabilir çünkü genelde kaçak taksiler çalışıyor.
 • Ülkede yapılacak tatil için, mayıs- eylül arası en uygun zaman aralığı.

Önemli Bilgiler

Başkent: Ulan Bator

Konuşulan Diller: Moğolca

Para Birimi: Tögrög

Saat Farkı:+6

Telefon Kodu: +976

Summary
Yazı
Moğolistan-Geçmişle Bugünü Buluşturan Ülke
Açıklama
Geçmişle bugün önderliğinde buluşmak isteyenler! Hazırlıklara şimdiden başlayın; Moğolistan sizi bekliyor!
Yazar
Etiketler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.